Hanna Stankówna, 01.05.2005 rok
Fot. PIOTR FOTEK/REPORTER
POŻEGNANIE

Hanna Stankówna nie żyje. Aktorka Seksmisji i Na wspólnej miała 82 lata

To wielki cios dla jej fanów...

Konrad Szczęsny 16 grudnia 2020 11:34
Hanna Stankówna, 01.05.2005 rok
Fot. PIOTR FOTEK/REPORTER

Nie żyje Hanna Stankówna, znana z wielu ról serialowych i filmowych. Aktorka zmarła w wieku 82 lat. Informację o jej śmierci przekazał syn, scenarzysta i operator Kacper Lisowski. Wiadomo, kiedy odbędzie się pogrzeb artystki.

Nie żyje Hanna Stankówna, Tekla z „Seksmisji”. Data pogrzebu

W środę 16. grudnia dotarła do nas smutna wiadomość. Dwa dni wcześniej, 14 grudnia, zmarła Hanna Stankówna (a właściwie Hanna Stanek-Lisowska). Aktorka była znana m.in. z roli doktor Tekli, szefowej  działu „Genetix” w „Seksmisji” oraz Ludwiki Sobczak, matki Rafała w „Na wspólnej”. Przez lata była również związana ze stołecznym Teatrem Polskim. Zagrała w dziesiątkach spektakli Teatru Telewizji. Informację przekazał „Gazecie wyborczej” jej syn, Kacper Lisowski.

 Wiadomo również, że aktorka zostania pochowana na Powązkach tuż przed świętami, 23 grudnia 2020 roku.

Kim była Hanna Stankówna? Kariera, życie prywatne, mąż, syn

Przyszła na świat rok przed wojną, w 1938 roku w Poznaniu. Debiutowała jako nastolatka w filmie „Prawdziwy koniec wielkiej wojny” Jerzego Kawalerowicza. Już wtedy dostrzec w niej można było wielki talent. Nic dziwnego, że podjęła studia aktorskiego w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Warszawie, którą z powodzeniem ukończyła. W 1959 roku zatrudniono ją w stołecznym Teatrze Polskim i to z nim była związana  przez ponad 40 lat.

Widzowie poznali ją z ról w uznanych polskich filmach i serialach. Wcieliła się w doktor Teklę, szefową działu Genetix, odpowiedzialnego za sprawy genetyczne w „Seksmisji”, w Lusię Stawską w „Janie serce”, w różne role w „07 zgłoś się” czy wreszcie, w ostatnich latach, w Ludwikę Sobczak, matkę Rafała w „Na wspólnej” (do 2018 roku). Na emeryturę przeszła w 1999 roku, jednak aktywna zawodowo pozostawała jeszcze przez niemal dwie dekady.

Jej dorobek został doceniony kilkukrotnie. W 1987 przyznano jej Srebrny Krzyż Zasługi za wkład w rozwój polskiej kultury, zaś w 1995 roku przyznano jej Złote odznaczenie.

Hanna Stankówna była żoną krytyka literackiego Jerzego Lisowskiego. Mężczyzna zmarł w 2004 roku. Para doczekała się syna, Kacpra Lisowskiego, który również związał się z kinematografią. Jest scenarzystą oraz operatorem.

Bliskim Hanny Stankówny składamy wyrazy współczucia...  

Hanna Stankówna nie żyje. Aktorka zmarła 14 grudnia 2020 roku w Warszawie (poniżej w 2005 roku):

Hanna Stankówna, 01.05.2005 rok
Fot. PIOTR FOTEK/REPORTER

Miała 82 lata. Na zdjęciu z Kazimierzem Kaczorem w „Dzień Dobry TVN”, wrzesień 2010:

Hanna Stankówna, Kazimierz Kaczor, Dzień Dobry TVN, 18.09.2010
Fot. Diana Domin/East News

Wideo

Urszula Dudziak pojawi się w kolejnej edycji The Voice of Poland? Zapytaliśmy!

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

KLAUDIA EL DURSI: „Nie myślałam o show-biznesie. Ani o pozowaniu do »Playboya«”, mówi uczestniczka „Top Model” i prowadząca program „Hotel Paradise”. Rektor warszawskiej Akademii Teatralnej WOJCIECH MALAJKAT o przemocy i mobbingu w szkołach artystycznych i o tym, dlaczego nie został… nauczycielem w mazurskim miasteczku. KSIAŻĘ WILLIAM I KSIĄŻĘ HARRY: Koniec braterskiej miłości? Historia MIŁKI RAULIN brzmi jak bajka o odważnej dziewczynie, która dzięki marzeniom zdobyła Koronę Ziemi. W cyklu Extra – na fieście w Andaluzji.