Koronawirus
Fot. Adobe Stock
O TYM JEST GŁOŚNO

Chińscy naukowcy wykazali, które osoby są bardziej narażone na zakażenie koronawirusem

Odporność na COVID-19 zależna jest od grupy krwi

Rafał Kowalski 18 marca 2020 15:14
Koronawirus
Fot. Adobe Stock

Dwa miesiące mijają odkąd w chińskiej miejscowości Wuhan wykryto pierwsze przypadki zachorowań na COVID-19. Dziś liczba zakażonych koronawirusem na całym świecie to 205 tysięcy osób. Uzupełniane stale dane pokazują też, że walkę z epidemią przegrało 8270 ludzi, a wyzdrowiało już 83000 opisanych przypadków zarażeń. Badacze z Chin opublikowali niedawno wyniki badań, z których wynika, że przy koronawirusie wiele zależy od grupy naszej krwi…

Grupa krwi a koronawirus. Kto jest najmniej odporny?

W gazecie South China Morning Post opublikowano wyniki badań opublikowanych 11 marca na specjalistycznym serwisie internetowym Medrxiv.org. Naukowcy przebadali próbki 2100 osób zakażonych wirusem w miejscowościach Wuhan i Shenzhen. Pod uwagę wzięto odsetek chorych pacjentów z daną grupą krwi, który porównano do odsetka ludzi z tą samą grupą krwi, ale w całej populacji.

Publikacja dała jednoznaczne wyniki. „Osoby z grupą krwi A mogą potrzebować silniejszej ochrony, by zmniejszyć prawdopodobieństwo zachorowania” napisali w raporcie przedstawiciele zespołu kierowanego przez Wang Xinguana. Osoby z grupą krwi A, które już są zarażone, przechodzą wirusa ciężej i dłużej.

„Z kolei osoby z grupą krwi 0 są obarczone mniejszym ryzykiem zachorowania niż osoby z grupą krwi inną niż 0”, to kolejny wniosek płynący z eksperymentu. Osoby o grupie zero, które są zarażone, statystycznie przechodzą czas choroby lżej. Co z pozostałymi grupami? „Ludzie z grupą AB chorowali częściej, a ci z grupą B nieznacznie częściej niż przeciętna”, to ostatni wniosek opublikowanego w serwisie Medrxiv.org badania chińskich naukowców.

Eksperyment został przeprowadzony zgodnie ze wszystkimi procedurami, ale należy pamiętać, że to wciąż tylko statystyki. Każdy bez zachowania wszystkich zasad kwarantanny może wciąż zostać zakażonym. Dlatego stosujmy się do głoszonych w mediach rad – zostańmy w domu, ograniczmy zakupy, zachowajmy 1,5 metrowy dystans od innych ludzi, myjmy ręce ciepłą wodą i mydłem przez 30 sekund oraz używajmy płynów dezynfekujących. 

Koronawirus
Fot. Adobe Stock

Wideo

Andrzej Piaseczny: „Tak, wierzę w Boga i nie mam poczucia grzechu, bo ja wierzę w Boga miłości”

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

FILIP CHAJZER Uśmiechał się, żartował, prowadził program, pomagał potrzebującym. Tak było na zewnątrz. Co naprawdę się z nim wtedy działo? Popularna blogerka i podróżniczka ANNA SKURA zaczęła nowe życie na Bali. ANNA LEWANDOWSKA, CÉLIA KRYCHOWIAK, MARINA ŁUCZENKO-SZCZĘSNA... Kto tak naprawdę stoi za sukcesem żon sławnych piłkarzy? RYSZARD HOROWITZ I ROMAN POLAŃSKI. Chłopaki z Krakowa, ocaleni z Zagłady, w poruszającej podróży do przeszłości. Uwaga! Talent: KASIA I JACEK SIENKIEWICZ z zespołu KWIAT JABŁONI. W cyklu PODRÓŻE Meksyk i jego tajemnice.