Greta Thunberg
Fot. east news
O TYM SIĘ MÓWI

Greta Thunberg zaraziła się koronawirusem?! 

Aktywistka opowiedziała o swoich objawach i apeluje do młodych

Olga Figaszewska 25 marca 2020 07:45
Greta Thunberg
Fot. east news

Greta Thunberg zaapelowała do młodzieży, by nie bagatelizowali powagi sytuacji i poważnie potraktowali apele władz o pozostaniu w domach. Szwedzka aktywistka klimatyczna przypuszcza, że sama chorowała na COVID-19. Opisała swoje objawy i wyznała, że w swoim kraju nie uzyskała pomocy. 

Greta Thunberg o koronawirusie 

Nastolatka w ostatnich miesiącach podróżowała po Europie. Po powrocie poddała się kwarantannie, a w jej trakcie zauważyła u siebie objawy występujące także podczas zakażenia koronawirusem. Greta przebywała z dala od rodziny w wynajętym mieszkaniu, by nie narażać mamy i siostry. Aktywistka podkreśla, że jej przypadek nie wymagał natychmiastowego leczenia, więc nie została poddana testom. 

„Jakieś dziesięć dni temu zaczęłam zauważać niektóre syndromy, zupełnie tak samo, jak mój ojciec, który podróżował ze mną z Brukseli. Czułam się zmęczona, miałam dreszcze, ból gardła i kaszlałam. Mój tata miał to samo, ale z wyraźnie ostrzejszą gorączką. W Szwecji nie można przebadać się na COVID-19, jeżeli nie potrzebujesz natychmiastowego leczenia. Wszyscy, którzy czują się gorzej, są instruowani, żeby zostali w domu i poddali się kwarantannie. Nie byłam więc poddana testom na COVID-19, ale jest bardzo prawdopodobne, że to miałam, biorąc pod uwagę objawy i okoliczności ”, wyznała na Instagramie. 

Wszystkie objawy ustąpiły i nastolatka teraz czuje się dobrze.  Greta Thunberg zaapelowała do młodych, by pozostali w domach i nie narażali nikogo na zarażenie.

„Moje ostatnie przeziębienie było o wiele gorsze od tego! Gdyby nie to, że ktoś przechodził wirusówkę w tym samym czasie, pewnie niczego bym nie podejrzewała. Myślałabym tylko, że jestem nadzwyczajnie zmęczona i trochę kaszlę. Dlatego ten wirus jest tak niebezpieczny. Wielu (szczególnie młodych ludzi) może nie zauważyć symptomów. 

My, którzy nie jesteśmy w bezpośrednim zagrożeniu, mamy ogromną odpowiedzialność. Nasze działanie może zaważyć na czyimś życiu lub śmierci. Proszę, pamiętajcie o tym, słuchajcie się zaleceń ekspertów i lokalnych władz i zostańcie w domach, żeby spowolnić rozprzestrzenianie się wirusa. Pamiętajcie, żeby dbać o siebie nawzajem i pomagać tym w potrzebie”, komentowała.  

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

The last two weeks I’ve stayed inside. When I returned from my trip around Central Europe I isolated myself (in a borrowed apartment away from my mother and sister) since the number of cases of COVID-19 (in Germany for instance) were similar to Italy in the beginning. Around ten days ago I started feeling some symptoms, exactly the same time as my father - who traveled with me from Brussels. I was feeling tired, had shivers, a sore throat and coughed. My dad experienced the same symptoms, but much more intense and with a fever. In Sweden you can not test yourself for COVID-19 unless you’re in need of emergent medical treatment. Everyone feeling ill are told to stay at home and isolate themselves. I have therefore not been tested for COVID-19, but it’s extremely likely that I’ve had it, given the combined symptoms and circumstances. Now I’ve basically recovered, but - AND THIS IS THE BOTTOM LINE: I almost didn’t feel ill. My last cold was much worse than this! Had it not been for someone else having the virus simultainously I might not even have suspected anything. Then I would just have thought I was feeling unusually tired with a bit of a cough. And this it what makes it so much more dangerous. Many (especially young people) might not notice any symptoms at all, or very mild symptoms. Then they don’t know they have the virus and can pass it on to people in risk groups. We who don’t belong to a risk group have an enormous responsibility, our actions can be the difference between life and death for many others. Please keep that in mind, follow the advice from experts and your local authorities and #StayAtHome to slow the spread of the virus. And remember to always take care of each other and help those in need. #COVID #flattenthecurve

Post udostępniony przez Greta Thunberg (@gretathunberg)

Wideo

Andrzej Piaseczny: „Tak, wierzę w Boga i nie mam poczucia grzechu, bo ja wierzę w Boga miłości”

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

FILIP CHAJZER Uśmiechał się, żartował, prowadził program, pomagał potrzebującym. Tak było na zewnątrz. Co naprawdę się z nim wtedy działo? Popularna blogerka i podróżniczka ANNA SKURA zaczęła nowe życie na Bali. ANNA LEWANDOWSKA, CÉLIA KRYCHOWIAK, MARINA ŁUCZENKO-SZCZĘSNA... Kto tak naprawdę stoi za sukcesem żon sławnych piłkarzy? RYSZARD HOROWITZ I ROMAN POLAŃSKI. Chłopaki z Krakowa, ocaleni z Zagłady, w poruszającej podróży do przeszłości. Uwaga! Talent: KASIA I JACEK SIENKIEWICZ z zespołu KWIAT JABŁONI. W cyklu PODRÓŻE Meksyk i jego tajemnice.