ewa wawrzon janusz bukowski slub
Fot. MICHAL KULAKOWSKI/REPORTER/East News
HISTORIA MIŁOŚCI

Niezwykła historia miłości Ewy Wawrzoń i Janusza Bukowskiego. Kiedy myśleli, że najgorsze już za nimi... doszło do tragedii

Teatr był ich drugim domem. Po ślubie pobiegli od razu na spektakl

Aleksandra Andrzejak 8 sierpnia 2022 16:44
ewa wawrzon janusz bukowski slub
Fot. MICHAL KULAKOWSKI/REPORTER/East News

Ze ślubnego kobierca pognali wprost na spektakl! Ewa Wawrzoń i Janusz Bukowski tworzyli parę w życiu i na scenie. Oczkiem w głowie był dla nich syn Michał. Gdy aktorka zachorowała, mąż był przy niej i wspierał. Ich miłość rozdzieliła jego nagła śmierć w 2005 roku. Aktorka „Samego życia” i „Na dobre i na złe” przeżywała Janusza Bukowskiego o 16 lat. Odeszła 14 kwietnia 2021 roku w wieku 83 lat. Jak wyglądał ich związek?

Ewa Wawrzoń i Janusz Bukowski: historia miłości. Jak się poznali?

Ewa Wawrzoń i Janusz Bukowski poznali się w Teatrze Powszechnym w Warszawie. Jego wzrok przykuły uroda i talent Ewy. „Była prześliczną dziewczyną, grała już wielkie role, a ja właściwie dopiero czekałem na swój lepszy czas. Byłem nią zauroczony, lecz nawet nie pomyślałem, że mógłbym starać się o jej względy”, wspominał początki ich znajomości.

Widzowie kojarzą Janusza głównie dzięki roli zbójnika Wróblika w Janosiku. Serial przyniósł mu ogromną popularność, aktor od filmu wolał teatr. Szczególnie kiedy miał możliwość grać u boku swojej ukochanej żony. Kobiety przepadały za Januszem, ale jemu nie w głowie były amory. Nawet od ich poznania z Ewą minęły cztery lata zanim zdecydował się na jakiś krok. Oboje mieli wtedy za sobą nieudane związki. „Wobec kobiet byłem nieśmiały i, z góry określając swoje szanse jako nierealne, raczej wycofywałem się w przedbiegach” - mówił Janusz w książce Być dzieckiem legendy.

Ewa na początku nie zwracała na niego uwagi. Janusz zaglądał do jej garderoby, aby posłuchać, jak plotkuje z koleżankami, ale sam nigdy się nie udzielał. Dopiero podczas wyjazdu teatralnego udało się im do siebie zbliżyć. Zostali parą, a niedługo potem wzięli ślub.

Zobacz także: Ewa Wawrzoń nie żyje. Gwiazda „Na dobre i na złe” i „Samego życia” miała 83 lata

Warszawa, 1969 r.  Próba generalna przedstawienia teatralnego Rzecz listopadowa Ernesta Brylla w Teatrze Narodowym. od prawej: Ewa Wawrzoń i Janusz Bukowski 

Ewa Wawrzoń, Janusz Bukowski historia miłości
Fot. PAP/Henryk Rosiak

Ewa Wawrzoń i Janusz Bukowski pokonali razem chorobę

Oboje kochali teatr do tego stopnia, że po weselu pognali do teatru, aby wziąć udział w wieczornym przedstawieniu. Swoimi występami porywali publiczność aż do 1971 roku, kiedy na świat przyszedł ich syn. Wtedy Ewa zdecydowała zająć się domem. Janusz wciąż rozwijał się zawodowo. Ukończył studia reżyserskie, został dyrektorem teatru i dalej grał. Michał - syn Ewy i Janusza poszedł w ślady rodziców i również występuje na deskach teatrów. Podziwiać jego talent można m.in. w stołecznym Teatrze Ochoty.

Gdy u Ewy wykryto chorobę nowotworową, Bukowski spędzał z nią każdą wolną chwilę. Mobilizował żonę do walki. Zwyciężyli! Kiedy myśleli, że najgorsze już za nimi... doszło do tragedii.

Zobacz także: Maryla Rodowicz i František Janeček. To był wielki polsko-czeski romans lat 70.

ewa wawrzon janusz bukowski milosc
Fot. MICHAL KULAKOWSKI/REPORTER/East News

Ewa Wawrzoń i Janusz Bukowski, 2001 

Niespodziewana śmierć Janusza Bukowskiego

Janusz Bukowski zmarł nagle 22 września 2005 roku. Do tragedii doszło podczas wyjazdu do Pragi. Janusz pojechał tam jako przedstawiciel Związku Zawodowego Aktorów Warszawy, przekształconego później w Związek Zawodowy Aktorów Polskich, którego od 2000 roku był przewodniczącym. W stolicy Czech miał kręcić film. Nigdy jednak nie wrócił do Polski... Przyczyną śmierci aktora był atak serca. „Zmarł w mieście, które lubił, po dobrym obiedzie z kolegami, szybko i bez cierpienia” - tak o śmierci Janusza mówił syn.

„Był w pełni sił twórczych. Pojechał do Pragi zdrowy, w sprawach zawodowych, reprezentując Związek Zawodowy Aktorów Polskich, którego był współzałożycielem i prezesem, i już nie wrócił. Serce odmówiło posłuszeństwa”, wspominał na łamach Gazety Wyborczej Witold Sadowy.

14 kwietnia 2021 roku odeszła Ewa. Przykrą wiadomość podał Związek Artystów Scen Polskich. Przyczyny śmierci aktorki wciąż nie podano...

Przyjaciele Ewy i Janusza wielokrotnie podkreślali, że małżeństwo było niezwykle ciepłą i kochającą się parą. Bez problemu godzili życie prywatne z zawodowym. Poza tym byli serdecznymi i przyjaznymi ludźmi... 

Czytaj też: Krystyna Janda i Andrzej Seweryn byli małżeństwem przez pięć lat. Oto historia ich miłości

ewa wawrzon janusz bukowski historia milosci
Fot. MICHAL KULAKOWSKI/REPORTER/East News

Ewa Wawrzoń i Janusz Bukowski, 2001 

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Czy czas zabliźnia rany, zaciera pamięć? Co sądzą o filmie „Ania”? BLISCY ANNY PRZYBYLSKIEJ w poruszającej, intymnej rozmowie. BARBARA ROMANOWICZ-TORZEWSKA I MAREK TORZEWSKI: słynny polski tenor i aktorka. Od 40 lat razem. Na dobre i na złe. Niezmiennie w sobie zakochani. Ich wyznania brzmią jak piękna miłosna aria. DOROTA GARDIAS: wydawałoby się, że ma wszystko: urodę, talent, popularność, miłość widzów i udaną córeczkę Hanię. A jednak los jej nie rozpieszcza… RADOSŁAW ŚMIGULSKI zarządza Polskim Instytutem Sztuki Filmowej. Czy sam jest… fanem kina? KRÓLOWA ELŻBIETA II i jej wielkie miłości…