Barbara Burska, 2013 rok
Fot. Krzysztof Kuczyk / Forum
O TYM SIĘ MÓWI

Wróżono jej wielką karierę. Barbara Burska była gwiazdą filmu Miś i nagle zniknęła z ekranu 

Jak dziś wygląda życie aktorki? 

Olga Figaszewska 6 maja 2021 13:21
Barbara Burska, 2013 rok
Fot. Krzysztof Kuczyk / Forum

Barbara Burska obchodzi dziś 74 urodziny. Widzowie zapamiętali aktorkę z roli Ireny Ochódzkiej w kultowej komedii Miś. Po udziale w produkcji kariera  Barbary Burskiej nie nabrała zawrotnego tempa, chociaż przepowiadano jej spektakularny sukces. Tymczasem rola okazała się przekleństwem. Jak dziś wygląda życie gwiazdy lat 70.?

Kariera Barbary Burskiej

Barbara Burska urodziła się 6 maja 1947 roku w Warszawie. Swoją przyszłość postanowiła związać ze sceną. W 1971 roku została absolwentką PWST w Warszawie. Zachwycała w wielu produkcjach i była uważana za jedną z najpopularniejszych gwiazd lat 70. Niektórzy wróżyli jej wielką karierę. Później los miał wszystko zweryfikować.

Barbara Burska przyciągała wzrok, kamera ją kochała. Wielu było zachwyconych jej talentem. „Wszyscy po cichu kochaliśmy się w Basi. Pamiętam, kiedy przyszła na plan zdjęciowy serialu Kolumbowie”, wspominał w jednym z wywiadów Jan Englert.

Aktorka ma na swoim koncie ma role w jednych z najpopularniejszych tytułach: Karierze Nikodema Dyzmy, Czterdziestolatku, Chłopach, Kolumbach, Maskaradzie, Pręgach, 07 zgłoś się. Dla wielu wciąż jest niezapomnianą Ireną Ochódzką w kultowej komedii Miś w reżyserii Stanisława Barei. To on dostrzegł aktorkę w serialu Daleko od szosy i postanowił zaproponować angaż w swojej produkcji. Barbara Burska wcielała się tam w rolę byłej żony głównego bohatera ( w tej roli Stanisław Tym).

Zobacz też: Nieznane kulisy kultowego filmu „Miś’’. Co łączyło Krystynę Podleską i Stanisława Tyma?

Barbara Burska, 1979 film MIŚ
Fot. INPLUS/East News

Barbara Burska na planie filmu Miś

Aktorka spodziewała się, że to będzie dla niej przełomowy moment. Ostatecznie nie przyniósł jej szczęścia. Postać, którą tak świetnie wykreowała nie przyniosła jej sympatii widzów, a w dodatku stała się przekleństwem. Barbara Burska nie mogła liczyć na wiele propozycji. To dlatego częściej można było ją podziwiać na scenie i to tam odnalazła spełnienie. Aktorka występowała na deskach teatrów – Ludowego, Narodowego w Warszawie, Na Woli czy Teatru Kwadrat. Pojawiała się także w serialach - Plebanii, a także 13 Posterunku. Po raz ostatni widzowie mogli ją dostrzec na szklanym ekranie kilka lat temu w Na Sygnale.

Życie prywatne Barbary Burskiej

Prywatnie aktorka była związała się z Karolem Strasburgerem. Zakochani poznali się jeszcze na studiach, pobrali się, ale ich związek nie przetrwał próby czasu. Za to pozostała między nimi piękna relacja. „To był piękny okres, ale dziś trzeba przyznać, że ślub wzięło wtedy… dwoje dzieci. Niedługo byliśmy małżeństwem, ale przyjaźnimy się do dziś”, mówiła potem Barbara Burska.

Dopiero później aktorka poznała miłość swojego życia. Na jej drodze pojawił się były mąż Ewy Wiśniewskiej. Jan Rajski był lekarzem, a para poznała się na korcie tenisowym. Sportowa pasja połączyła ich już na zawsze. Małżonkowie nigdy nie doczekali się dzieci i to była ich przemyślana decyzja. „Do tego trzeba być odpowiedzialnym, a ja poświęciłam się zawodowi…”, wspominała aktorka na łamach Rewii.

Barbara Burska i Jan Rajski byli szczęśliwym małżeństwem przez 35 lat i rozdzieliła ich dopiero śmierć mężczyzny w 2015 roku. Odejście ukochanego było dla niej ogromnym ciosem. „Tęsknię za nim. Byliśmy bardzo złączeni. Niełatwo sobie poradzić, ale jakoś trzeba żyć”, mówiła.

Jak dziś wygląda życie Barbary Burskiej? Aktorka wiedzie spokojne życie na emeryturze. Wciąż odwiedza miejsca, w których zazwyczaj spędzała czas z ukochanym mężem. Jedno z nich to Jurata, gdzie spędzali wakacje.  

Źródło: Super Express, Plejada, Wikipedia, Rewia

Zobacz: Elżbieta Jarosik zdobyła się na osobiste wyznanie: „Naprawdę nie wiem, jak ja to przeżyłam”

Barbara Burska
Fot. Prończyk/AKPA

Barbara Burska, 2013 rok
Fot. Krzysztof Kuczyk / Forum

Wideo

Urszula Dudziak pojawi się w kolejnej edycji The Voice of Poland? Zapytaliśmy!

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

IZABELA JANACHOWSKA i KRZYSZTOF JABŁOŃSKI: Zamożni, między nimi jest duża różnica wieku – idealny obiekt hejtu. Jak sobie z nim radzą? Jak się kochają? ANDRZEJ PIASECZNY: Dlaczego tak naprawdę zdecydował się na coming out. I to właśnie teraz. DZIECI KRÓLOWEJ ELŻBIETY: Karol, Anna, Andrzej, Edward – wychowani przez matkę, która musiała się zmagać z dylematem: dzieci czy korona. MONIKA I ROBERT JANOWSCY Mężczyzna po przejściach i kobieta z przeszłością o życiu w patchworkowej rodzinie, miłości do siebie i... cudzych dzieci. ANNA NOWAK-IBISZ Pani Gadżet… improwizuje.