Barbara Burska, 2013 rok
Fot. Krzysztof Kuczyk / Forum
Z ŻYCIA GWIAZD

Wróżono jej wielką karierę. Rola w Misiu była jej przekleństwem. Tak obecnie wygląda życie Barbary Burskiej

„Wszyscy po cichu kochaliśmy się w Basi", opowiadał Jan Englert

Olga Figaszewska 11 maja 2023 19:51
Barbara Burska, 2013 rok
Fot. Krzysztof Kuczyk / Forum

Widzowie zapamiętali aktorkę z roli Ireny Ochódzkiej w kultowej komedii Miś. Po udziale w produkcji jej kariera nie nabrała zawrotnego tempa, chociaż przepowiadano jej spektakularny sukces. Tymczasem rola okazała się przekleństwem. Jak dziś wygląda życie gwiazdy lat 70.?

Kariera Barbary Burskiej: najważniejsze role

Barbara Burska urodziła się 6 maja 1947 roku w Warszawie. Swoją przyszłość postanowiła związać ze sceną. W 1971 roku została absolwentką PWST w Warszawie. Zachwycała w wielu produkcjach i była uważana za jedną z najpopularniejszych gwiazd lat 70. Niektórzy wróżyli jej wielką karierę. Później los miał wszystko zweryfikować.

Barbara Burska przyciągała wzrok, kamera ją kochała. Wielu było zachwyconych jej talentem. „Wszyscy po cichu kochaliśmy się w Basi. Pamiętam, kiedy przyszła na plan zdjęciowy serialu Kolumbowie, wspominał w jednym z wywiadów Jan Englert.

Aktorka ma na swoim koncie role w jednych z najpopularniejszych tytułach: Karierze Nikodema Dyzmy, Czterdziestolatku, Chłopach, Kolumbach, Maskaradzie, Pręgach, 07 zgłoś się. Dla wielu wciąż jest niezapomnianą Ireną Ochódzką w kultowej komedii Miś w reżyserii Stanisława Barei. To on dostrzegł aktorkę w serialu Daleko od szosy i postanowił zaproponować angaż w swojej produkcji. Barbara Burska wcielała się tam w rolę byłej żony głównego bohatera (w tej roli Stanisław Tym).

Zobacz też: „Dobrze się stało, jak się stało”, mówił Zdzisław Beksiński po samobójczej śmierci syna. Łączyły ich trudne relacje

Barbara Burska, 1979 film MIŚ
Fot. INPLUS/East News

Barbara Burska na planie filmu Miś

Barbara Burska, aktorka, lata 70. XX wieku
Fot. Jerzy Plonski / RSW / Forum

Barbara Burska, aktorka, lata 70. XX wieku

Aktorka spodziewała się, że to będzie dla niej przełomowy moment. Ostatecznie nie zapewniła jej szczęścia. Postać, którą tak świetnie wykreowała, nie przyniosła jej sympatii widzów, a w dodatku stała się przekleństwem. Barbara Burska nie mogła liczyć na wiele propozycji. To dlatego częściej można było ją podziwiać na scenie i to tam odnalazła spełnienie. Aktorka występowała na deskach teatrów – Ludowego, Narodowego w Warszawie, Na Woli czy Teatru Kwadrat. Pojawiała się także w serialach - Plebanii, a także 13 Posterunku. Po raz ostatni widzowie mogli ją dostrzec na szklanym ekranie kilka lat temu w Na Sygnale w 2018 roku. 

Barbara Burska: małżeństwa

Prywatnie aktorka związała się z Karolem Strasburgerem. Zakochani poznali się jeszcze na studiach, pobrali się, ale ich związek nie przetrwał próby czasu. Za to pozostała między nimi piękna relacja. „To był piękny okres, ale dziś trzeba przyznać, że ślub wzięło wtedy… dwoje dzieci. Niedługo byliśmy małżeństwem, ale przyjaźnimy się do dziś”, mówiła potem Barbara Burska.

Dopiero później aktorka poznała miłość swojego życia. Na jej drodze pojawił się były mąż Ewy Wiśniewskiej. Jan Rajski był lekarzem, a para poznała się na korcie tenisowym. Sportowa pasja połączyła ich już na zawsze. Małżonkowie nigdy nie doczekali się dzieci i to była ich przemyślana decyzja. „Do tego trzeba być odpowiedzialnym, a ja poświęciłam się zawodowi…”, wspominała aktorka na łamach Rewii.

Barbara Burska i Jan Rajski byli szczęśliwym małżeństwem przez 35 lat i rozdzieliła ich dopiero śmierć mężczyzny w 2015 roku. Odejście ukochanego było dla niej ogromnym ciosem. „Tęsknię za nim. Byliśmy bardzo złączeni. Niełatwo sobie poradzić, ale jakoś trzeba żyć”, mówiła.

Jak dziś wygląda życie Barbary Burskiej? Aktorka wiedzie spokojne życie na emeryturze. Wciąż odwiedza miejsca, w których zazwyczaj spędzała czas z ukochanym mężem. Jedno z nich to Jurata, gdzie spędzali wakacje. To miejsce stało się nasze. I tak już będzie. Dlatego nie może mnie tam zabraknąć. Jadę na miesiąc. Janek na pewno będzie mi towarzyszył", wyznała. 

Źródło: Super Express, Plejada, Wikipedia, Rewia

Zobacz: Wspierała Paula McCartneya po stracie ukochanej żony. Kim była druga wybranka muzyka?

Barbara Burska
Fot. Prończyk/AKPA

Barbara Burska, 2013 rok
Fot. Krzysztof Kuczyk / Forum

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA

Wideo

Krzysztof Miruć oprowadza po swoim domu!

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

NATASZA URBAŃSKA: „zawsze druga”. Przez lata żyła z taką łatką. Teraz rozlicza się z przeszłością. JANUSZ LEON WIŚNIEWSKI o wypadku, roli… przypadku w życiu. A także o nowej książce. MICHALINA OLSZAŃSKA: aktorka, skrzypaczka, mama… Jakie tajemnice kryje jej życie? GRZEGORZ ZAWIERUCHA: znany kucharz zaangażował się w akcję Burda Media Polska – TASTErzy. Dlaczego? PODRÓŻE: barokowy pałac w Kamieńcu, nazywany pruskim Wersalem, zasłynął przepychem i jako miejsce romansu pani Walewskiej z Napoleonem.