Arcybiskup Stanisław Gądecki
Fot. Tomasz Kudala/REPORTER
O TYM SIĘ MÓWI

Arcybiskup Stanisław Gądecki wydał oświadczenie: „Jan Paweł II został cynicznie oszukany”

Arcybiskup skomentował raport w sprawie kardynała McCarricka

Gabriela Czernecka 13 listopada 2020 10:56
Arcybiskup Stanisław Gądecki
Fot. Tomasz Kudala/REPORTER

Nie milkną echa po publikacji dokumentu o kardynale Stanisławie Dziwiszu i jego roli w tuszowaniu pedofili w Kościele. We wtorek Watykan opublikował raport dotyczący kardynała McCarricka, który oskarżonego o seryjne wykorzystywanie seksualne. Według raportu list ówczesnego kardynała z USA do biskupa Dziwisza, który wysłano dwadzieścia lat wcześniej miał ogromny wpływ na decyzję Jana Pawła II. Przewodniczący Episkopatu Polski, arcybiskup Stanisław Gądecki, wydał oświadczenie w sprawie kardynała McCarricka, w którym pisze wprost: „Święty Jan Paweł II został cynicznie oszukany”. 

Abp Stanisław Gądecki: papież został cynicznie oszukany

„Przed nominacją McCarricka do Waszyngtonu Papież nie otrzymał od biskupów amerykańskich pełnych i kompletnych informacji o jego zachowaniu moralnym, a sam McCarrick skłamał - w liście z 6 sierpnia 2000 roku - że nie miał z nikim relacji seksualnych”, pisze w swoim oświadczeniu przewodniczący Episkopaty Polski, arcybiskup Stanislaw Gądecki. Przewodniczący Episkopatu Polski tłumaczy, że odpowiedzią Kościoła na raport o byłym kard. McCarricku powinny być słowa papieża Franciszka ze środowej audiencji. Papież zapewnił wówczas wiernych o swojej bliskości względem ofiar wszelkiego wykorzystywania:: „Ponawiam moją bliskość z ofiarami wszelkich nadużyć i zaangażowanie Kościoła, by wykorzenić to zło”, wyznał.

Powołując się na raport Stolicy Apostolskiej, arcybiskup Gądecki pisze wprost, że jego zdaniem Jan Paweł II został celowo wprowadzony w błąd: „Sprawa byłego kard. McCarricka jest krzywdząca również dla św. Jana Pawła II, który został przez niego cynicznie oszukany”.

Przypomnijmy, że raport Watykanu podsumowuje dwuletnie śledztwo dotyczące kardynała McCarricka w efekcie którego został on kanonicznie uznany za winnego seryjnego wykorzystywania seksualnego. Papież Franciszek zdegradował kardynała, który został wydalony ze stanu duchownego. 

Theodore McCarrick, 05.04.2005
Fot. ASSOCIATED PRESS/East News

Wideo

Paweł Królikowski zostawił najpiękniejszy możliwy testament. Żona opowiedziała o szczegółach

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

EWA CHODAKOWSKA I LEFTERIS KAVOUKIS o balansie, jaki dała im pandemia, domu w Warszawie i… raju w Atenach. Co takiego wydarzyło się, że RAFAŁ KRÓLIKOWSKI powiedział sobie: „Hola, hola, panie Królikowski, czasami trzeba przystopować…”? AIDA KOSOJAN-PRZYBYSZ z córkami ALICJĄ i MARGO – Jak być matką, kiedy widzi się przyszłość? W cyklu Kobiece historie: Fonda, Birkin, Joplin, Mitchell – buntowniczki i hippiski, które zmieniły świat. Miasto miłości: Nowy Jork nie pozwoli zasnąć zakochanym.