Arcybiskup Stanisław Gądecki
Fot. Tomasz Kudala/REPORTER
O TYM SIĘ MÓWI

Arcybiskup Stanisław Gądecki wydał oświadczenie: „Jan Paweł II został cynicznie oszukany”

Arcybiskup skomentował raport w sprawie kardynała McCarricka

Gabriela Czernecka 13 listopada 2020 10:56
Arcybiskup Stanisław Gądecki
Fot. Tomasz Kudala/REPORTER

Nie milkną echa po publikacji dokumentu o kardynale Stanisławie Dziwiszu i jego roli w tuszowaniu pedofili w Kościele. We wtorek Watykan opublikował raport dotyczący kardynała McCarricka, który oskarżonego o seryjne wykorzystywanie seksualne. Według raportu list ówczesnego kardynała z USA do biskupa Dziwisza, który wysłano dwadzieścia lat wcześniej miał ogromny wpływ na decyzję Jana Pawła II. Przewodniczący Episkopatu Polski, arcybiskup Stanisław Gądecki, wydał oświadczenie w sprawie kardynała McCarricka, w którym pisze wprost: „Święty Jan Paweł II został cynicznie oszukany”. 

Abp Stanisław Gądecki: papież został cynicznie oszukany

„Przed nominacją McCarricka do Waszyngtonu Papież nie otrzymał od biskupów amerykańskich pełnych i kompletnych informacji o jego zachowaniu moralnym, a sam McCarrick skłamał - w liście z 6 sierpnia 2000 roku - że nie miał z nikim relacji seksualnych”, pisze w swoim oświadczeniu przewodniczący Episkopaty Polski, arcybiskup Stanislaw Gądecki. Przewodniczący Episkopatu Polski tłumaczy, że odpowiedzią Kościoła na raport o byłym kard. McCarricku powinny być słowa papieża Franciszka ze środowej audiencji. Papież zapewnił wówczas wiernych o swojej bliskości względem ofiar wszelkiego wykorzystywania:: „Ponawiam moją bliskość z ofiarami wszelkich nadużyć i zaangażowanie Kościoła, by wykorzenić to zło”, wyznał.

Powołując się na raport Stolicy Apostolskiej, arcybiskup Gądecki pisze wprost, że jego zdaniem Jan Paweł II został celowo wprowadzony w błąd: „Sprawa byłego kard. McCarricka jest krzywdząca również dla św. Jana Pawła II, który został przez niego cynicznie oszukany”.

Przypomnijmy, że raport Watykanu podsumowuje dwuletnie śledztwo dotyczące kardynała McCarricka w efekcie którego został on kanonicznie uznany za winnego seryjnego wykorzystywania seksualnego. Papież Franciszek zdegradował kardynała, który został wydalony ze stanu duchownego. 

Theodore McCarrick, 05.04.2005
Fot. ASSOCIATED PRESS/East News

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

LENKA I JAN KLIMENTOWIE o trudnej drodze do rodzicielstwa i o tym, jak narodziny Cristiana zmieniły ich związek. ANDRZEJ SEWERYN: czy czuje się autorytetem, czym jest dla niego sztuka i najważniejsze życiowe role. HELENA ENGLERT: dlaczego wolała studiować w Stanach, a potem wróciła do Polski i czy znane nazwisko to atut? LISA MARIE PRESLEY miała bajkowe dzieciństwo, które zakończyło się wraz ze śmiercią ojca, i smutne życie, bo znane nazwisko nie przyniosło jej szczęścia.