syn Harryego i Meghan Archie Harrison Mountbatten-Windsor
Fot. Getty Images
KRÓLEWSKIE ŻYCIE

Dlaczego syn Meghan i Harry'ego nie jest księciem? Nie chodzi o kolor skóry

To Elżbieta II nie nadała prawnukowi tytułu

Gabriela Czernecka 9 maja 2021 09:03
syn Harryego i Meghan Archie Harrison Mountbatten-Windsor
Fot. Getty Images

W wywiadzie u Oprah księżna Meghan zasugerowała, że członkowie rodziny królewskiej dyskryminowali ich syna Archiego na tle rasowym i to właśnie kolor jego skóry miał być głównym powodem tego, że nie otrzymał tytułu księcia. Czy rzeczywiście tak było? Co lub kto decyduje o przyznaniu królewskiego tytułu? Sprawdzamy.

Czy Archie nie jest księciem przez kolor skóry?

Według Meghan Markle członkowie brytyjskiej rodziny królewskiej mieli obawiać się, że Archie urodzi się z niepożądanym przez nich kolorem skóry, co miało być głównym powodem do odmówienia mu tytułu książęcego. Meghan przyznała, że gdy była w ciąży, poinformowano ją, że jej dziecko nie dostanie tytułu książęcego. Księżna twierdzi, że nie znała powodów tej decyzji, ale najważniejsze było dla niej to, że nieposiadanie tytułu książęcego jednocześnie pozbawia płacenia za ochronę przez brytyjską monarchię.  „Trwało to wszystko przez kilka ostatnich miesięcy mojej ciąży. Finalnie im  powiedziałam, że Archie musi być bezpieczny. Sami stworzyliście tę potworną maszynę i pozwoliliście mediom na to. Musimy być bezpieczni”, powiedziała Meghan w wywiadzie Oprah.  

ZobaczLogopeda, terapeuta, instruktorki jogi... Archiem opiekuje się szereg ekspertów

Archie Harrison Mountbatten-Windsor książę
Fot. Getty Images

Według księżnej Sussex rodzina męża miała mieć wiele obaw, co do koloru skóry Archiego. To właśnie jego rasa miała być ostatecznym powodem, dla którego jeszcze przed narodzinami odebrano mu tytuły królewskie. Kiedy do udzielającej wywiadu Meghan dołączył Harry, nie chciał zdradzić, kto dokładnie miał do niego najwięcej pretensji, obaw i uwag. „Tą rozmową nie podzielę się nigdy. Pamiętam, że to było dla mnie niezręczne. Byłem zszokowany. Nawet teraz nie czuję się komfortowo, by się tym podzielić”, mówił Oprah Winfrey.

Zobacz takżeKsiążę William skomentował wywiad Harry'ego i Meghan z Oprah. Padły mocne, ale krótkie słowa

Dlaczego Archie nie jest księciem?

Co ciekawe prasa podała wówczas, że to Harry i Meghan zrezygnowali z królewskich tytułów dla syna, a nikt z brytyjskiej rodziny królewskiej nie zdementował tej informacji. Zaznaczmy jednak, że Archiemu nie przyznano lub odebrano jak twierdzi Meghan tytuł książęcy, ale wraz z narodzinami jako wnuk księcia Walii w linii męskiej był uprawniony do używania zastępczego tytułu swojego ojca. Chodzi o tym hrabiego Dumbarton. Dlaczego więc nie otrzymał tytułu księcia? 

Chodzi o dekret króla Jerzego V z 1917 roku. Jego celem była dokładniejsza weryfikacja nadawania tytułów, która miała zminimalizować liczbę panujących książąt. Każdy bowiem z takim tytułem utrzymywany jest przez rodzinę królewską, która opłaca daną posiadłość, zapewnia ochronę, a nawet stylizacje czy opłaty związane z podróżami. Według dekretu z ograniczeń zwolnione są jednak tylko dzieci monarchy oraz wnuki monarchy w linii męskiej. Otrzymują książęce tytuły, ale para twierdzi, że Archiego pozbawiono tytułu. Ale tak naprawdę taki po prostu mu nie przysługiwał.

Zobacz równieżKrólowa Elżbieta II po raz dziesiąty została prababcią! Ma słabość do najmłodszych royalsów

Archie w chwili narodzin był prawnukiem władcy, a nie wnukiem. Gdy książę Karol zostanie królem, wówczas taki tytuł księcia może zostać przyznany Archiemu, ale dziś, w obliczu tego, że formalnie nie jest już członkiem rodziny królewskiej za sprawą decyzji rodziców, mało prawdopodobne jest, by kiedykolwiek taki tytuł otrzymał. 

Królowa w 2012 roku postanowiła jednak nieco zmienić zasady dekretu. Zdecydowała, że wszystkie dzieci najstarszego syna księcia Karola otrzymają szlachecki tytuł. Dlatego też Louis i Charlotte noszą tytuły kolejno księcia i księżniczki Cambridge. Oczywiście, taką samą zmianę Elżbieta II mogła wprowadzić również w przypadku narodzin Archiego, ale tego nie zrobiła. Sugeruje się, że skoro (dziś już oficjalnie wiadomo) od 2018 roku para już zastanawiała się nad rezygnacją z pełnienia królewskich funkcji i swoją przyszłością, nadawanie Archiemu tytułu księcia tylko po to, by nie pełnił swoich obowiązków, byłoby po prostu nie fair. Sama Meghan przyznaje, że sam tytuł nie był dla niej ważny, ale jeśli to miało zapewnić Archiemu ochronę to powinien go posiadać.

Przeczytaj takżeRoyal baby już na świecie! Oto 7 przykładów na to, jak dziecko Meghan zapisze się w historii

Przypomnijmy, że za ochronę chłopca płaciliby Brytyjczycy, a sam tytuł książęcy nie ma zapewniać wygodnego życia, tylko jest formą wynagrodzenia za pełnioną służbę. Syn pary funkcjonuje więc w dokumentach jako Panicz Archie Harrison Mountbatten-Windsor, a Harry na co dzień nie używa swojego prawdziwego nazwiska, ponieważ posługuje się tytułem księcia Sussex. 

Archie Harrison Mountbatten-Windsor tytuł
Fot. Getty Images

Wideo

Piękni, szczęśliwi, zakochani. Tak Karol i Małgorzata Strasburgerowie pozowali w sesji dla VIVY!  

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Aktorka żyje eko, chce zmieniać i chronić świat! „Nabrudziliśmy, musimy posprzątać, to nasz obowiązek. Albo zginiemy”, mówi MAJA OSTASZEWSKA. Antropolożka, wykładowczyni. Jak być matką, uczyła się od… szympansów - JANE GOODALL. TOMASZ MICHNIEWICZ: „W masowym wydaniu turystyka jest niszczycielską siłą, za co biorę częściową odpowiedzialność”, mówi. A także: słoni jest coraz mniej, coraz częściej rodzą się bez słoniowych ciosów. Czy można im skutecznie pomóc? W świecie zwierząt: Ferenstein-Kraśko, Sarapata, Zgrabczyńska, Olbrychscy, Tuszyńska, Urbańska, Jemioł, Dowbor… Zwierzęta są dla nich jak rodzina.