Elżbieta II, książę Karol
Fot. Getty Images
KRÓLEWSKIE ŻYCIE

Jakim królem będzie książę Karol? Brytyjczycy drżą o przyszłość monarchii

„To będzie katastrofa”

Redakcja VIVA! 30 października 2020 19:15
Elżbieta II, książę Karol
Fot. Getty Images

Jak książę Karol poradzi sobie jako król? Zagraniczne media i Brytyjczycy od dawna obawiają się chwili, w której stanie na czele monarchii. Książę Karol nie cieszy się wielką sympatią poddanych. Dlaczego? 

Jaka przyszłość czeka brytyjską monarchię, gdy Karol zostanie królem?

Jego wizerunek zniszczyło nieudane małżeństwo z księżną Dianą, a także liczne zdrady. Z pewnością na jego korzyść przemawia rodzina – synowie i wnuczęta. W mediach książę Karol uchodzi za wzorowego dziadka i dobrego męża. Jego małżeństwo z Camillą pomogło w ociepleniu wizerunku.

W nieciekawym świetle przedstawiła go jednak ostatnia nieautoryzowana biografia. Jak pisał Tom Bower, syn Elżbiety II, to zazdrośnik, humorzasty samolub, który obsesyjnie zabiega o popularność i jest uzależniony od sprawdzania poparcia dla własnej osoby. Podobno książę Karol wymaga od pracowników bezwzględnej lojalności i często zdarza mu się wpadać w furię, jeśli coś nie idzie po jego myśli. Oczywiście wówczas Pałac Buckingham odmówił komentarza na ten temat.

„Pamiętaj, żeby nie wymagać od niego zbyt wiele i mu się wyraźnie nie sprzeciwiać”, miała powiedzieć Camilla Parker Bowles kandydatowi na szefa PR po rozwodzie księcia z Dianą. Mark Bolland został wówczas zatrudniony w celu podreperowania spadku popularności księcia w społecznych sondażach. 

,,Zdaniem Camilli przewrażliwienie księcia na punkcie krytycznych uwag pod jego adresem wynika z faktu, że w dzieciństwie był nękany przez kolegów w szkockiej szkole z internatem i wyśmiewany przez ojca, gdy ośmielił się na to poskarżyć", pisała w VIVIE! Zuzanna O’brien.

Sam książę w jednym z filmów dokumentalnych mówił: „Nikt nie ma pojęcia, jakim piekłem jest być księciem Walii”. Karol już jest najstarszym następcą tronu Wielkiej Brytanii.

Do przejęcia funkcji przygotowuje się już od ponad 70 lat. Królowa Elżbieta II od 2013 roku stopniowo oddaje synowi część obowiązków, ale nie ma zamiaru zrezygnować z tronu. I o ile Brytyjczycy często przywołują ośmieszające anegdoty i fanaberie księcia Karola, to zamierają, gdy przypomną sobie, że wkrótce to on zostanie królem. W tej roli większość widzi cieszącego się niesłabnącą popularnością i sympatią księcia Williama.

Książę Karol, książę Karol w mundurze, oficjalny portret księcia Karola
Fot. East News

Jak donoszą zachodnie media Brytyjczycy drżą o przyszłość. Nikt nie wyobraża sobie, że ukochanej królowej zabraknie. Jej odejście na dobre odmieni monarchię i może doprowadzić do poważnego kryzysu. Sama Diana w jednym z wywiadów dla BBC z 1995 roku miała powiedzieć, że Karol nie nadaje się na króla.

„Wstąpienie na tron Karola to jedna z największych gróźb dla monarchii od czasu abdykacji”, mówił w 2017 roku w rozmowie z Prospect urzędnik królewskiego dworu (cytat za weekend.gazeta.pl). 

Książę Karol wielokrotnie zajmował stanowisko m.in. w sprawie polityki, zmian klimatycznych czy medycyny alternatywnej. W przypadku objęcia tronu dalsze komentowanie bieżących sytuacji będzie ryzykowne dla przyszłości monarchii. Dlatego zgodnie z brytyjskim prawem książę Karol jest zobligowany do zachowania neutralnej postawy wobec zagadnień politycznych. Tymczasem już w 2013 roku media donosiły, że w krótkim czasie odbył kilkadziesiąt spotkań z ministrami. Dla przykładu, królowa Elżbieta II nigdy nie wyrażała publicznie swoich poglądów. 

,,To wszystko przypomniało Brytyjczykom, że zamiatają pod dywan największy problem, jaki ma ich kraj: upolitycznionego, przemądrzałego władcę, który zamiast milczeć, jak jego matka i taktownie godzić, będzie zapewne jątrzyć. To ostatnia rzecz, jakiej potrzeba Królestwu”, pisał w 2018 roku Marek Rybarczyk na łamach weekend.gazeta.pl.

Jaka przyszłość czeka brytyjską monarchię? Czy książę Karol przekaże tron swojemu synowi?  

Źródło: Viva.pl, Weekend.gazeta.pl, Polityka.pl, TVN24

Elżbieta II, książę Karol, 2019
Fot. Getty Images

Wideo

Paweł Królikowski zostawił najpiękniejszy możliwy testament. Żona opowiedziała o szczegółach

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

EWA CHODAKOWSKA I LEFTERIS KAVOUKIS o balansie, jaki dała im pandemia, domu w Warszawie i… raju w Atenach. Co takiego wydarzyło się, że RAFAŁ KRÓLIKOWSKI powiedział sobie: „Hola, hola, panie Królikowski, czasami trzeba przystopować…”? AIDA KOSOJAN-PRZYBYSZ z córkami ALICJĄ i MARGO – Jak być matką, kiedy widzi się przyszłość? W cyklu Kobiece historie: Fonda, Birkin, Joplin, Mitchell – buntowniczki i hippiski, które zmieniły świat. Miasto miłości: Nowy Jork nie pozwoli zasnąć zakochanym.