koronawirus, szpital
Fot. Adobe Stock
O TYM SIĘ MÓWI

Nowy objaw zakażenia koronawirusem. Występuje głównie u osób starszych

Majaczenie trafi na listę oficjalnych symptomów Covid-19?

Redakcja VIVA! 11 listopada 2020 10:43
koronawirus, szpital
Fot. Adobe Stock

Naukowcy i specjaliści medyczni regularnie informują o nowych objawach zakażenia koronawirusem, ale wciąż pojawiają się nowe informacje na ten temat. Oprócz typowych oznak Covid-19, eksperci wskazują na szereg tych nietypowych, na które warto zwrócić większą uwagę. Najnowsze wnioski badaczy sugerują, że do listy potencjalnych objawów należy dodać delirium. Co więcej, wraz z utratą węchu i smaku, powinno być uznane za wczesny objaw zakażenia wirusem SARS-CoV-2.

Delirium - majaczenie - objawem koronawirusa

Brytyjscy naukowcy doszli do wniosku, że delirium, znane również pod nazwą majaczenie, powinno znaleźć się na oficjalnej liście objawów Covid-19. Jak ustalono w trakcie badań, objaw ten często pojawia się u osób starszych, które przechodzą zakażenie. Takie wnioski wysnuto na podstawie obserwacji 448 osób w wieku 65 lat i starszych, z rozpoznaniem wirusa SARS-COV-2. Część obserwowanych przebywała pod stałą opieką lekarzy, podczas gdy druga grupa pozostawała na izolacji w swoich domach.

Jeśli chodzi o pacjentów szpitali, majaczenie wykryli lekarze. Pozostałe osoby same zgłaszały typowe objawy, jak dezorientacja lub nadmierna senność. Jak ustalono, delirium najczęściej występuje wraz z innymi oznakami Covid-19, jednak w niektórych przypadkach jest jedynym objawem zakażenia.

Majaczenie, zwane też delirium, to zespół zaburzeń świadomości, którego oznakami są m.in. omamy wzrokowe, słuchowe lub dotykowe, poczucie lęku albo nadmierne pobudzenie, czy zaburzenia snu.

Obserwacje kliniczne już wcześniej wykazały, że w przypadku zakażenia koronawirusem występują nie tylko objawy typowe dla chorób układu oddechowego, ale także zupełnie nietypowe symptomy, jak anoreksja, omdlenia, kłopoty trawienne, czy wysypki i zmiany skórne. 

Wideo

Paweł Królikowski zostawił najpiękniejszy możliwy testament. Żona opowiedziała o szczegółach

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

EWA CHODAKOWSKA I LEFTERIS KAVOUKIS o balansie, jaki dała im pandemia, domu w Warszawie i… raju w Atenach. Co takiego wydarzyło się, że RAFAŁ KRÓLIKOWSKI powiedział sobie: „Hola, hola, panie Królikowski, czasami trzeba przystopować…”? AIDA KOSOJAN-PRZYBYSZ z córkami ALICJĄ i MARGO – Jak być matką, kiedy widzi się przyszłość? W cyklu Kobiece historie: Fonda, Birkin, Joplin, Mitchell – buntowniczki i hippiski, które zmieniły świat. Miasto miłości: Nowy Jork nie pozwoli zasnąć zakochanym.