telefon z sanepidu, koronawirus
Fot. ADOBE STOCK
O TYM SIĘ MÓWI

Ważny komunikat sanepidu: Ten numer telefonu powiniennsś niezwłocznie odebrać! 

Od usłyszanych w słuchawce informacji będzie zależeć nasze zdrowie

Rafał Kowalski 9 listopada 2020 16:54
telefon z sanepidu, koronawirus
Fot. ADOBE STOCK

Aż 21 713 nowych zakażeń koronawirusem i prawie 380 tysięcy osób pozostających na kwarantannie – to dane dotyczące ostatniej doby podane dziś rano przez ministerstwo zdrowia.  I właśnie sprawa prawidłowego odbycia kwarantanny stała się powodem, dla którego Główny Inspektorat Sanitarny otworzył nowy numer telefonu…

Informacja z sanepidu o kwarantannie – z jakiego numeru spodziewać się informacji?

W związku z dynamicznie i niebezpiecznie rosnącą liczbą kolejnych zakażeń koronawirusem w Polsce, Główny Inspektorat Sanitarny poinformował o nowym sposobie przekazywania informacji o obowiązku pozostania w izolacji.  „W ramach digitalizacji inspekcji sanitarnej uruchomiliśmy automatyczne powiadomienia o nałożeniu kwarantanny. +48221043705 z tego numeru osoby usłyszą dedykowany komunikat dotyczący objęcia kwarantanną i możliwości pobrania zaświadczenia”, czytamy na Twitterze.

Jaki komunikat usłyszymy po podniesieniu słuchawki? „Została nałożona kwarantanna. Proszę nie opuszczać miejsca zamieszkania i stosować się do zaleceń sanitarnych. Może się z tobą skontaktować policja. Potwierdzenie nałożenia kwarantanny możesz pobrać z Internetowego Konta Pacjenta. Pobierz i aktywuj obowiązkową aplikację Kwarantanna domowa…”. Połączenia będą wykonywane od godziny 9:00 do 20:30 i zawsze będą wykonywane dwukrotnie. Na numer +48221043705 można też oddzwaniać.

To ważna informacja dla wszystkich osób, które nie odbierają połączeń od nieznanych numerów. W tym przypadku może to niestety skutkować wysoką karą finansową. Nieodebranie telefonu będzie równało się bowiem z brakiem wiedzy o tym, że obowiązuje nas kwarantanna. A z kolei za nieprzestrzeganie jej zasad można słono zapłacić. „Jeżeli osoba skierowana na kwarantannę opuści miejsce, gdzie powinna na niej przebywać, może być ukarana administracyjnie do 30 tys. zł. Tutaj nic się nie zmieniło”, mówił Money.pl rzecznik GIS Jan Bondar dodając, że nieodebranie telefonu od Sanepidu, a więc i nieświadomość tego, że mamy pozostać w domu nie zwalnia nas z konsekwencji przewidzianych za naruszenie zasad kwarantanny. 

telefon z sanepidu, koronawirus
Fot. ADOBE STOCK

Wideo

Paweł Królikowski zostawił najpiękniejszy możliwy testament. Żona opowiedziała o szczegółach

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

EWA CHODAKOWSKA I LEFTERIS KAVOUKIS o balansie, jaki dała im pandemia, domu w Warszawie i… raju w Atenach. Co takiego wydarzyło się, że RAFAŁ KRÓLIKOWSKI powiedział sobie: „Hola, hola, panie Królikowski, czasami trzeba przystopować…”? AIDA KOSOJAN-PRZYBYSZ z córkami ALICJĄ i MARGO – Jak być matką, kiedy widzi się przyszłość? W cyklu Kobiece historie: Fonda, Birkin, Joplin, Mitchell – buntowniczki i hippiski, które zmieniły świat. Miasto miłości: Nowy Jork nie pozwoli zasnąć zakochanym.