JonBenet Ramsey
Fot. EAST NEWS/SIPA PRESS
NIEZWYKŁE HISTORIE

Sześcioletnia JonBenét Ramsey zaginęła w Boże Narodzenie. Co spotkało małą miss?

Sprawa nadal jest w toku i władze nie zamierzają się poddawać...

Gabriela Czernecka 23 kwietnia 2022 16:54
JonBenet Ramsey
Fot. EAST NEWS/SIPA PRESS

Tą sprawą do dziś żyją media. Co spotkało JonBenet Ramsey? Najsłynniejsza mała miss Ameryki miała sześć lat, gdy w Boże Narodzenie została uduszona nylonowym sznurkiem. Do dziś nie udało się złapać sprawcy. Czy sprawa sprzed 25 lat w końcu zostanie rozwiązana?

Co spotkało JonBenet Ramsey?

JonBenet Ramsey regularnie wygrywała konkursy piękności małych miss. To mama zaraziła ją pasją do konkursów. Patsy Ramsey otrzymała przed laty tytuł miss Wirginii Zachodniej. Od najmłodszych lat jeździła więc z córką na konkursy, by tak jak ona przed laty mogła cieszyć się uwielbieniem widzów. Śliczna blondyneczka o niebieskich oczach szybko stała się ulubienicą publiczności. 25 grudnia 1996 roku w domu Patsy i Johna Ramseyów świętowano jednak nie kolejny sukces małej JonBenet, a Johna, który otrzymał tytuł Biznesmena Roku. Rodzina i przyjaciele zebrała się w ich domu, a świętowanie trwało do godzin porannych. Nikt nie spodziewał się, że następnego dnia ich życie diametralnie się zmieni...

Czytaj także: Liczne skandale, areszt oraz spektakularna metamorfoza! Kontrowersyjna „Mama June” schudła 130 kilogramów. Co jeszcze zrobi dla sławy?

JonBenet Ramsey
Fot. EAST NEWS/SIPA PRESS

Gdy rankiem 26 grudnia 1996 roku Patsy Ramsey zeszła do kuchni, zauważyła, że na schodach wejściowych domu leży list. Była to wiadomość z żądaniem okupu za uwolnienie córki. Natychmiast pobiegła do pokoju córki, myśląc że to głupi żart, ale sześcioletniej JonBenet nie było w łóżeczku… Gdy ojciec dziewczynki przeszukiwał trzypiętrową posiadłość, Patsy zadzwoniła na policję. Na miejsce przybyła policjantka, która raz jeszcze przeszukała dom Ramseyów. Dopiero po kilku godzinach znaleziono w jednej z piwniczek skrępowane zwłoki sześciolatki. Okazało się, że dziewczynka została uduszona nylonowym sznurkiem i wielokrotnie zraniona w głowę tępym narzędziem. 

Sekcja zwłok wykluczyła gwałt, ale policja potwierdziła, że zbrodnia mogła mieć charakter seksualny. Szybko pojawiło się wiele teorii spiskowych, które z roku na rok obalano. O zabójstwo dziewczynki początkowo podejrzewano jej rodziców oraz 9-letniego brata. Dopiero dziesięć lat od śmierci JonBenett prokuratura oczyściła rodzinę z zarzutów. To jednak nie powstrzymało publicznej debaty na temat tego, czy mała miss została zamordowana przez kogoś obcego, czy jednak kogoś z rodziny. 

JonBenet Ramsey
Fot. EAST NEWS/SIPA PRESS

Kto zabił JonBenet Ramsey?

W 2006 roku zmarła matka dziewczynki, która w ostatnich słowach wyznała, by nie poddawać się w sprawie poszukiwań mordercy JonBennet. W 2016 roku brat dziewczynki udzielił wywiadu, w którym po raz kolejny zaprzeczył plotkom, by on lub jego rodzice mieli cokolwiek wspólnego ze śmiercią małej miss.  Dokument JonBenet Ramsey: Co naprawdę się wydarzyło na nowo otworzył dyskusję na temat tego, co spotkało małą miss. „Śmierć JonBenét odebrała mi chęć do życia przez jakiś czas; działania policji odebrały mi zdolność do normalnego funkcjonowania i to do pewnego stopnia utrzymywało się przez długi czas w sposób, w jaki byliśmy traktowani i atakowani”, mówił wówczas ojciec dziewczynki. 

Do dziś sprawca tej zbrodni nie został jednak złapany. Zabójstwo małej miss to jedna z najbardziej tajemniczych zagadek kryminalnych w Stanach Zjednoczonych. 20 grudnia 2021 roku w obliczu 25 rocznicy od morderstwa dziewczynki śledczy podjęli próbę ponownego zbadania próbek zabezpieczonych na ciele JonBenét i w domu Ramseyów. Detektywi liczą, że wykorzystanie nowej technologii analizy DNA pozwoli odnaleźć zabójcę małe królowej piękności...  

Czytaj także: Sławę zdobyła jako „Mała Miss”, ale los był wobec niej okrutny. Tak dziś wygląda Eden Wood

JonBenet Ramsey
Fot. EAST NEWS/SIPA PRESS

JonBenet Ramsey
Fot. EAST NEWS/SIPA PRESS

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

JULIA WIENIAWA o magii sceny, dorastaniu na oczach widzów, manii kontroli i miłości. ADRIANNA BIEDRZYŃSKA i MICHALINA ROBAKIEWICZ – Matka i córka opowiadają, jak gra się im na jednej scenie i nosi... te same ubrania. JERZY SKOLIMOWSKI: Artysta wszechstronny – reżyser, scenarzysta, poeta i malarz, w szczerej rozmowie o życiowej rewolucji. W cyklu Kobiety ikony – co się dzieje z… SOPHIA LOREN, bogini kina, zjawiskowa piękność, która na swoje miejsce na Ziemi wybrała Rzym zamiast Hollywood. W cyklu Podróże – gdzie jeżdżą gwiazdy: Greckie wyspy. Tu odpoczywają JOANNA PRZETAKIEWICZ, ANNA PUŚLECKA i RITA ORA. Sztuka gotowania JOANNY BRODZIK.