ABBA,  Benny Andersson, Anni-Frid Lyngstad, Agnetha Faltskog, Bjorn Ulvaeus, 1978
Fot. AP/East News
NIEZWYKŁE HISTORIE

Trudne dzieciństwo, śmierć córki, strata trzeciego męża. Los nie oszczędzał gwiazdy zespołu ABBA  

Anni-Frid Lyngstad była poczęta w ramach eksperymentu hitlerowskiego i trzykrotnie zamężna

Olga Figaszewska 6 sierpnia 2022 17:42
ABBA,  Benny Andersson, Anni-Frid Lyngstad, Agnetha Faltskog, Bjorn Ulvaeus, 1978
Fot. AP/East News

Popularność i sympatię milionów słuchaczy zdobyła, występując w zespole ABBA. Dziś cały świat nuci przeboje: Mamma Mia, Fernando, Dancing Queen czy Money, Money, Money. Ale nie każdy zdaje sobie sprawę, że życie Anni-Frid Lyngstad skrywa wiele tajemnic. Wokalistka była wychowywana przez babcię, trzykrotnie stawała na ślubnym kobiercu i dopiero po latach poznała swojego ojca. Kiedy wydawało się, że to, co złe ma już za sobą, los zadał jej kolejne dwa potężne ciosy. Jak dziś wygląda życie Fridy?

Anni-Frid Lyngstad z zespołu ABBA była poczęta w ramach eksperymentu hitlerowskiego

Anni-Frid Lyngstad urodziła się 15 listopada 1945 roku w Ballangen nieopodal Narwiku. Jej dzieciństwo było pełne zawirowań… Frida była nieślubną córką niemieckiego żołnierza Wermachtu – Alfreda Hasse i 19-letniej Norweżki – Synni Lyngstad. Dziewczynka została poczęta w ramach eksperymentu hitlerowskich ośrodków Lebensborn. Jego celem było stworzenie warunków "odnowienia krwi niemieckiej" i "hodowli nordyckiej rasy nadludzi". Władze okupacyjne ogłosiły, że biorą odpowiedzialność za dzieci i ich matki. Ale po wojnie cała rodzina Fridy została wykluczona ze społeczności wioski. Byli piętnowani i nazywani zdrajcami.

ZOBACZ TEŻ: Ich przeboje zna każdy... Tak wyglądają dziś członkowie legendarnego zespołu ABBA!

Gdyby nie babcia małej Anni-Frid nie wiadomo, jak potoczyłoby się jej losy. Kobieta w obawie przed represjami i mieszanym pochodzeniem wnuczki postanowiła przewieźć dziewczynkę w bezpieczne miejsce. Rodzina udała się do Szwecji, gdzie wkrótce dołączyła do nich matka Fridy. 21-letnia Synni Lyngstad wkrótce potem zmarła na niewydolność nerek. Dziewczynka została pod opieką babci, która robiła wszystko, by zapewnić wnuczce spokojne i szczęśliwe dzieciństwo. Agny znalazła pracę jako krawcowa. Szwecja starała się dla Fridy prawdziwym domem i tutaj rozwijała swój talent muzyczny. Od czasu do czasu wraz z babcią odwiedzała rodzinne strony. 

Anni-Frid Lyngstad w 1977 roku

ABBA, Anni-Frid Lyngstad, 1977
Fot. INPLUS/East News

Anni-Frid Lyngstad: początki kariery muzycznej

Frida swoją przygodę z muzyką rozpoczęła już w wieku 10 lat, debiutując na scenie imprezy charytatywnej Czerwonego Krzyża. Potem trzynastolatka została przyjęta do lokalnego zespołu, w którym zdobywała niezbędne doświadczenie. Nie zatrzymywała się, gościła w kolejnych zespołach, orkiestrach... Najbliższy jej sercu był jazz, a za wzór do naśladowania uważała Ellę Fitzgerald czy Sarah Vaughan.

PRZECZYTAJ: Agnetha Faltskog miała dość popularności, spotykała się ze swoim psychofanem. Gwiazda przeżyła piekło

W 1969 roku angaż w zespole Bengta Sandlunda całkowicie zmienił jej życie. Tam zakochała się w muzyku, Ragnarze Fredrikssonie. Para zaręczyła się, a wkrótce po tym zakochani zostali rodzicami synka. W 1962 roku na świecie pojawił się mały Hans, na następnie córka – Ann Lisa-Lotta. Fridzie udawało się godzić życie zawodowe i prywatne. Z niczego nie zamierzała rezygnować. Kiedy big-band Sandlunda rozpadł się, wokalista postanowiła działać. Brała udział w kolejnych konkursach talentów z różnym skutkiem, ale była wytrwała i wierzyła, że kiedyś jej starania zakończą się sukcesem. W kwietniu 1964 roku po powrocie z podróży poślubnej Frida i Ragnar założyli zespół wraz z pianistą Gunnarem Sandevärnem. Tak powstał ich big-band Gunnar Sandevärn Orchestra.

Frida w  1970 roku:

Anni-Frid (Frida) Lyngstad, 1970
Fot. Michael Ochs Archives/Getty Images

Grupa zakończyła swoją działalność po kilku latach. W tym czasie Anni-Frid wciąż próbowała swoich sił w konkursach. Szczęście uśmiechnęło się do niej w 1967 roku, kiedy wygrała plebiscyt „Nowe twarze”. Zaraz po zwycięstwie wystąpiła w ogólnokrajowej telewizji, śpiewając swój utwór, a potem podpisała kontrakt z wytwórnią muzyczną EMI. Nie szło jej tak, jak sobie to wymarzyła. Nie odniosła dużego sukcesu komercyjnego, natomiast była dość znaną artystką sceniczną. W końcu Frida wzięła udział w Melodifestivalen, szwedzkich eliminacjach do Konkursu Piosenki Eurowizji i zajęła czwarte miejsce. Za kulisami poznała swojego drugiego męża, kompozytora i aranżera Benny'ego Anderssona.

Początek zespołu ABBA

Para odkryła, że wiele ich łączy, spędzali ze sobą coraz więcej czasu. Benny odpowiadał potem za wyprodukowanie jej singli, był także jej menadżerem. W tym samym czasie Frida przeżyła cios… Po rozstaniu z pierwszym mężem pożegnała ukochaną babcię, która zastępowała jej matkę… Muzyka była dla niej lekarstwem i odskocznią od rzeczywistości. Artystka wydała solą płytę Frida, która cieszyła się dobrymi recenzjami.

Anni-Frid Lyngstad i Benny Andersson 1974 rok

ABBA,  1974: Anni-Frid Lyngstad iBenny Andersson
Fot. Terry Disney/Express/Getty Images

W 1972 roku Anni-Frid i Benny wraz z zaprzyjaźnioną parą – Björnem Ulvaeusem i Agnethą Fältskog stworzyli zespół ABBA. Jego nazwa pochodziła od pierwszych liter imion wokalistów. Każde z nich miało już doświadczenie sceniczne i znane nazwisko. Dwa lata później byli już na szczytach list przebojów na całym świecie. Ten sukces przyniosła im wygrana w Konkursie Piosenki Eurowizji. Piosenka Waterloo z miejsca podbiła serca słuchaczy. Ich głosy idealnie ze sobą współgrały, zwłaszcza kiedy szły w parze z melodią napisaną przez Benny'ego Anderssona i Björna Ulvaeusa.

Zespół na stałe zapisał się na kartach historii muzyki. ABBA wydała kilka albumów i sprzedała ponad 300 mln płyt na cm świecie. Każdy z ich utworów był hitem! Anni-Frid i Benny Andersson pobrali się 6 października 1978 roku, u szczytu sławy zespołu.

Niesamowite jest to, że w latach świetności grupy, Anni-Frid mogła spotkać się z ojcem. Przez wiele lat była przekonana, że zginął podczas wojny w drodze powrotnej do Niemiec, ponieważ jego statek miał zatonąć. Dopiero w 1977 roku okazało się, że mężczyzna żyje! Fida skontaktowała się z nim przez niemiecki magazyn popowy Bravo. Do spotkania doszło w Sztokholmie.

ABBA w 1978

Anni-Frid (Frida) Lyngstad, 1978
Fot. Peter Bischoff/Getty Images

Anni-Frid Lyngstad: straciła męża i córkę

W 1982 roku ABBA zakończyła swoją działalność. Rozpadły się także oba zaprzyjaźnione małżeństwa. Każdy z członków zespołu poszedł własną drogą. Frida postanowiła kontynuować swoją karierę wokalną, zmieniła także swój wizerunek. Ale miała dość szumu wokół jej osoby. Media śledziły każdy jej krok, interesowano się jej życiem prywatnym, przypinano łatki. Wokalistka wyjechała do Londynu, chciała odpocząć od dotychczasowego życia i skupić się na karierze. Wydawała swój pierwszy album solowy w języku angielskim Something’s Going On, a po dwóch latach krążek Shine.

ZOBACZ: Pola Negri i Rudolph Valentino: historia miłości bogów Hollywood 

Po kilku latach przerwała swoją karierę. Po rozwodzie z Bennym wokalistka poznała swojego trzeciego męża. Książę Heinrich Ruzzo Reussa z Plauen zakochał się w pięknej artystce ze wzajemnością. Para przeniosła się do Szwajcarii w 1986 roku, by zamieszkać w jego rodzinnej posiadłości. Zakochani pobrali się w 1992 roku. Szczęśliwa Frida powróciła po długiej przerwie w 1996 roku z nowym albumem Djupa andetag. Wokalistka osiągnęła sukces. Występowała także gościnnie na płytach innych artystów.

Benny Andersson, Anni-Frid Lyngstad, Agnetha Faltskog, Bjorn Ulvaeus, 1978

ABBA,  Benny Andersson, Anni-Frid Lyngstad, Agnetha Faltskog, Bjorn Ulvaeus, 1978
Fot. AP/East News

Kiedy wydawało się, że nic nie zakłóci już jej szczęścia, przeżyła potężny cios. W wieku zaledwie 30 lat odeszła córka artystki. Ann Lise-Lotte zmarła w wyniku obrażeń poniesionych w wypadku samochodowym w Nowym Jorku. Rok później Frida pożegnała męża. Heinrich przegrał walkę z chorobą.

Obecnie artystka prowadzi spokojne życie i poświęca się pracy charytatywnej. Odnalazła szczęście u boku partnera Henry'ego Smitha. Wraz z byłymi członkami ABBY w 2008 roku pojawiła się na szwedzkiej premierze musicalu Mamma Mia! Wielokrotnie spekulowano, że zespół zostanie reaktywowany. W 2018 roku ogłoszono powrót i zapowiedziano nagranie dwóch nowych piosenek. 5 listopada 2021 roku miała miejsce premiera najnowszego albumu ABBY pt. "Voyage". Jak zdradzili muzycy ABBY, jest to ich "pożegnanie" z muzyką. Anni-Frid Lyngstad w tym roku będzie świętować swoje 77. urodziny! Jak zmieniła się gwiazda?

Źródło: Wikipedia, Muzykanordycka.com, Interia Muzyka, smoothradio.com, abbasite.com, Plejada.pl, facet.wp.pl 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez ABBA (@abba)

Anni-Frid Lyngstad w 2003 roku

Anni-Frid (Frida) Lyngstad, 2003
Fot. Scott Harrison/Getty Images

Frida w 2013 roku: 

Anni-Frid (Frida) Lyngstad, 2013
Fot. Dan Kullberg/Getty Images

Od lewej: Björn Ulvaeus, Anni-Frid Lyngstad, Agnetha Fältskog i Benny Andersson, na premierze najnowszej płyty, maj 2022 r. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez ABBA (@abba)

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

Dziś pomaga mężczyznom, ją umocniła choroba ukochanego: „Diagnoza spadła na nas nagle. Rinke był na granicy życia i śmierci”

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

MARINA ŁUCZENKO-SZCZĘSNA w intymnym wywiadzie chwilę przed narodzinami córeczki. HANNA ŻUDZIEWICZ I JACEK JESCHKE o zmiennych losach ich związku i bajkowym ślubie w Ligurii. MATTEO BRUNETTI: ambasador włoskiej kuchni i polskiej kultury o… włosko-polskich korzeniach. KOBIETY IKONY:  Santor, Kunicka, Rodowicz, Majewska, Sipińska, Sośnicka… – one rządziły zbiorową wyobraźnią w PRL-u.