Zespół powraca po 40 latach

Weronika Kostyra 3 września 2021 11:03

Szwedzka grupa ABBA to jeden z najważniejszych zespołów w historii muzyki pop. Anni-Frid Lyngstad, Benny Andersson, Björn Ulvaeus i Agnetha Fältskog swoje piosenki tworzyli w latach 70. i na początku 80., ale do dziś pozostały one przebojami, które zna w zasadzie każdy. Teraz ogłosili swój powrót i wydanie nowego albumu oraz rewolucyjną serię koncertów!

ABBA powraca. Nowy album Voyage, jedyna taka trasa koncertowa

Są ikonami, które zrewolucjonizowały światową muzykę pop. Ku rozpaczy fanów, na początku lat 80. ABBA zawiesiła działalność. Teraz jednak wracają i mówią o tym wszyscy! Agnetha, Björn, Benny i Anni-Frid zapowiedzieli wydanie nowej płyty „Voyage”, która trafi do sprzedaży już 5. listopada tego roku. Zwiastują ją premierowe piosenki „I Still Have Faith In You” oraz „Don’t Shut Me Down”, które odsłuchać można poniżej.

ABBA zapowiedziała także rewolucyjną, spektakularną serię koncertów, zrealizowanych przez firmę George'a Lucasa. Członkowie szwedzkiej formacji wystąpią w ich trakcie z 10-osobowym zespołem w specjalnie zbudowanej w Queen Elizabeth Olympic Park w Londynie hali, mogącej pomieścić 3000 widzów. To najnowocześniejszy obiekt tego typu, zbudowany specjalnie na potrzeby trasy.

„Cyfrowe wersje ABBY powstawały przez wiele miesięcy w technologii motion-capture i technice performance z udziałem czwórki z zespołu i ekipy składającej się z 850 osób, z firmy Industrial Light & Magic założonej przez George’a Lucasa. To pierwsze muzyczne przedsięwzięcie tej firmy”, czytamy w informacji prasowej.

Rejestracja do zakupu biletów rozpoczęła się w czwartek, 2 września, o 19:00 polskiego czasu na stronie abbavoyage.com. Ogólna sprzedaż rusza we wtorek, 7 września.

Czytaj także: Agnetha Faltskog miała dość popularności, spotykała się ze swoim psychofanem. Gwiazda przeżyła piekło

Historia zespołu ABBA

Zespół powstał w 1972 roku, a jego nazwa powstała w pierwszych liter imion członków grupy. Sprzedali ponad 300 milionów płyt na całym świecie, a większość singli docierała na pierwsze miejsca list przebojów. W  1974 roku zespół wygrał w barwach Szwecji Eurowizję przebojem Waterloo.

Choć na scenie tworzyli zgrany kwartet relacje między członkami zespołu były skomplikowane. Agnetha i Björn byli małżeństwem w latach 1971-1979, z kolei Anni-Frid i Benny wzięli ślub w 1978 roku, lecz rozstali się w 1981. Obie wokalistki zespołu nie darzyły się dodatkowo sympatią i nieustannie rywalizowały ze sobą. Nic dziwnego, że grupa rozpadła się w 1982 roku i do czasu premiery filmu Mamma Mia w 2008 roku jego członkowie nie pokazywali się razem. W 2018 roku ogłosili reaktywację zespołu i zapowiedzieli nagranie dwóch nowych piosenek. Teraz wiadomo już, że zdecydowali się wydać nowy album i zorganizować jedyną taką trasę koncertową.

Zobacz jak teraz wyglądają!  

Czytaj także: Trudne dzieciństwo, śmierć córki, strata trzeciego męża. Los nie oszczędzał gwiazdy zespołu ABBA

1/9
Zespół ABBA
Copyright @East News
1/9

Jak wyglądają teraz członkowie zespołu ABBA?

2/9
Zespół ABBA, Agnetha Fältskog
Copyright @East News
2/9

Agnetha Fältskog

3/9
Zespół ABBA,  Anni-Frid Lyngstad
Copyright @East News
3/9

Anni-Frid Lyngstad

4/9
Zespół ABBA, Björn Ulvaeus
Copyright @East News
4/9

Björn Ulvaeus

5/9
Zespół ABBA, Benny Andersson
Copyright @East News
5/9

Benny Andersson

6/9
Zespół ABBA
Copyright @East News
6/9

Zespół ABBA

7/9
Zespół ABBA, Björn Ulvaeus, Benny Andersson
Copyright @East News
7/9

Członkowie zespołu ABBA po latach

8/9
Zespół ABBA, Agnetha, Björn, Benny i Anni-Frid, 2021
Copyright @Ballie Walsh/Universal Music Group/Materiały prasowe
8/9

Członkowie zespołu ABBA obecnie: Agnetha, Björn, Benny i Anni-Frid

9/9
Zespół ABBA, Agnetha, Björn, Benny i Anni-Frid, 2021
Copyright @Ballie Walsh/Universal Music Group/Materiały prasowe
9/9

Członkowie zespołu ABBA obecnie: Agnetha, Björn, Benny i Anni-Frid

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

WERONIKA ROSATI o życiu w Los Angeles i córce: „Moment, w którym zaczęło się moje drugie życie, to narodziny córki”. AGNIESZKA I PIOTR GŁOWACCY: Para popularnych aktorów, rodzice bliźniaków, opowiadają o „podwójnym” szczęściu i o dojrzewaniu do miłości. JOHN PORTER: Najsłynniejszy Walijczyk mieszkający od 46 lat w Polsce mówi: „Jestem lekkim socjopatą”. Dlaczego? Ponadto HISTORIE NIEZWYKŁYCH WIĘZI MATEK I CÓREK oraz opowieść o MEMPHIS, mieście bluesa, grilla i Presleya.