Zespół powraca po 40 latach

Weronika Kostyra 27 maja 2022 12:46

Szwedzka grupa ABBA to jeden z najważniejszych zespołów w historii muzyki pop. Anni-Frid Lyngstad, Benny Andersson, Björn Ulvaeus i Agnetha Fältskog swoje piosenki tworzyli w latach 70. i na początku 80., ale do dziś pozostały one przebojami, które zna w zasadzie każdy. Już wkrótce rozpocznie się seria koncertów promujących album Voyage, a cały skład po raz pierwszy od dawna pokazał się razem na czerwonym dywanie! Tak wyglądają dziś członkowie legendarnego zespołu ABBA.

ABBA powróciła. Nowy album Voyage i jedyna taka trasa koncertowa

Są ikonami, które zrewolucjonizowały światową muzykę pop. Ku rozpaczy fanów, na początku lat 80. ABBA zawiesiła działalność. Jednak w ubiegłym roku powrócili z nowym albumem. Agnetha, Björn, Benny i Anni-Frid wydali płytę „Voyage”. Zwiastowały ją premierowe piosenki „I Still Have Faith In You” oraz „Don’t Shut Me Down”.

ABBA zapowiedziała wówczas także rewolucyjną, spektakularną serię koncertów, zrealizowanych przez firmę George'a Lucasa. Członkowie szwedzkiej formacji wystąpią w ich trakcie z 10-osobowym zespołem w specjalnie zbudowanej w Queen Elizabeth Olympic Park w Londynie hali, mogącej pomieścić 3000 widzów. To najnowocześniejszy obiekt tego typu, zbudowany specjalnie na potrzeby trasy. Trasa rozpocznie się już dzisiaj.

„Cyfrowe wersje ABBY powstawały przez wiele miesięcy w technologii motion-capture i technice performance z udziałem czwórki z zespołu i ekipy składającej się z 850 osób, z firmy Industrial Light & Magic założonej przez George’a Lucasa. To pierwsze muzyczne przedsięwzięcie tej firmy”, czytamy w informacji prasowej.

W związku z koncertem członkowie zespołu pojawił się na czerwonym dywanie i udzielił wywiadów dziennikarzom. „Ponowne bycie razem jako grupa jest bardzo satysfakcjonujące" - mówili. Bjorn i Benny co jakiś czas pojawiali się publicznie i chętnie udzielali w szwedzkich mediach, zatem wierni fani nie będą zaskoczeni ich nowym wizerunkiem. Agnetha i Frida natomiast zdecydowanie unikały medialnego rozgłosu, dlatego pojawienie się pełnego składu jest ogromnym wydarzeniem wśród entuzjastów grupy i brzmień z pogranicza lat 70. oraz 80. 

Czytaj także: Agnetha Faltskog miała dość popularności, spotykała się ze swoim psychofanem. Gwiazda przeżyła piekło

Historia zespołu ABBA

Zespół powstał w 1972 roku, a jego nazwa powstała w pierwszych liter imion członków grupy. Sprzedali ponad 300 milionów płyt na całym świecie, a większość singli docierała na pierwsze miejsca list przebojów. W  1974 roku zespół wygrał w barwach Szwecji Eurowizję przebojem Waterloo.

Choć na scenie tworzyli zgrany kwartet relacje między członkami zespołu były skomplikowane. Agnetha i Björn byli małżeństwem w latach 1971-1979, z kolei Anni-Frid i Benny wzięli ślub w 1978 roku, lecz rozstali się w 1981. Obie wokalistki zespołu nie darzyły się dodatkowo sympatią i nieustannie rywalizowały ze sobą. Nic dziwnego, że grupa rozpadła się w 1982 roku i do czasu premiery filmu Mamma Mia w 2008 roku jego członkowie nie pokazywali się razem. W 2018 roku ogłosili reaktywację zespołu i zapowiedzieli nagranie dwóch nowych piosenek. Teraz wiadomo już, że zdecydowali się wydać nowy album i zorganizować jedyną taką trasę koncertową.  

Czytaj także: Blanket Jackson zmienił się nie do poznania! Najmłodszy syn Michaela Jacksona sprawił sobie swój pierwszy samochód

1/9
Zespół ABBA
Copyright @East News
1/9

Jak wyglądają teraz członkowie zespołu ABBA?

2/9
Zespół ABBA, Agnetha Fältskog
Copyright @East News
2/9

Agnetha Fältskog

3/9
Zespół ABBA,  Anni-Frid Lyngstad
Copyright @East News
3/9

Anni-Frid Lyngstad

4/9
Zespół ABBA, Björn Ulvaeus
Copyright @East News
4/9

Björn Ulvaeus

5/9
Zespół ABBA, Benny Andersson
Copyright @East News
5/9

Benny Andersson

6/9
Zespół ABBA
Copyright @East News
6/9

Zespół ABBA

7/9
Zespół ABBA, Björn Ulvaeus, Benny Andersson
Copyright @East News
7/9

Członkowie zespołu ABBA po latach

8/9
Zespół ABBA, Agnetha, Björn, Benny i Anni-Frid, 2021
Copyright @Ballie Walsh/Universal Music Group/Materiały prasowe
8/9

Członkowie zespołu ABBA obecnie: Agnetha, Björn, Benny i Anni-Frid

9/9
Zespół ABBA, Agnetha, Björn, Benny i Anni-Frid, 2021
Copyright @Ballie Walsh/Universal Music Group/Materiały prasowe
9/9

Członkowie zespołu ABBA obecnie: Agnetha, Björn, Benny i Anni-Frid

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

„Miałem szczęście do kobiet”… Jerzy Stuhr o mamie i babci w ostatnim wywiadzie dla VIVY.pl

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

ANITA SOKOŁOWSKA zdobyła sympatię widzów jako Zuza w „Przyjaciółkach”. Wytańczyła Kryształową Kulę. Teraz przyszedł czas na realizowanie swoich projektów i marzeń. URSZULA DUDZIAK I GRZECH PIOTROWSKI: dwie silne osobowości, dwa pokolenia. Diwa jazzu i wirtuoz saksofonu połączyli siły w niesamowitym projekcie „WE” dla pokoju na świecie. KRZYSZTOF MIRUĆ: architekt z wykształcenia, osobowość telewizyjna, z zamiłowania projektant wnętrz o swojej drodze do sukcesu.