abba eurowizja
Fot. Szwedzka grupa „Abba" powstała w 1971 roku, grała ponad dekadę, sprzedała 300 mln.płyt. Fot. AFP/East news
O TYM SIĘ MÓWI

Pół wieku temu wygrali Eurowizję, teraz członkowie zespołu Abba wydali pilne oświadczenie

Zwrócili się do swoich fanów

Karol Sowa 6 kwietnia 2024 15:56
abba eurowizja
Fot. Szwedzka grupa „Abba" powstała w 1971 roku, grała ponad dekadę, sprzedała 300 mln.płyt. Fot. AFP/East news

Wygrali Eurowizję w 1974 roku, dzięki czemu zyskali ogromną popularność. Abba zaprezentowała wówczas utwór, który nucą kolejne pokolenia — Waterloo. Formacja od tamtego czasu rozwijała swoją karierę, lecz z czasem jej członkowie postanowili usunąć się w cień. Teraz artyści wydali oświadczenie. 

Abba — Eurowizja

Dokładnie 50 lat temu, bo 6 kwietnia 1974 roku zachwycili na Eurowizji. Szwedzki zespół tworzyły cztery osoby: Agnetha Fältskog, Björn Ulvaeus, Benny Andersson oraz Anni-Frid "Frida" Lyngstad. Artyści doskonale wiedzieli, jak skraść serca publiczności. Aranżacja, niebanalne stroje i głosy, o których nie dało się zapomnieć. To ich wyróżniało. Nic więc dziwnego, że do dziś uchodzą za ikony Europejskiego Konkursu Piosenki. 

CZYTAJ TEŻ: Gdy usłyszała o śmierci Tomasza Komendy, aktorka chwyciła za telefon. Odbyła trudną rozmowę z matką zmarłego

ABBA
Fot. Getty Images

Abba po latach wydała oświadczenie

Byli na szczycie, ale w pewnym momencie zawiesili swoją karierę. Miliony osób na całym świecie jednak wciąż wracają do ich hitów, które są ponadczasowe. „To nieco oszałamiające i głęboko zawstydzające myśleć, że miliony z was, którzy zobaczyli nas po raz pierwszy w finale Eurowizji w 1974 r., przekazały naszą muzykę nie tylko jednemu pokoleniu, ale kilku", piszą członkowie Abby. 

„Trudno pojąć, że minęło 50 lat, odkąd nasza czwórka czekała za kulisami na werdykty wszystkich jurorów z całej Europy w Dome w Brighton. Jakie więc były nasze marzenia w tych pełnych napięcia chwilach lub w chaosie po zwycięstwie, które zapewniliśmy sobie z najmniejszym marginesem w historii Eurowizji? Cztery różne marzenia, bez wątpienia, ale bez względu na to, jak wielkie były, rzeczywistość je przerosła, to na pewno", czytamy. 

Artyści zwrócili się do swoich fanów, którym są wdzięczni za wieloletnie wsparcie. „To szczęśliwa i jednocześnie uroczysta chwila i możemy mieć tylko nadzieję, że rozumiecie, jak głęboko jesteśmy wdzięczni", podsumowali.

Media donoszą również, że formacja podpisała wielomilionową umowę na przeniesienie swojego show - "Voyage" do Las Vegas. Co więcej, z okazji 50. rocznicy zwycięstwa na Eurowizji, album Waterloo został wznowiony oraz wydany w wersji 2LP. Przy realizacji tego projektu wykorzystano technologię Half-Speed Mastering o prędkości 45 obrotów. 

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Była spełnieniem marzeń Agaty Mróz. Dziś córka wybitnej siatkarki ma 16 lat i wiadomo, czym się zajmuje

ABBA, Benny Andersson, Anni-Frid Lyngstad, Agnetha Faltskog, Bjorn Ulvaeus, 1978

ABBA,  Benny Andersson, Anni-Frid Lyngstad, Agnetha Faltskog, Bjorn Ulvaeus, 1978
Fot. AP/East News

TAGI #Abba #Eurowizja

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

To nie była miłość od pierwszego wejrzenia, ale szybko zamieszkali razem. Teraz czeka ich wielka zmiana!

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

MARYLA RODOWICZ o poczuciu zawodowego niedocenienia, związkach – tych „gorszych, lepszych, bardziej udanych” i swoim azylu. KAROLINA GILON I MATEUSZ ŚWIERCZYŃSKI: ona pojechała do pracy na planie telewizyjnego show, on miał przeżyć przygodę życia jako uczestnik programu… MAREK TORZEWSKI mówi: „W miłości, która niejedno ma imię, są dwa kolory. Albo biel, albo czerń. A ja mam tę biel, a to wielkie szczęście…”.