Fot. GettyImages
królewskie życie

Uczucie, które rozkwitło na korcie tenisowym. Historia miłości cesarza Japonii Akihito i Michiko

Prosta dziewczyna, która została cesarzową

Marcjanna Maryszewska 8 czerwca 2022 17:50
Fot. GettyImages

Historia ich miłości nazywana jest „prawdziwą bajką”. Niezwykłe zrządzenie losu sprawiło, że za młodu spotkali się na korcie tenisowym, a niedługo później stanęli na ślubnym kobiercu. Zamożna, lecz w oczach japońskiej rodziny królewskiej nadal prosta dziewczyna Michiko rozkochała w sobie przyszłego cesarza Akihito. Nie brakowało przeszkód na drodze ich miłości, lecz razem pokonali każdą z nich. Oto ich niezwykła historia.

Akihito i Michiko - jak się poznali? Historia miłości

Michiko na młodu była kobietą z licznymi pasjami i zdolnościami. Wychowywała się w zamożnej rodzinie, miała możliwości, aby rozwijać się w wielu kierunkach. Na studiach należała do klubu tenisowego i odnosiła w tej dyscyplinie liczne sukcesy, była bardzo wysportowana. Prawdopodobnie jeszcze wtedy nie przypuszczała, że zamiłowanie do tego sportu w przyszłości całkowicie odmieni jej życie.

Losy jej oraz ówczesnego następcy tronu Japonii splotły się bowiem właśnie na korcie tenisowym. Chociaż początkowo to rodzice Michiko mieli wybrać jej partnera, żaden nie mógł sprostać wymaganiom. Córka ich wyręczyła. W sierpniu 1957 roku poznała księcia Akihito, który zakochał się w niej od pierwszego wejrzenia. Szczegóły tego spotkania nie są jawne, choć pojawiają się spekulacje, że mogło być ono zaaranżowane.

Fot. Bettmann / GettyImages
Michiko Shoda z rodziną

Przeciwni tej miłości byli rodzice nie tylko przyszłego cesarza, ale również samej Michiko. O ile nie dziwią protesty tych pierwszych - bowiem w ich oczach wybranka syna nadal była prostą dziewczyną - tak opiekunowie tenisistki mogą być sporym zaskoczeniem. Bowiem czy jest lepszy kandydat na męża, niż następca tronu kraju? Wyglądało na to, jakby Akihito faktycznie nie spełniał ich wymagań, jednak prawdopodobniej po prostu obawiali się oni o dobro swojej córki, której decyzja miała być nieodwracalna.

Sama Michiko miała pewne wątpliwości co do tego pomysłu, dlatego nie od razu przyjęła zaręczyny zakochanego w niej Akihito. Przyszły cesarz opowiadał później, jak ciężka była walka o względy ukochanej. To w niej dostrzegł osobę, która była w stanie zrozumieć sens i znaczenie obowiązków należących do przyszłego Cesarza. Był pewien, że Michiko jest kobietą, która okaże mu właściwe wsparcie w przyszłości, dlatego niezłomnie walczył o to, aby została jego żoną.

Czytaj także: W imię miłości straciła tytuł książęcy i majątek. Oto historia japońskiej księżniczki Mako i Kei Komuro

Ślub i dalsze życie Akihito i Michiko

Para wzięła ślub 10 kwietnia 1959 roku. Para nowożeńców przejechała po Tokio, a na 9-kilometrowej trasie zgromadziło się ponad 500 tys. poddanych! Był to pierwszy raz, gdy do rodziny królewskiej weszła osoba z ludu, a prawdziwa miłość osiągnęła tryumf nad królewskim protokołem. Tą niezwykłą ceremonię transmitowano w telewizjach w całym kraju, a setki tysięcy Japończyków specjalnie z okazji wydarzenia zakupiło swój własny odbiornik. Zanotowano wówczas rekord w ówczesnej historii japońskiej telewizji. 

Matka Akihito, czyli cesarzowa Nagato, od początku okazywała wyjątkową niechęć w stosunku do swojej synowej. Nie dopuściła do tego aby Michiko kiedykolwiek zapomniała, że wcale nie jest mile widziana w japońskiej rodzinie królewskiej. Nienawiść cesarzowej była tak silna, że dostrzegł ją nawet jej mąż, cesarz Hirohito. To na jego wsparcie Michiko mogła liczyć w trudnych chwilach. Cesarzowa Nagato doprowadziła nawet swoją synową do depresji uważając, że Akihito i Michiko mogą nie doczekać się następcy tronu. Jednak jej obawy były całkowicie nieuzasadnione - para doczekała się trójki dzieci, w tym dwóch synów: Naruhito, Fumihito i Sayako. 

W 1990 roku Akihito został intronizowany na cesarza Japonii, a Michiko została cesarzową. Swoje rządy pełnili przez niemal trzy dekady. W 2019 roku nastąpiła pierwsza abdykacja w historii Japonii od 200 lat i Akihito zrezygnował z tronu wyznając, że w tym wieku trudno będzie mu pełnić dalsze obowiązki. Przejął je ich syn Naruhito, który był kolejnym następcą.  

Źródło: Blue Blood Royals

Sprawdź również: Sypialnia pełna gapiów i ścisły post przed. Tak kilka wieków temu wyglądały noce poślubne władców

Fot. KIM KYUNG-HOON / Reuters / Forum
Michiko oraz Akihito, 2.01.2020

18-24 KWIETNIA
szaleństwo zakupów
Rabat 25% na zakupy za min. 499 zł
Rabat 25% na zakupy za min. 499 zł
Rabat 25% na zakupy za minimum... więcej»
Kod rabatowy:SZALENSTWO25
Zobacz
+
Rabat 25% na zakupy za min. 499 zł
Online

Rabat 25% na zakupy za minimum 499 zł w sklepie internetowym www.karcher.pl. Oferta dotyczy produktów nieprzecenionych z kategorii Home&Garden i nie łączy się z innymi promocjami. Szczegóły na stronie www.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:SZALENSTWO25
Zobacz
Do -30% na wybrane nowości
Do -30% na wybrane nowości
Rabat do -30% na wybrane nowoś... więcej»
Zobacz
+
Do -30% na wybrane nowości
Online
Stacjonarnie

Rabat do -30% na wybrane nowości z kolekcji Wiosna/Lato 2024 i wiele więcej! Oferta dostępna w sklepach stacjonarnych i na gomez.pl. Szczegóły u sprzedawcy i na stronie www.  

Produkt widoczny na zdjęciu nie jest objęty rabatami.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Zobacz
-20% na wybrane produkty
-20% na wybrane produkty
Rabat 20% na kolczyki oraz akc... więcej»
Kod rabatowy:SZALENSTWO24
Zobacz
+
-20% na wybrane produkty
Online
Stacjonarnie

Rabat 20% na kolczyki oraz akcesoria przy zakupach za min. 299 zł. Rabat 20% na zegarki do 8 000 zł. Szczegóły w salonach i na wkruk.pl

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:SZALENSTWO24
Zobacz
-20% na całą kolekcję Doctor Nap
-20% na całą kolekcję Doctor Nap
Rabat dotyczy całej kolekcji d... więcej»
Zobacz
+
-20% na całą kolekcję Doctor Nap
Online

Rabat dotyczy całej kolekcji dostępnej na www.doctornap.com i łączy się z innymi promocjami. Szczegóły na stronie www.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Zobacz
20% rabatu na kosmetyki Clarena
20% rabatu na kosmetyki Clarena
Rabat na cały asortyment dostę... więcej»
Kod rabatowy:SZALONE20
Zobacz
+
20% rabatu na kosmetyki Clarena
Online
Stacjonarnie

Rabat na cały asortyment dostępny w sklepach stacjonarnych i na e-clarena.eu. Promocja obowiązuje dla zamówień powyżej 100zł oraz obejmuje produkty nieprzecenione. Szczegóły u sprzedawcy i na stronie.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:SZALONE20
Zobacz
-20% na wybrane produkty
-20% na wybrane produkty
Rabat 20% na cały asortyment z... więcej»
Kod rabatowy:szalenstwo20
Zobacz
+
-20% na wybrane produkty
Online

Rabat 20% na cały asortyment z wyłączeniem kolekcji Sablewska x Gabriella. Oferta dostępna na gabriella.pl. Nie łączy się z innymi promocjami. Szczegóły na stronie. 

Najniższa cena produktu ze zdjęcia 30 dni przed obniżką - 16,90 zł. 

Cena po zastosowaniu rabatu - 13,52 zł.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:szalenstwo20
Zobacz
REKLAMA

Wideo

Maciej Musiał zadzwonił do Dagmary Kaźmierskiej z przeprosinami. Wcześniej zamieścił w sieci niestosowny komentarz

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

FILIP CHAJZER w poruszającej rozmowie wyznaje: „Szukam swojego szczęścia w miłości, w życiu, na świecie…”. GOŁDA TENCER: „Ludzie młodzi nie znają historii. Patrzą do przodu (…). A ja robię wszystko, by ocalić pamięć”, mówi. JAN HOLOUBEK i KASPER BAJON: reżyser i scenarzysta. Czego nie nakręcą, staje się hitem. A jak wyglądają ich relacje poza planem filmowym? MONIKA MILLER od lat zmaga się z depresją i chorobą dwubiegunową, ale teraz za sprawą miłości pierwszy raz w życiu jest szczęśliwa.