noce poslubne wladcow
Fot. Science Photo Library EASTNEWS
KRÓLEWSKIE ŻYCIE

Sypialnia pełna gapiów i ścisły post przed. Tak kilka wieków temu wyglądały noce poślubne władców

Niektóre zwyczaje zaskakują

Rafał Kowalski 3 czerwca 2022 16:40
noce poslubne wladcow
Fot. Science Photo Library EASTNEWS

Biała pachnąca pościel, wyperfumowani nowożeńcy i romantyczna atmosfera… To zdecydowanie nie opis nocy poślubnych władców, którzy żyli kilkaset lat temu. Zwyczaje książęce i królewskie, które dawniej uznawane były za standard, dziś większość z nas oceniłaby jako niecodzienne. Co budzi nasze największe zdziwienie?

Nowożytna noc poślubna władców - szczegóły

Choć jak nazwa wskazuje noc poślubna powinna odbyć się chwilę po zamążpójściu, zupełnie inaczej było to jeszcze kilka wieków temu. Dla polskich władców ten wyjątkowy moment wiązał się z innymi emocjami, niż jest to obecnie. Na pierwsze zbliżenie z żoną, trzeba było poczekać do drugiej nocy poślubnej, a poza tym młodzi nie byli w komnacie sami…

Gdy przetrwali już ślub, który odbywał się niemal przez cały dzień – zwykle w niedzielę – zmęczeni musieli jeszcze uczestniczyć w procesji i dopiero zasiadli do stołu. Po skromnym posiłku udawali się do łóżek. Dwóch, osobnych.  Nie można było powiem według zwyczaju i wiary oddać się ukochanemu tego samego dnia, w którym panna młoda przyjmowała komunię świętą.

Zobacz także: Brytyjska królowa Elżbieta II panuje już 70 lat! Przypominamy zdjęcia z jej koronacji

noc poślubna
Fot. Album / Prisma/EAST NEWS

Gdy nastawał poniedziałkowy ranek pan i pani młoda znów musieli wziąć udział we mszy świętej. Dopiero po niej kończył się religijny wymiar ich nowego etapu w życiu. Nowożeńcom przygotowywano wtedy wielkie wesele z tańcami i wielogodzinną ucztą. Ten moment cieszył najbardziej świeżo upieczone żony, bo według tradycji przez 3 dni przed weselem obowiązywał je ścisły post. Do ołtarza dochodziły więc one będąc u kresu sił.

Gdy nastawał wieczór panny młode wracały do sypialni zmęczone i upocone. Ale nie czekał na nie odpoczynek. Wraz z panem młodym pojawiało się też tam duże grono najważniejszych gości – często zagranicznych. Nie brakowało też biskupa, który odmawiał modlitwę i skrapiał wodą święconą parę młodą będącą na łóżku. Elementami trwającej dalej zabawy były też konkursy poetyckie na tematy erotyczne czy niewybredne żarty i komentarze na temat seksualnej werwy króla czy królowej.

Dopiero późną nocą zakochanych zostawiano samych. Historia pamięta wiele przykładów, kiedy zbliżenia nowożeńców trwały do bladego świtu i obejmowały wiele eksperymentów, na realizację których czekali wiele miesięcy.

Czytaj też: Polskie królowe, które całe życie stały w cieniu mężów. Zmarły po cichu i w wielkim bólu…

Kolejnego dnia wcześnie rano pan młody opuszczał małżonkę a po kilku godzinach odwiedzał ją specjalny wysłannik z przygotowanym przez jej ukochanego prezentem. Mówiono, że jego okazałość ma symbolizować to, jak bardzo mężczyzna był zadowolony z nocy poślubnej. Tak naprawdę jednak jego wartość była wcześniej skrupulatnie ustalana.

Na sam koniec należało zmyć z siebie duchowe ślady po miłosnych igraszkach. Panna młoda udawała się do katedry, gdzie brała udział w rytuale oczyszczania... 

noc poślubna królów
Fot. Album / Oronoz/EAST NEWS

źródło: ciekawostkihistoryczne.pl

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

„Miałem szczęście do kobiet”… Jerzy Stuhr o mamie i babci w ostatnim wywiadzie dla VIVY.pl

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

ANITA SOKOŁOWSKA zdobyła sympatię widzów jako Zuza w „Przyjaciółkach”. Wytańczyła Kryształową Kulę. Teraz przyszedł czas na realizowanie swoich projektów i marzeń. URSZULA DUDZIAK I GRZECH PIOTROWSKI: dwie silne osobowości, dwa pokolenia. Diwa jazzu i wirtuoz saksofonu połączyli siły w niesamowitym projekcie „WE” dla pokoju na świecie. KRZYSZTOF MIRUĆ: architekt z wykształcenia, osobowość telewizyjna, z zamiłowania projektant wnętrz o swojej drodze do sukcesu.