Bronisław Cieślak
Fot. WACLAW KLAG/REPORTER
O TYM JEST GŁOŚNO

Dramat Bronisława Cieślaka. Aktor „07 zgłoś się” walczy z potworną chorobą

Opowiedział o swoich zmaganiach z rakiem

Konrad Szczęsny 17 października 2019 17:16
Bronisław Cieślak
Fot. WACLAW KLAG/REPORTER

To wielki cios dla jego fanów. Bronisław Cieślak, czyli legendarny porucznik Sławomir Borewicz z serialu 07 zgłoś się przyznał, że zmaga się z rakiem prostaty. Aktor przeszedł chemioterapię i radioterapię oraz operację. W wywiadzie opowiedział również o walce z potworną chorobą...

Bronisław Cieślak, aktor 07 zgłoś się, ma raka prostaty

O problemach Bronisława Cieślaka ze zdrowiem jako pierwsze informowało „Życie na gorąco”. Teraz głos zabrał sam zainteresowany, który przyznał, że diagnozę usłyszał tuż przed 75. urodzinami.

„W lutym 2018 przeszedłem operację nowotworu prostaty. Mam już za sobą chemioterapię i radioterapię. Od czasu do czasu odwiedzam lekarza, który przepisuje mi leki. Czuję się dobrze”, zapewnił w rozmowie z dziennikarzami Fakt24.pl.

Zwierzył się, że zmaganie się z nowotworem było dla niego niezwykle wyczerpujące, ale teraz stara się skupiać na powrocie do pełni sił i regeneracji.

„Czuję się już lepiej. Odpoczywam w swoim domu w podkrakowskiej miejscowości. Moje ostatnie wyniki badań są obiecujące i wygląda na to, że najgorsze mam już za sobą”, stwierdził radośnie Bronisław Cieślak.

Bronisław Cieślak o walce z chorobą

W tym wyjątkowo trudnym czasie aktor nie czuje się samotny. Taką samą diagnozę usłyszał bowiem były minister, Włodzimierz Cimoszewicz.

„Z tą samą chorobą zmaga się też Włodzimierz Cimoszewicz, więc nie jestem osamotniony. Staram się czytać różnego rodzaju książki, by wiedzieć coś na temat tej choroby. Raka prostaty ciężko jest wyleczyć, ale nie poddaję się w walce ”, deklaruje w rozmowie z dziennikarzami Fakt24.pl.

Odmiana raka, na którą cierpi Bronisław Cieślak, jest u mężczyzn wykrywana często, najczęściej po 65. roku życia, bardzo rzadko przed 50. Istotna jest profilaktyka. To jednak bardzo podstępna choroba, która objawy może dawać bardzo późno, nawet do kilkunastu lat od pojawienia się w organizmie pierwszych komórek nowotworowych.

Najczęstszą metodą leczenia jest całkowite usunięcie prostaty, co znacząco ogranicza możliwość nawrotu i przerzutów. Jak przypomina „Fakt”, tylko w 2017 roku odnotowano  w Polsce ponad 14,5 tysiąca przypadków zachorowań na nowotwór prostaty.

Kim jest Bronisław Cieślak?

Przyszedł na świat 8 października 1943 roku w Krakowie. W tym roku skończyć 76 lat. Największą popularność przyniosła mu rola porucznika Sławomira Borewicza w „07 zgłoś się”.

Na koncie ma również działalność polityczną. W latach 1971-1990 należał do Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. Z kolei w wyborach w 1997 i 2001 roku uzyskał mandat poselski z ramienia Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Powierzono mu nawet funkcję rzecznika prasowego klubu parlamentarnego SLD  

Bronisław Cieślak
Fot. WACLAW KLAG/REPORTER

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

JULIA WIENIAWA o magii sceny, dorastaniu na oczach widzów, manii kontroli i miłości. ADRIANNA BIEDRZYŃSKA i MICHALINA ROBAKIEWICZ – Matka i córka opowiadają, jak gra się im na jednej scenie i nosi... te same ubrania. JERZY SKOLIMOWSKI: Artysta wszechstronny – reżyser, scenarzysta, poeta i malarz, w szczerej rozmowie o życiowej rewolucji. W cyklu Kobiety ikony – co się dzieje z… SOPHIA LOREN, bogini kina, zjawiskowa piękność, która na swoje miejsce na Ziemi wybrała Rzym zamiast Hollywood. W cyklu Podróże – gdzie jeżdżą gwiazdy: Greckie wyspy. Tu odpoczywają JOANNA PRZETAKIEWICZ, ANNA PUŚLECKA i RITA ORA. Sztuka gotowania JOANNY BRODZIK.