Barbara Brylska przeszła na emeryturę. Dlaczego zrezygnowała z kariery?
Fot. EAST NEWS
Z ŻYCIA GWIAZD

Zniknęła z mediów, nie wróci do aktorstwa. Tak wygląda dziś życie Barbary Brylskiej 

„Mam propozycje, ale ich nie przyjmuję”, podkreśla słynna aktorka

Ksenia Krasko 5 czerwca 2023 10:56
Barbara Brylska przeszła na emeryturę. Dlaczego zrezygnowała z kariery?
Fot. EAST NEWS

Nietuzinkowa osobowość. Silna, niezależna kobieta. A przede wszystkim ikona polskiego kina. Barbara Brylska na początku kariery nazywana była polską Brigitte Bardot. Zdobyła wielką popularność nie tylko w kraju, ale i w Rosji, i do dziś cieszy się uwielbieniem fanów z obu państw. Los nie szczędził jej bolesnych ciosów: przez lata znosiła zdrady męża, zaś gdy w tragicznym wypadku zginęła jej jedyna córka, przez trzy lata płakała. Ale w końcu odnalazła w sobie siłę, aby się podnieść i znów cieszyć się życiem... Dzisiaj artystka kończy 82 lata.

Barbara Brylska — emerytura

Dzisiaj Barbara Brylska obchodzi 82. urodziny. Legendarna aktorka, znana z takich produkcji, jak „Faraon” (zjawiskowa Kama), „Kariera Nikodema Dyzmy” (Evita) czy „Pan Wołodyjowski” (Krzysia) już dawno zniknęła z show-biznesu, a ostatni film z jej udziałem – „Miłość na wybiegu” – wyprodukowano w 2009 roku. Fani artystki mieli nadzieję, że jeszcze powróci na ekrany, jednak gwiazda świadomie zrezygnowała z grania i przeszła na emeryturę.

Jakiś czas temu media donosiły, że Barbara Brylska ma poważne problemy ze zdrowiem, a powodem jej złego samopoczucia miały być nawracające dolegliwości związane z rwą kulszową.  Aktorka zaszyła się na swojej działce w okolicach Wyszkowa, a w codziennych sprawach pomaga jej syn Ludwik i jego żona Aleksandra. Skomentowała wtedy, że jest wdzięczna bliskim za opiekę, ale „nie chce być dla nich ciężarem”.

Zobacz też: Gdy się spotykali, tracili kontrolę. Romans Kory ze Zdzisławem Kamińskim trwał zaledwie miesiąc...

Losem Barbary Brylskiej zainteresował się w czerwcu 2021 roku portal Super Express. Dziennikarze skontaktowali się z aktorką i zapytali wprost, czy kiedykolwiek powróci do grania. Ku rozczarowaniu wielu wielbicieli, artystka odparła, że „nie ma na to szans”. „Całkowicie wycofałam się z aktorstwa. Po prostu przeszłam na emeryturę”, ujawniła w rozmowie z Super Expressem. „Przyszła pora na Telesfora”, dodała żartobliwie.

Chociaż wycofała się z show biznesu, tęskni za swoim zawodem. „Tęsknię za filmem i teatrem, ale nie chcę się rozwodzić na ten temat. Mam propozycje, ale zwyczajnie ich nie przyjmuję. Jestem teraz zajęta myślami o przemijaniu. To mnie co prawda dołuje, ale mam dużo czasu na refleksje”, przyznała Barbara Brylska w rozmowie z SE i zapewniła, że nie narzeka na zdrowie i nie izoluje się od ludzi.

Barbara Brylska przeszła na emeryturę. Dlaczego zrezygnowała z kariery?
Fot. EAST NEWS

Barbara Brylska, plan serialu „Na dobre i na złe”, 30.09.2022 rok
Fot. Prończyk/AKPA

Barbara Brylska, plan serialu „Na dobre i na złe”, 30.09.2002 rok

Barbara Brylska, plan filmu „Miłość na wybiegu”, Warszawa, czerwiec 2008 roku
Fot. Robert Palka / Forum

Barbara Brylska, plan filmu „Miłość na wybiegu”, Warszawa, czerwiec 2008 roku

Barbara Brylska — czym zajmuje się dziś?

Nie tylko w rodzinnym kraju Barbara Brylska uważana jest za ikonę kina – wielką popularnością cieszy się też w Rosji, głównie za sprawą bardzo lubianego filmu „Szczęśliwego Nowego Roku” (lub „Ironia losu”) z 1975 roku, w którym zagrała główną rolę. Z okazji osiemdziesiątych urodzin aktorki jedna ze stacji telewizyjnych postanowiła przygotować o niej program, a reporterzy odwiedzili gwiazdę w Polsce.

Jak mogliśmy się wówczas dowiedzieć, artystka mieszka na wsi „w małym starym domku”. „Bardzo lubię takie życie. Nie noszę makijażu, ubieram się jak hipiska. Nie potrzebuję nic więcej”, wyjaśnia Barbara Brylska. A w odpowiedzi na pytanie o wiek przyznaje, że proces starzenia uważa za niesprawiedliwy, ponieważ „jej dusza się nie starzeje”. Zdradziła też, że z przyjemnością opiekuje się wnukami – Szymonem i Jakubem.

Artystce życzymy wszystkiego, co najpiękniejsze! 

Barbara Brylska i Andriej Miagkow na planie filmu „Szczęśliwego Nowego Roku”, 1975 rok

Barbara Brylska i Andriej Miagkow, film „Szczęśliwego Nowego Roku”
Fot. RIA NOVOSTI/EAST NEWS

Barbara Brylska podczas spotkania z cyklu Heroina Polskiego Kina, 2013 rok

Barbara Brylska - jak potoczyło się życie „polskiej Brigitte Bardot”?
Fot. Tomasz Urbanek/East News

Wideo

Nie umiał wstać z łóżka, odzyskał sprawność po 8 latach. Michał Figurski szczerze o wyjściu z choroby

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

SYLWIA GRZESZCZAK: traumatyczne przeżycia w show-biznesie, strach i samotność na długo naznaczyły jej życie. Odrodziła się! EWA KASPRZYK I MAŁGORZATA BERNATOWICZ: matka i córka. Drzemie w nich gen szaleństwa. Jak to wpływa na ich relacje? MICHAŁ FIGURSKI o tym, jak to jest stracić wszystko, obudzić się na szpitalnej sali w nowej rzeczywistości i zaczynać od nowa. ALLAN STARSKI: wybitny polski scenograf, mistrz wyobraźni. Ulubiony scenograf – i przyjaciel – Andrzeja Wajdy na Festiwalu Filmowym w Gdyni odbierze Platynowe Lwy za całokształt twórczości.