Anna Dymna, Viva! 7/2014
Fot. Robert Wolański
O TYM JEST GŁOŚNO

Anna Dymna została skierowana do szpitala psychiatrycznego. Co wydarzyło się w jej życiu?

Aktorka zdobyła się na szokujące wyznanie

Aleksandra Andrzejak 6 maja 2021 16:57
Anna Dymna, Viva! 7/2014
Fot. Robert Wolański

Anna Dymna to jedna z najpiękniejszych i najbardziej utalentowanych polskich aktorek. Na ekranie zachwycała uśmiechem, jednak w jej życiu prywatnym działo się piekło. Aktorka opowiedziała o swoich traumatycznych doświadczeniach.

Anna Dymna: kariera

Anna Dymna urodziła się 20 lipca 1951 r. w Legnicy jako Małgorzata Dziadyk. Jest zasłużoną artystką dla polskiej kultury. Na swoim koncie ma ponad 250 ról w teatrze i filmie. W swojej karierze współpracowała między innymi z takimi reżyserami jak: Andrzej Wajda, Jerzy Jarocki czy Kazimierz Kutz. Fani aktorki pamiętają ją z takich filmów jak: Nie ma mocnych, Kochaj albo rzuć, Excentrycy, czyli po słonecznej stronie ulicy. Teraz artystka zajmuje się działalnością charytatywną. Założyła Fundację Anny Dymnej Mimo Wszystko

Okazuje się, że pod uśmiechem, który widzowie podziwiali na ekranie często kryła się rozpacz. Życie nie oszczędziło artystce tragedii i przykrych doświadczeń. Co poskutkowało zaproponowaniem Annie leczenia w szpitalu psychiatrycznym. 

Zobacz także: Anna Dymna: „Wiele lat nie mówiłam, że mam syna, bo on jest osobnym bytem”

Anna Dymna, Viva! 7/2014
Fot. Robert Wolański
Tak Anna Dymna pozowała dla Vivy! w 2014 roku

Anna Dymna, Kraków, 02.02.2020 rok
Fot. WACLAW KLAG/REPORTER

Anna Dymna, Kraków, 02.02.2020 rok

Anna Dymna skierowana na leczenie psychiatryczne

Życie przez lata tragicznie doświadczało Annę. Można by pokusić się o stwierdzenie, że wisi nad nią klątwa. Pierwszego męża - Wiesława Dymnego poznała jeszcze w trakcie studiów. Nie pocieszyła się długo urokami małżeństwa. W wieku 27 lat została wdową. Później straciła mieszkanie w wyniku pożaru. Była ofiarą wypadku samochodowego i ledwo uszła z życiem. Na planie filmu Królowa Bona Anna wypadła z pędzących sań. Doznała uszkodzenia kręgosłupa i wstrząsu mózgu.

Te wszystkie przykre doświadczenia spowodowały, że do Anny zwrócił się specjalista:  „Po serii nieszczęść, które mnie spotkały, słynny krakowski psychiatra zapytał:  „Pani Aniu, kiedy pani w końcu do nas przyjdzie? (...) Tragedia jedna po drugiej, nikt tego sam nie udźwignie”. Odpowiedziałam, że dam sobie radę.” - wyznała z rozmowie z magazynem Twój Styl.

Zobacz także: Anna Dymna o życiu w pandemii: „Jak wszyscy mam dosyć zawieszenia, napięcia, strachu o bliskich”

Anna Dymna, Viva! marzec 2014
Fot. Robert Wolański

Tak Anna Dymna pozowała dla Vivy! w 2014 roku

Anna Dymna odmówiła pomocy specjalistów. Aktorka ma inny sposób na radzenie sobie z problemami:  „Nie wiem, od kiedy, ale zauważyłam, że mam taką dziwną cechę. Często słyszałam:  „Wszystko się wali, a ta głupia się uśmiecha”. Nawet lekarze zwrócili na to uwagę przed laty, gdy po wypadku samochodowym leżałam na Węgrzech w szpitalu. Miałam odmę, nie mogłam oddychać, jakieś rury ze mnie wychodziły, co chwila traciłam przytomność. Ale kiedy się na chwilę wybudzałam, podobno byłam szczęśliwa, uśmiechnięta. Tłumacz mi zdradził, że go wypytywali:  „Co to za wariatka z Polski?! Umiera, a tak się cieszy!”. Może uśmiechanie się do życia to u mnie jakiś nieświadomy odruch?” - dodała artystka.  

Anna Dymna, Kraków, 21.04.2021 rok
Fot. ANNA KACZMARZ / DZIENNIK POLSKI / POLSKA PRESS/Polska Press/East

Anna Dymna, Kraków, 21.04.2021 rok

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

WERONIKA ROSATI o życiu w Los Angeles i córce: „Moment, w którym zaczęło się moje drugie życie, to narodziny córki”. AGNIESZKA I PIOTR GŁOWACCY: Para popularnych aktorów, rodzice bliźniaków, opowiadają o „podwójnym” szczęściu i o dojrzewaniu do miłości. JOHN PORTER: Najsłynniejszy Walijczyk mieszkający od 46 lat w Polsce mówi: „Jestem lekkim socjopatą”. Dlaczego? Ponadto HISTORIE NIEZWYKŁYCH WIĘZI MATEK I CÓREK oraz opowieść o MEMPHIS, mieście bluesa, grilla i Presleya.