dziecko, zabójstwo dziecka, 10-latka z Mrowin
Fot. stock.adobe.com
POŻEGNANIE

Nie żyje dziewczynka o imieniu Ania. Miała jedynie 8 lat, ale zmarła ze starości...

To efekt bardzo rzadkiej choroby

Rafał Kowalski 19 lutego 2020 20:24
dziecko, zabójstwo dziecka, 10-latka z Mrowin
Fot. stock.adobe.com

Miała jedynie 8 lat, ale lekarze określali wiek jej organizmu na prawie 80. Ania Sakidon z Ukrainy to dziewczynka, która od urodzenia cierpiała na rzadką chorobę – progerię. Oznacza to, że jej organizm starzał się w zaostrzającym tempie – około 10 lat na jeden rok życia. Ośmiolatka, która ważyła jedynie 7 kilogramów, niestety zmarła…

Ania Sakidon z Ukrainy nie żyje. Czym jest progeria?

Ania jest najmłodszą śmiertelną ofiarą progerii na całym świecie. Na ten moment z chorobą walczy jeszcze około 160 innych dzieci. Zwykle umierają one przed ukończeniem 20. Roku życia. Przyczyną szybkiego starzenia się u osób z progerią jest mutacja genu LMNA.

W przypadku Ani Sakidon ze wsi Kaczyn na Ukrainie, rodzice dowiedzieli o jej progerii, gdy dziewczynka skończyła kilka miesięcy. To wtedy przestała rosnąć i prawidłowo się rozwijać. Chorobę widać zewnętrznie między innymi po starzejącej się szybko skórze czy łysieniu. Progeria atakuje też narządy wewnętrzne. Często dzieci mają problemy z nerkami, sercem, borykają się z miażdżycą.

W przypadku Ani występował też uraz do światła – dziewczynka, która chodziła od 9. miesiąca życia, nie lubiła wychodzić z domu w dzień. Mama zabierała ją więc na spacery wieczorami. Niestety w ostatnich dniach ośmiolatka trafiła do szpitala dziecięcego w Wołyniu. Tam doznała udaru mózgu i paraliżu kończyn, a w oficjalnej przyczynie śmierci wpisano niewydolność wielu narządów. Dziecko zmarło z tak zwanej starości.

Na świecie pozostało około 160 pacjentów z tą samą przypadłością, na którą nie ma leku. Dzieci rozsiane są po 46 różnych krajach. Ostatnią znaną osobą cierpiącą na progerię była Hayley Okines z Wielkiej Brytanii. 17-latka zmarła w 2015 roku. 

Ania Sakidon, Progeria
Fot. Ania Sakidon, Progeria

TAGI #śmierć

Wideo

Urszula Dudziak pojawi się w kolejnej edycji The Voice of Poland? Zapytaliśmy!

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

IZABELA JANACHOWSKA i KRZYSZTOF JABŁOŃSKI: Zamożni, między nimi jest duża różnica wieku – idealny obiekt hejtu. Jak sobie z nim radzą? Jak się kochają? ANDRZEJ PIASECZNY: Dlaczego tak naprawdę zdecydował się na coming out. I to właśnie teraz. DZIECI KRÓLOWEJ ELŻBIETY: Karol, Anna, Andrzej, Edward – wychowani przez matkę, która musiała się zmagać z dylematem: dzieci czy korona. MONIKA I ROBERT JANOWSCY Mężczyzna po przejściach i kobieta z przeszłością o życiu w patchworkowej rodzinie, miłości do siebie i... cudzych dzieci. ANNA NOWAK-IBISZ Pani Gadżet… improwizuje.