koniec świata, zagłada, cywilizacja
Fot. stock.adobe.com
O TYM SIĘ MÓWI

Czeka nas trzecia wojna światowa? Angielski generał nie ma co do tego żadnych wątpliwości...

Szef sztabu generalnego armii Wielkiej Brytanii nie ma dobrych wiadomości

Gabriela Czernecka 10 listopada 2020 06:29
koniec świata, zagłada, cywilizacja
Fot. stock.adobe.com

W obliczu pandemii koronawirusa, z którą zmaga się cały świat, szef sztabu generalnego armii Wielkiej Brytanii nie ma wątpliwości, że wizja trzeciej wojny światowej wisi w powietrzu. Skąd takie przypuszczenia? Sir Nick Carter zdradza w najnowszym wywiadzie. 

Czeka nas trzecia wojna światowa?

8 listopada w Wielkiej Brytanii obchodzona jest Niedziela Pamięci, czyli dzień upamiętniający wkład walczących w wojnach światowych i późniejszych konfliktach żołnierzy, cywilów brytyjskich oraz kobiet. Z tej okazji jak co roku przedstawiciele brytyjskiej rodziny królewskiej oddają hołd poległym. Ze względu na pandemię koronawirusa w wydarzeniu mogła wziąć udział jedynie określona ilość osób. Książę William i książę Karol w hołdzie poległym złożyli wieńce wykonane ze sztucznych czerwonych maków pod Cenotaph w Londynie. Pomnik upamiętnia ofiary konfliktów zbrojnych. Z kolei królowa Elżbieta II, księżna Kate i księżna Camilla obserwowały ich z balkonu pobliskiego budynku Foreign Office.

Z okazji Niedzieli Pamięci sir Nick Carter udzielił wywiadu, w którym opowiedział o tym dniu, ale skomentował również wydarzenia, które mogą nas czekać w najbliższych latach. Generał nie ma dobrych wieści: „Istnieje obawa, że regionalne konflikty toczące się na całym świecie mogą doprowadzić do wojny. Tak jak to miało miejsce w XX wieku, gdy sojusze zawierane między różnymi państwami doprowadziły do dwóch wojen światowych i wieloletniego rozlewu krwi”, wyznał w rozmowie ze Sky News.

Jego zdaniem do konfliktu między krajami może doprowadzić pandemia koronawirusa. Zwrócił uwagę na to, jak wpłynęła ona na społeczeństwo: „Ze względu na pandemię koronawirusa na świecie panuje teraz ogromna niepewność i niepokój, więc jest ryzyko eskalacji konfliktów, które mogą prowadzić do błędnej oceny sytuacji”, mówi wprost.

Jego zdaniem musimy być świadomi ryzyka, jakie nas czeka. Szczególnie ważne jego zdaniem jest pamiętanie o historii: „Jeśli przyjrzysz się historii, przy odrobinie szczęścia wyniesiesz lekcję z tamtych wydarzeń, upewnisz się, że jesteś bardzo ostrożny w radzeniu sobie z regionalnymi konfliktami, z którymi mamy obecnie do czynienia na świecie”.  

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

To nie była miłość od pierwszego wejrzenia, ale szybko zamieszkali razem. Teraz czeka ich wielka zmiana!

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

MARYLA RODOWICZ o poczuciu zawodowego niedocenienia, związkach – tych „gorszych, lepszych, bardziej udanych” i swoim azylu. KAROLINA GILON I MATEUSZ ŚWIERCZYŃSKI: ona pojechała do pracy na planie telewizyjnego show, on miał przeżyć przygodę życia jako uczestnik programu… MAREK TORZEWSKI mówi: „W miłości, która niejedno ma imię, są dwa kolory. Albo biel, albo czerń. A ja mam tę biel, a to wielkie szczęście…”.