Andrea Bocelli wystąpi w Warszawie na Stadionie Narodowym
Fot. Mark Seliger, Decca Records
Z ŻYCIA GWIAZD

Dlaczego Andrea Bocelli stracił wzrok? Smutna historia sławnego tenora

Lekarze doradzali jego rodzicom dokonanie aborcji

Jan Kędziora 22 września 2022 18:55
Andrea Bocelli wystąpi w Warszawie na Stadionie Narodowym
Fot. Mark Seliger, Decca Records

Andrea Bocelli jest jednym z najsławniejszych tenorów na świecie! Włoski śpiewak nieustannie bije rekordy popularności, a swoje albumy muzyczne sprzedaje w dziesiątkach milionów egzemplarzy. Muzyk jest także kompozytorem, multiinstrumentalistą oraz producentem muzycznym. To jednak imponujący głos przyniósł mu największą sławę. Włoski artysta nie zawsze był rozpieszczany przez życie. W wieku 12 lat całkowicie utracił wzrok, a z problemami zdrowotnymi zmagał się już od urodzenia. Lekarze doradzali nawet jego rodzicom aborcję. Jak do tego doszło? Poznaj historię światowej sławy tenora. 

Andrea Bocelli: dzieciństwo, kariera, żona, dzieci

Andrea Bocelli świętuje dzisiaj swoje 64. urodziny! Muzyk przyszedł na świat 22 września 1958 roku w toskańskim miasteczku Lajatico, znajdującym się w okolicy Pizy. Włoski artysta od maleńkości zakochany był w muzyce, która do dzisiaj pozostaje jego największą pasją. Chociaż znany jest przede wszystkim ze swoich niesamowitych umiejętności wokalnych, jest również multiinstrumentalistą. Andrea Bocelli podjął się nauki gry na fortepianie już w wieku 6 lat i nie zamierzał na tym poprzestać. Dodatkowo, potrafi zagrać na saksofonie, trąbce, puzonie, flecie, gitarze czy perkusji. Muzyk zajmuje się także komponowaniem oraz produkcją muzyki. Świat jednak zna go przede wszystkim jako wybitnego tenora. 

Idolem Włocha był jego nieżyjący już rodak Luciano Pavarotti, prawdopodobnie jedyny śpiewak operowy przewyższający go sławą. Andrea Bocelli niejednokrotnie wspominał o ogromnym wpływie, jaki miał na jego karierę. Z całą pewnością można powiedzieć, że to właśnie Bocelli przejął pałeczkę po Pavarottim. 

Czytaj także: Andrea Bocelli o Veronice Berti: „Nasze małżeństwo zaczęło się właściwie wtedy, kiedy się poznaliśmy”

Andrea Bocelli
Fot. Materiały prasowe

Niewątpliwą motywacją artysty jest także kochająca żona i rodzina. Andrea Bocelli jest dumnym ojcem trójki dzieci. Ze swoją przyszłą żoną, Veronicą Berti, zaczął spotykać się kilka miesięcy po rozstaniu z byłą małżonką. Enrica jest matką dwóch synów muzyka - Amosa i Matteo. Z młodszą o 26 lat producentką doczekali się natomiast córki Virginii. Dwa lata po jej narodzinach, czyli w 2014 roku, para wzięła ślub. „Veronica i ja pobraliśmy się po długiej wspólnej podróży: walczyliśmy razem i żyliśmy razem 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu i wciąż mamy to samo pragnienie wzajemnego wspierania się każdego dnia”, można przeczytać na oficjalnej stronie internetowej włoskiego artysty. 

Andrea Bocelli wykonuje przede wszystkim muzykę popularną. W skład jego repertuaru wchodzą m.in. takie przeboje włoskiej muzyki, jak Vivo per lei, O sole mio, Nessun dorma, Granada, Caruso czy też Un amore cosi grande. Artysta bywa krytykowany w środowisku operowym za braki w technice wokalnej oraz warsztacie muzycznym, czego pokłosiem ma być dobór bardziej popularnych kompozycji oraz dużo częstsze pojawianie się na scenie hal muzycznych, a nie teatrów i oper. Trzeba jednak przyznać, że niezależnie od głosów krytyki bardziej wymagających słuchaczy, Andrea Bocelli porusza swoim talentem miliony. Natomiast połączenie klasycznego stylu z bardziej przystępnym podejściem do muzyki wychodzi mu genialnie i właśnie za to jest uwielbiany na całym świecie. 

Czytaj też: Matteo Bocelli poszedł w ślady sławnego ojca. Dziś zachwyca nie tylko głosem, ale i... urodą

Andrea Bocelli wystąpi w Warszawie na Stadionie Narodowym
Fot. Mark Seliger, Decca Records

Andrea Bocelli stracił wzrok w wieku 12 lat. Lekarze doradzali rodzicom aborcję

Włoski tenor od urodzenia zmagał się z problemami ze wzrokiem. Andrea Bocelli przyszedł na świat z wrodzoną jaskrą. Jeszcze przed jego narodzinami lekarze dopatrzyli się powikłań w rozwoju płodu. Proponowali nawet jego rodzicom rozważenie aborcji. Na szczęście Alessandro i Edi Bocelli zdecydowali się dać życie swojemu, jak później się okazało, wybitnemu dziecku. 

Andrea Bocelli z wyjątkiem problemów ze wzrokiem był zdrowym dzieckiem. Jaskra dawała mu się we znaki, jednak nauczył się z nią funkcjonować. Niestety, w wieku 12 lat utracił wzrok całkowicie. Podczas gry w piłkę nożną doszło do nieszczęśliwego wypadku, w wyniku którego chłopak doznał wylewu krwi do mózgu. Przez ten incydent trwale utracił zdolność widzenia. Jednak jak widać tragiczny wypadek nigdy nie zniechęcił Włocha do realizacji swoich marzeń.

Zobacz także: Żona Willa Smitha, Jada Pinkett Smith zmaga się z poważną chorobą

Kontynuował naukę gry na instrumentach oraz nieprzerwanie szlifował swoje umiejętności wokalne. Ogromna i szczera pasja, determinacja, wiara w siebie oraz ciężka praca sprawiły, że Andrea Bocelli jest dzisiaj jednym z najsławniejszych tenorów na świecie. Włoski muzyk jest doskonałym przykładem na to, że niezależnie od przeciwności losu zawsze warto walczyć o swoje marzenia do samego końca! To, czy się spełnią, zależy wyłącznie od nas samych.  

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

. One can always sing: anyone can, with or without using their voice. The thoughts and words that we use every day can be imbued with the same beauty that is found in the lyrics of an aria or of any song, in the modulation of sounds. One exercise that can help us learn to find this music that makes all of us artists could be to get into the habit of reading one poem every day – aloud – and to listen carefully to the sounds, noticing how the words (and the ideas they contain) start to sing, both inside and outside the body, as our lips give them air. By the same logic, we can also live poetically: a kind word, a smile, some care, the attention with which we do things: all of it can become music, a soundtrack without compare that makes our personal adventure in this world special. It’s life itself that can sing! Let’s make the most of these strange days to train our beauty and to become music ourselves, music that brings light into every corner of the home – both the one made of bricks and our inner home – as well as into the hearts of those around us. . . Cantare si può, sempre: può farlo chiunque, con o senza la voce. I nostri stessi pensieri e le parole che usiamo in ogni occasione, possono essere nutriti dalla stessa bellezza che la parola cantata di un’aria o di una canzone esemplifica, nella modulazione dei suoni. Un esercizio per imparare a trovarla, quella musica che rende artista ciascuno, potrebbe essere cimentarsi giornalmente nella lettura di una poesia: leggerla a voce alta e mentre si legge porsi in ascolto, constatando come le parole (ed i pensieri custoditi al loro interno) incomincino a cantare, fuori e dentro di noi, mentre le nostre labbra le restituiscono all’aria. Allo stesso modo, poeticamente è possibile vivere: una parola gentile, un sorriso, l’attenzione, la cura nel fare le cose, tutto può essere musica: ineguagliabile colonna sonora che rende speciale la nostra personale avventura nel mondo. È la vita tutta a potere cantare! Sfruttiamo l’anomalia di queste giornate per addestrarci alla bellezza e ad essere noi stessi musica, illuminando così ogni angolo della casa – quella fatta di mattoni e quella interiore. . Andrea

Post udostępniony przez Andrea Bocelli (@andreabocelliofficial)

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA

Wideo

Tłum gwiazd, laureaci konkursu i niezwykły muzyczny gość. Tak zapamiętamy VIVA! Photo Awards 2023

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

KATARZYNA BOSACKA: opowieść o miłości, rozstaniu, przebaczeniu i nowym początku. ANASTAZJA I TOMEK JAKUBIAK: scenariusz na znalezienie wielkiej miłości. EWA KRAWCZYK: Krzysztof, moja miłość. ROSALYNN I JIMMY CARTER: historia niezwykłego związku. JAN EMIL MŁYNARSKI: muzyka to krok w stronę wolności. WANDA TRACZYK-STAWSKA: o najpiękniejszej Wigilii w obozie jenieckim w 1944 roku.