ZE ŚWIATA FILMU

Aż trzy polskie filmy mają szansę na Europejskiego Oscara!

„Zimna wojna”, „Fuga” i „Twarz” wśród najlepszych filmów roku

Weronika Kostyra 22 sierpnia 2018 12:58
Zimna wojna, Joanna Kulig, Tomasz Kot
Fot. Materiały prasowe

Aż trzy polskie filmy znalazły się wśród najlepszych europejskich filmów tego roku. Fuga, Twarz i Zimna wojna są na liście ogłoszonej przez Europejską Akademię Filmową. Jest na niej 49 filmów, spośród których wybrane zostaną te nominowane do Europejskich Oscarów. Członkowie akademii na drodze głosowania wyłonią nominacje do kategorii Film, Reżyser, Aktor, Aktorka i Scenariusz. O pozostałych kategoriach zadecyduje jury. Nominacje zostaną ogłoszone 10 listopada, a ceremonia wręczenia 31. Europejskich Nagród Filmowych odbędzie się 15 grudnia w Sewilli.

Polskie filmy z szansą na Europejskiego Oscara

Polscy kandydaci – Twarz Małgorzaty Szumowskiej, Fuga Agnieszki Smoczyńskiej i Zimna wojna Pawła Pawlikowskiego – odnieśli już niemały sukces na arenie międzynarodowej. Fugę i Zimną wojnę doceniono na festiwalu w Cannes, a Paweł Pawlikowski został nagrodzony za najlepszą reżyserię. Z kolei Twarz otrzymała Wielką Nagrodę Jury podczas 68. edycji międzynarodowego festiwalu filmowego w Berlinie.

Europejska Nagroda Filmowa to najbardziej prestiżowa nagroda w europejskim kinie. Jest przyznawana przez członków Europejskiej Akademii Filmowej od 31 lat. Pierwszym jej laureatem był wybitny polski reżyser, Krzysztof Kieślowski. Nagroda przyznawana jest w dziesięciu kategoriach, z których najważniejsza to Film Roku. 

Plakat filmu Twarz
Fot. Materiały prasowe

Plakat filmu Fuga
Fot. Materiały prasowe

Wideo

Wiemy, jak dbać o skórę dojrzałą! 

Polecamy

Top

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

W wielkanocnym numerze Barbara Kurdej-Szatan z mamą i córką opowiadają o rodzinnych tajemnicach, a Joanna Mazur o tym, jak naprawdę wygląda życie niewidomej sportsmenki!