Taco Hemingway
Fot. PAWEL SKRABA/REPORTER/East News
O NIM SIĘ MÓWI

Jest skryty, milczący i unika mediów jak ognia. Na czym polega fenomen Taco Hemingwaya?

To jeden z najpopularniejszych artystów naszych czasów

Ksenia Krasko 24 września 2019 17:59
Taco Hemingway
Fot. PAWEL SKRABA/REPORTER/East News

Niektórzy uważają go za jednego z najlepszych artystów naszych czasów, inni śmieją się z tekstów o warszawskim metrze. Budzi skrajne emocje, ale nie da się go nie zauważyć na rodzimej scenie muzycznej. Taco Hemingway, a tak naprawdę Filip Szcześniak, urodził się w Kairze, ale twierdzi, że ma dwa domy – Warszawę i Londyn. Kilka lat temu podbił świat hip-hopu. I wygląda na to, że nie zamierza prędko się wycofać.

Kim jest Taco Hemingway?

Przygodę z muzyką zaczął w 2011 roku, pod pseudonimem Foodvillain. Powstała wtedy jego pierwsza płyta Who Killed JFK, jednak na karierę musiał jeszcze poczekać. W 2014 roku ukazał się jego minialbum Trójkąt Warszawski, dzięki któremu trafił pod skrzydła szanowanej wytwórni Asfalt Records. Drugi minialbum, Umowa o dzieło, zrobiła z Taco Hemingwaya gwiazdę. Najpierw pokochała go Warszawa (posłuchajcie utworu Następna stacja), a potem cała Polska.

Powrócił z głośnym Marmurem w 2016 roku, prezentując utwór Deszcz na betonie. W 2017 wydał kolejny chwalony przez krytyków album Szprycer, promowany przez hit Nostalgia. Wciąż wierny sobie i swojemu stylowi, Taco Hemingway udowodnił, że nie zapomnimy o nim zbyt prędko.

Zaledwie kilka miesięcy później zaskoczył fanów kolejnym fenomenalnym albumem Soma 0,5 mg, nagranym z innym ambitnym przedstawicielem młodego pokolenia, czyli Quebonafide. Duet Taconafide podbił absolutnie wszystkie listy przebojów hitem Tamagotchi, a potem panowie zrobili to jeszcze raz, prezentując nową wersję utworu z Dawidem Podsiadło. Kolejny album artysty, Cafe Belga, był wydany bez zapowiedzi w lipcu 2018 roku, i dwa tygodnie po premierze otrzymał status złotej płyty.

Taco Hemingway, Filip Szcześniak, Quebonafide, Kuba Grabowski
Fot. PAWEL SKRABA/REPORTER/East News

Albumy Taco Hemingwaya wielokrotnie zdobywały status platynowych i złotych płyt, a warto podkreślić, że raper udostępnia swoją muzykę za darmo. Nie inaczej było w tym roku, kiedy media obiegła wiadomość, że muzyk nagrywa nową płytę, na której pojawią się znani goście.

Doniesienia się potwierdziły, podano oficjalną datę premiery, i... Kilka dni przed cały album znalazł się na portalu YouTube, ku uciesze fanów. Wspólny koncert Taco Hemingwaya i Dawida Podsiadło na Stadionie Narodowym, promujący płytę Pocztówka z WWA, Lato’19, już teraz określany jest najważniejszym muzycznym wydarzeniem roku. Bilety sprzedały się w ekstremalnie szybkim tempie, ustanawiając rekord Polski.

Lista nagród i nominacji młodego rapera robi wrażenie. Wystarczy wspomnieć, że płyty Umowa o dzieło, Szprycer i Soma 0,5 mg zdobyły Fryderyki w nominacji najlepszy album hip-hopowy roku. Nie odebrał jednak żadnej z przyznanych mu nagród.

Jest bardzo skrytym artystą. Praktycznie nie prowadzi Instagrama, nie udziela wywiadów. Swoją tajemniczością wzbudza jednak zainteresowanie mediów, jak i faktem, że spotyka się z Igą Lis, córką znanych dziennikarzy. Młodzi chronią swoją prywatność.

Fani Taco Hemingwaya nie mogą doczekać się premiery książki To nie jest hip-hop. Rozmowy II. Pierwsza część tego wyjątkowego wydawnictwa, zawierającego zbiór wywiadów z najważniejszymi osobistościami polskiej sceny hip-hopowej, zebrał fantastyczne recenzje krytyków. „Fascynuje mnie obserwowanie ludzi, którzy są święcie przekonani, że robią coś świetnie, a w rzeczywistości są partaczami. Inna sprawa, że skromność i przyziemność zwykle są u ludzi fałszywe. Często ludzie po prostu kłamią. Teraz udzielam wam wywiadu, a w wywiadzie bardzo łatwo jest kogoś grać [...]. Wychodzę jednak z założenia, że szczerość i prawdziwość są spoko. Nie chcę nikogo udawać”, czytamy fragment udostępniony przez portal Newonce. I my też nie możemy się doczekać. 

Taco Hemingway
Fot. East News

Sylwester gwiazd 2018/2019: Iga Lis i Taco Hemingway
Fot. Instagram @iga_lis

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA

Wideo

Krzysztof Miruć oprowadza po swoim domu!

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

NATASZA URBAŃSKA: „zawsze druga”. Przez lata żyła z taką łatką. Teraz rozlicza się z przeszłością. JANUSZ LEON WIŚNIEWSKI o wypadku, roli… przypadku w życiu. A także o nowej książce. MICHALINA OLSZAŃSKA: aktorka, skrzypaczka, mama… Jakie tajemnice kryje jej życie? GRZEGORZ ZAWIERUCHA: znany kucharz zaangażował się w akcję Burda Media Polska – TASTErzy. Dlaczego? PODRÓŻE: barokowy pałac w Kamieńcu, nazywany pruskim Wersalem, zasłynął przepychem i jako miejsce romansu pani Walewskiej z Napoleonem.