Zobaczcie niezwykłe ujęcia wyróżnionych fotografów

Sabina Zięba 19 kwietnia 2020 17:05

Bez wątpienia konkurs World Press Photography of the Year jest jednym z najważniejszych na świecie i równocześnie takim, który wzbudza największe emocje. Fotografowie pracujący dla prasy z całego świata wysyłają poruszające ujęcia z kilku kategorii, m. in. zdjęcie roku, problemy współczesne, środowisko, natura, portrety, sport oraz wiadomości ogólne. Za każdym z nich stoi poruszająca historia, niekiedy niezwykle dramatyczna.

Zwycięzca World Press Photography of the Year 2020

W tym roku pierwsze miejsce zajęła praca japońskiego artysty, Yasuyoshi Chiby. To główny fotograf z Afryki Wschodniej współpracujący z Agence-France Presse. Jego zdjęcie roku pt. Straight Voice przenosi nas do ogarniętego kryzysem Sudanu, gdzie przez trzydzieści lat rządził dyktator Omar a-Bashir. Został zdetronizowany przez wojskowy zamach stanu i zastąpiony przez rząd tymczasowy. Wielu Sudańczyków, którzy mieli nadzieję na demokrację, protestowało w całym kraju. Zamiast odpowiedzi wojsko otworzyło ogień. Potem zaczęło się nękanie - przerwy w dostawie prądu są jego częścią. Na zdjęciu Chiby widzimy młodego mężczyznę recytującego poezję protestacyjną właśnie podczas zaciemnienia. Jego twarz została oświetlona latarkami smartfonów otaczających go demonstrantów. Zwycięzca w swoim oświadczeniu stwierdził, że: „Szczególnie w czasach przemocy i konfliktów ważne jest, aby mieć obraz, który inspiruje ludzi”. Dodał także, że moment uchwycony na fotografii był jedynym pokojowym protestem w trakcie jego pobytu w Sudanie.

A jakie historie kryją się za pozostałymi wyróżnionymi fotografiami? Sprawdźcie w naszej galerii!  

1/9
World Press Photography of the Year 2020, Straight Voice, Yasuyoshi Chiba / Japonia
Copyright @Yasuyoshi Chiba
1/9

Zwycięzca konkursu World Press Photography of the Year - Yasuyoshi Chiba (Japonia).

2/9
World Press Photography of the Year 2020, Mulugeta Ayene (Etiopia)
Copyright @Mulugeta Ayene
2/9

II miejsce w kategorii ZDJĘCIE ROKU - Mulugeta Ayene (Etiopia).

Fotografia przedstawia rozpacz ludzi, którzy stracili swoich bliskich w katastrofie lotu ET302 linii lotniczych Ethiopian Airlines dnia 14 marca 2019 roku.

3/9
World Press Photography of the Year 2020, Ivor Prickett / Irlandia
Copyright @Ivor Prickett
3/9

III miejsce w kategorii ZDJĘCIE ROKU - Ivor Prickett (Irlandia).

18-letni Ahmed Ibrahim został ranny w starciach jako żołnierz Syryjskich Sił Demokratycznych. Jego dziewczyna nie chciała go odwiedzać ze względu na obrażenia. Zdjęcie ukazuje pierwsze spotkanie (za namową pielęgniarki) 20 października 2019 roku.

4/9
World Press Photography of the Year 2020, Nikita Teryoshin / Rosja
Copyright @Nikita Teryoshin
4/9

Zwycięzca w kategorii PROBLEMY WSPÓŁCZESNE - Nikita Teryoshin (Rosja).

Na fotografii widzimy biznesmena chowającego parę granatników przeciwpancernych pod koniec kolejnego dnia wystawy w trakcie Międzynarodowej Wystawy i Konferencji Obronnej (IDEX) w Abu Zabi w Zjednoczonych Emiratach Arabskich 18 lutego. 

5/9
World Press Photography of the Year 2020, Esther Horvath / Węgry
Copyright @Esther Horvath
5/9

Zwycięzca w kategorii ŚRODOWISKO - Esther Horvath (Węgry).

Ujęcie przedstawia niedźwiedzie polarne, które zbliżają się do sprzętu naukowców ze statku Polarstern w środkowej części Oceanu Arktycznego dnia 10 października 2019 roku. Specjaliści badali wówczas  konsekwencje zmian klimatu na terenach arktycznych.

6/9
World Press Photography of the Year 2020, Alain Schroeder / Belgia
Copyright @Alain Schroeder
6/9

Zwycięzca w kategorii NATURA -  Alain Schroeder (Belgia).

Zespół ratowniczy w pobliżu miasta Subulussalam na Sumatrze w Indonezji, starał się uratować miesięcznego orangutana, po tym, jak został znaleziony z ranną matką na plantacji oleju palmowego. Niestety wkrótce zmarł. Fotografia z 10 marca 2019 roku.

7/9
World Press Photography of the Year 2020, Tomek Kaczor / Polska
Copyright @Tomek Kaczor
7/9

Zwycięzca w kategorii PORTRET - Tomasz Kaczor (Polska).

Jego praca przedstawia 15-letnią Ormiankę, która obudziła się ze stanu katatonicznego. Nastolatka siedzi na wózku inwalidzkim obok swoich rodziców w ośrodku dla uchodźców w Podkowie Leśnej w Polsce w czerwcu 2019 roku.

8/9
World Press Photography of the Year 2020, Mark Blinch / USA
Copyright @Mark Blinch
8/9

Zwycięzca w kategorii SPORT - Mark Blinch (USA).

Zdjęcie z finałów NBA wykonane 12 maja 2019 roku. Kawhi Leonard (kucający na środku kadru) z Toronto Raptors patrzy, jak jego zwycięski rzut trafia do siatki w meczu przeciwko Philadelphia.

9/9
World Press Photography of the Year 2020, Farouk Batiche / Niemcy
Copyright @Farouk Batiche
9/9

Zwycięzca w kategorii WIADOMOŚCI OGÓLNE - Farouk Batiche (Niemcy).

Fotografia przedstawia studentów walczących z policją w trakcie demonstracji antyrządowej w Algierze w Algierii 21 maja 2019 roku.

Wideo

Urszula Dudziak ma 78 lat i mnóstwo pięknych planów: „Rozkwitłam na nowo po menopauzie”

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Co powie tata? JAROSŁAW I OLIWIA BIENIUK we wzruszającej rozmowie o wchodzeniu córki w dorosłość, układaniu życia na nowo, sile wspomnień i ojcowskiej miłości. ALEKSANDRA KURZAK: „lubię być diwą”. O błyskotliwej karierze, zaręczynach po 10 dniach znajomości i intymności. DOROTA I CZESŁAW MOZILOWIE razem pracują, podróżują, oglądają seriale, tańczą... Co jest receptą ich udanego związku? WOJCIECH MECWALDOWSKI to artysta, aktor i... introwertyk. Co oznacza dla niego „życie pełną gębą”? Ikar polskiego dziennikarstwa... Jaki był prywatnie? Wzloty i upadki KAMILA DURCZOKA.