Zobaczcie niezwykłe ujęcia wyróżnionych fotografów

Sabina Zięba 19 kwietnia 2020 17:05

Bez wątpienia konkurs World Press Photography of the Year jest jednym z najważniejszych na świecie i równocześnie takim, który wzbudza największe emocje. Fotografowie pracujący dla prasy z całego świata wysyłają poruszające ujęcia z kilku kategorii, m. in. zdjęcie roku, problemy współczesne, środowisko, natura, portrety, sport oraz wiadomości ogólne. Za każdym z nich stoi poruszająca historia, niekiedy niezwykle dramatyczna.

Zwycięzca World Press Photography of the Year 2020

W tym roku pierwsze miejsce zajęła praca japońskiego artysty, Yasuyoshi Chiby. To główny fotograf z Afryki Wschodniej współpracujący z Agence-France Presse. Jego zdjęcie roku pt. Straight Voice przenosi nas do ogarniętego kryzysem Sudanu, gdzie przez trzydzieści lat rządził dyktator Omar a-Bashir. Został zdetronizowany przez wojskowy zamach stanu i zastąpiony przez rząd tymczasowy. Wielu Sudańczyków, którzy mieli nadzieję na demokrację, protestowało w całym kraju. Zamiast odpowiedzi wojsko otworzyło ogień. Potem zaczęło się nękanie - przerwy w dostawie prądu są jego częścią. Na zdjęciu Chiby widzimy młodego mężczyznę recytującego poezję protestacyjną właśnie podczas zaciemnienia. Jego twarz została oświetlona latarkami smartfonów otaczających go demonstrantów. Zwycięzca w swoim oświadczeniu stwierdził, że: „Szczególnie w czasach przemocy i konfliktów ważne jest, aby mieć obraz, który inspiruje ludzi”. Dodał także, że moment uchwycony na fotografii był jedynym pokojowym protestem w trakcie jego pobytu w Sudanie.

A jakie historie kryją się za pozostałymi wyróżnionymi fotografiami? Sprawdźcie w naszej galerii!  

1/9
World Press Photography of the Year 2020, Straight Voice, Yasuyoshi Chiba / Japonia
Copyright @Yasuyoshi Chiba
1/9

Zwycięzca konkursu World Press Photography of the Year - Yasuyoshi Chiba (Japonia).

2/9
World Press Photography of the Year 2020, Mulugeta Ayene (Etiopia)
Copyright @Mulugeta Ayene
2/9

II miejsce w kategorii ZDJĘCIE ROKU - Mulugeta Ayene (Etiopia).

Fotografia przedstawia rozpacz ludzi, którzy stracili swoich bliskich w katastrofie lotu ET302 linii lotniczych Ethiopian Airlines dnia 14 marca 2019 roku.

3/9
World Press Photography of the Year 2020, Ivor Prickett / Irlandia
Copyright @Ivor Prickett
3/9

III miejsce w kategorii ZDJĘCIE ROKU - Ivor Prickett (Irlandia).

18-letni Ahmed Ibrahim został ranny w starciach jako żołnierz Syryjskich Sił Demokratycznych. Jego dziewczyna nie chciała go odwiedzać ze względu na obrażenia. Zdjęcie ukazuje pierwsze spotkanie (za namową pielęgniarki) 20 października 2019 roku.

4/9
World Press Photography of the Year 2020, Nikita Teryoshin / Rosja
Copyright @Nikita Teryoshin
4/9

Zwycięzca w kategorii PROBLEMY WSPÓŁCZESNE - Nikita Teryoshin (Rosja).

Na fotografii widzimy biznesmena chowającego parę granatników przeciwpancernych pod koniec kolejnego dnia wystawy w trakcie Międzynarodowej Wystawy i Konferencji Obronnej (IDEX) w Abu Zabi w Zjednoczonych Emiratach Arabskich 18 lutego. 

5/9
World Press Photography of the Year 2020, Esther Horvath / Węgry
Copyright @Esther Horvath
5/9

Zwycięzca w kategorii ŚRODOWISKO - Esther Horvath (Węgry).

Ujęcie przedstawia niedźwiedzie polarne, które zbliżają się do sprzętu naukowców ze statku Polarstern w środkowej części Oceanu Arktycznego dnia 10 października 2019 roku. Specjaliści badali wówczas  konsekwencje zmian klimatu na terenach arktycznych.

6/9
World Press Photography of the Year 2020, Alain Schroeder / Belgia
Copyright @Alain Schroeder
6/9

Zwycięzca w kategorii NATURA -  Alain Schroeder (Belgia).

Zespół ratowniczy w pobliżu miasta Subulussalam na Sumatrze w Indonezji, starał się uratować miesięcznego orangutana, po tym, jak został znaleziony z ranną matką na plantacji oleju palmowego. Niestety wkrótce zmarł. Fotografia z 10 marca 2019 roku.

7/9
World Press Photography of the Year 2020, Tomek Kaczor / Polska
Copyright @Tomek Kaczor
7/9

Zwycięzca w kategorii PORTRET - Tomasz Kaczor (Polska).

Jego praca przedstawia 15-letnią Ormiankę, która obudziła się ze stanu katatonicznego. Nastolatka siedzi na wózku inwalidzkim obok swoich rodziców w ośrodku dla uchodźców w Podkowie Leśnej w Polsce w czerwcu 2019 roku.

8/9
World Press Photography of the Year 2020, Mark Blinch / USA
Copyright @Mark Blinch
8/9

Zwycięzca w kategorii SPORT - Mark Blinch (USA).

Zdjęcie z finałów NBA wykonane 12 maja 2019 roku. Kawhi Leonard (kucający na środku kadru) z Toronto Raptors patrzy, jak jego zwycięski rzut trafia do siatki w meczu przeciwko Philadelphia.

9/9
World Press Photography of the Year 2020, Farouk Batiche / Niemcy
Copyright @Farouk Batiche
9/9

Zwycięzca w kategorii WIADOMOŚCI OGÓLNE - Farouk Batiche (Niemcy).

Fotografia przedstawia studentów walczących z policją w trakcie demonstracji antyrządowej w Algierze w Algierii 21 maja 2019 roku.

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Czy czas zabliźnia rany, zaciera pamięć? Co sądzą o filmie „Ania”? BLISCY ANNY PRZYBYLSKIEJ w poruszającej, intymnej rozmowie. BARBARA ROMANOWICZ-TORZEWSKA I MAREK TORZEWSKI: słynny polski tenor i aktorka. Od 40 lat razem. Na dobre i na złe. Niezmiennie w sobie zakochani. Ich wyznania brzmią jak piękna miłosna aria. DOROTA GARDIAS: wydawałoby się, że ma wszystko: urodę, talent, popularność, miłość widzów i udaną córeczkę Hanię. A jednak los jej nie rozpieszcza… RADOSŁAW ŚMIGULSKI zarządza Polskim Instytutem Sztuki Filmowej. Czy sam jest… fanem kina? KRÓLOWA ELŻBIETA II i jej wielkie miłości…