Józef Piłsudski na Kasztance
Fot. eastnews
O TYM SIĘ MÓWI

Historia jak z powieści sensacyjnej. Obraz Wojciecha Kossaka „Piłsudski na Kasztance” odnaleziony po 20 latach

Marcin Marczak 24 listopada 2016 19:31
Józef Piłsudski na Kasztance
Fot. eastnews

Skradzione w 1997 r. z prywatnego mieszkania w Krakowie dzieło Wojciecha Kossaka to jeden z najsłynniejszych obrazów przedwojennej Polski. W 1928 r. ten wybitny malarz – batalista utrwalił na płótnie Józefa Piłsudskiego dosiadającego ulubionego konia – klaczy mało finezyjnie nazywanej Kasztanka. (Piłsudski miał też psa o imieniu „pies”). Dla marszałka obraz miał dodatkową wartość sentymentalną, bo w chwili jego ukończenia klacz już nie żyła, a jej wypchane zwłoki stanowiły ekspozycję w Centrum Wyszkolenia Weterynarii. (Potem przewieziono je do Muzeum Narodowego, gdzie podczas wojny kasztankę zjadły mole).

Józef Piłsudski na Kasztance
Fot. eastnews

 

Początkowo podarowany Piłsudskiemu obraz – uznawany dziś za najbardziej klasyczne dzieło Kossaka - z czasem trafił w prywatne ręce. Przetrwał wojnę, jednak w 1997 r. padł łupem złodziei.

 

Józef Piłsudski na Kasztance
Fot. eastnews

 

Odzyskali go właśnie policjanci ze specjalnego zespołu zajmującego się odzyskiwaniem skradzionych dzieł sztuki. Ekspertyza sporządzona przez pracowników Muzeum Narodowego w Warszawie potwierdziła autentyczność dzieła Kossaka. 

 

Czytaj też: „Władza postanowiła wypić z nas krew”. Szef „Gazety Wyborczej” Adam Michnik o dramatycznej sytuacji dziennika

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

MARINA ŁUCZENKO-SZCZĘSNA o macierzyństwie, życiu „żony czekającej”, artystycznych planach oraz recepcie na miłość i szczęście. Plus niezwykła sesja w Dubaju. DOROTA POMYKAŁA:  laureatka FF Tribeca 2022 w Nowym Jorku, zdobywczyni Orła 2023 za najlepszą główną rolę kobiecą. Kobieta enigma. Przed nami odsłania swoją duszę. KRZYSZTOF ZANUSSI: mistrz kina moralnego niepokoju wyznaje: „Tych filmów już nie nakręcę…”.  MIKA URBANIAK: wychowana przez dwójkę legendarnych artystów – Urszulę Dudziak i Michała Urbaniaka wbrew pozorom nie miała życia usłanego różami…