Józef Piłsudski na Kasztance
Fot. eastnews
O TYM SIĘ MÓWI

Historia jak z powieści sensacyjnej. Obraz Wojciecha Kossaka „Piłsudski na Kasztance” odnaleziony po 20 latach

Marcin Marczak 24 listopada 2016 19:31
Józef Piłsudski na Kasztance
Fot. eastnews

Skradzione w 1997 r. z prywatnego mieszkania w Krakowie dzieło Wojciecha Kossaka to jeden z najsłynniejszych obrazów przedwojennej Polski. W 1928 r. ten wybitny malarz – batalista utrwalił na płótnie Józefa Piłsudskiego dosiadającego ulubionego konia – klaczy mało finezyjnie nazywanej Kasztanka. (Piłsudski miał też psa o imieniu „pies”). Dla marszałka obraz miał dodatkową wartość sentymentalną, bo w chwili jego ukończenia klacz już nie żyła, a jej wypchane zwłoki stanowiły ekspozycję w Centrum Wyszkolenia Weterynarii. (Potem przewieziono je do Muzeum Narodowego, gdzie podczas wojny kasztankę zjadły mole).

Józef Piłsudski na Kasztance
Fot. eastnews

 

Początkowo podarowany Piłsudskiemu obraz – uznawany dziś za najbardziej klasyczne dzieło Kossaka - z czasem trafił w prywatne ręce. Przetrwał wojnę, jednak w 1997 r. padł łupem złodziei.

 

Józef Piłsudski na Kasztance
Fot. eastnews

 

Odzyskali go właśnie policjanci ze specjalnego zespołu zajmującego się odzyskiwaniem skradzionych dzieł sztuki. Ekspertyza sporządzona przez pracowników Muzeum Narodowego w Warszawie potwierdziła autentyczność dzieła Kossaka. 

 

Czytaj też: „Władza postanowiła wypić z nas krew”. Szef „Gazety Wyborczej” Adam Michnik o dramatycznej sytuacji dziennika

Wideo

Urszula Dudziak pojawi się w kolejnej edycji The Voice of Poland? Zapytaliśmy!

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

AGNIESZKA CEGIELSKA: „»Stary świat nie wróci«, napisałam to dwa lata temu w mojej książce »Naturalnie«, mówi dziennikarka, specjalistka od zdrowego żywienia. PATRYCJA WOY-WOJCIECHOWSKA, fotografka, autorka książek dla dzieci, dziewczyna z wielkiego miasta, zaczęła drugie życie na Mazurach. Jak ono wygląda? PROFESOR KRZYSZTOF SIMON – słynie z ciętego języka i tego, że nie owija w bawełnę. Właśnie został odznaczony medalem 75-lecia misji Jana Karskiego za wkład w walkę z pandemią. A także: Dlaczego robimy z naszej planety wielkie wysypisko śmieci? Czy mogę wpłynąć na los Ziemi, będąc w domu? Czy luksusowe hotele mogą być eko?