Adam Michnik, Viva! 2015
Fot. Robert Wolański
O TYM JEST GŁOŚNO

„Władza postanowiła wypić z nas krew”. Szef „Gazety Wyborczej” Adam Michnik o dramatycznej sytuacji dziennika

Weronika Bruździak-Gębura 24 listopada 2016 14:40
Adam Michnik, Viva! 2015
Fot. Robert Wolański

Legendarny opozycjonista antykomunistyczny, działacz KOR-u i „Solidarności”, jeden z najważniejszych polskich dziennikarzy. Od 26 lat naczelny „Gazety Wyborczej”. Adam Michnik w poniedziałek na spotkaniu KOD-u tłumaczył, dlaczego dziennik grupowo zwalnia pracowników. Jego zdaniem winna jest władza, która chce zniszczyć „Gazetę Wyborczą”.

 

„Gazeta Wyborcza” jest na celowniku władzy – twierdzi Adam Michnik. Na poniedziałkowym spotkaniu KOD-u w Koszalinie, redaktor naczelny wyznał, że gazeta jest w dramatycznej sytuacji.

 

Radykalne kroki z dwóch stron

Firma zdecydowała się na radykalne kroki: podwyższyła ceny wszystkich wydań, zrezygnowała z większości korespondentów zagranicznych i grupowo zwalnia pracowników. Do końca roku z firmą pożegna się 135 osób. Zgodnie z raportem Agory, wpływy ze sprzedaży „Gazety Wyborczej” od początku roku zmalały o 5 proc. Te z reklam – aż o jedną czwartą.

 

Na początku roku ministerstwa, państwowe instytucje i firmy zrezygnowały z prenumerat gazet takich jak „Newsweek”, „Polityka” i „Gazeta Wyborcza”. Oprócz tego, spółki Skarbu Państwa przestały reklamować się w dziennikach. W kwietniu oznajmiono, że będą ogłaszać się w internecie.

 

„Władza chce nas zniszczyć” - uważa Michnik

To nas straszliwie walnęło po kieszeni. Oni chcą nas zniszczyć metodą najprostszą: jak nie wiadomo, o co chodzi, to chodzi o pieniądze. Władza postanowiła z nas wypić krew i dziurki nie zostawić. Więc jak rozmawiam z moimi dziennikarzami, to mówię "albo-albo": albo ocalimy "Gazetę" i z nią ważną instytucję demokracji polskiej i będziemy mieli w CV: "ocalili demokrację", albo nie ocalimy, będziemy mieli wtedy w CV: "do ostatniej kropli krwi bronili demokracji".” - powiedział Adam Michnik w Koszalinie.

 

Redaktor naczelny „Gazety Wyborczej” odniósł się też do słów PiS sprzed wyborów, że obecna władza chce zrobić w Polsce Budapeszt. „To dla nas przestroga” - powiedział w poniedziałek. Miał na myśli zlikwidowanie na Węgrzech gazety „Nepszabadsag”, uważanej za ostatni niezależny dziennik w kraju. To wydarzenie wywołało oburzenie w „Gazecie Wyborczej”, która na początku października donosiła o tym na pierwszej stronie.

 

Przeciwnik PiS

Adam Michnik od 1989 roku jest redaktorem naczelnym „Gazety Wyborczej”. W PRL-u działał w opozycji. Od lat jest przeciwnikiem PiS. Po zeszłorocznych wyborach parlamentarnych mówił tak:

„Nasze społeczeństwo tak, jak głosowało, strzeliło sobie w stopę. Ja się boję, że ich rządy mogą być po prostu dla Polski szkodliwe”. O wyborach prezydenckich powiedział za to tak: „Komorowski przegra wybory tylko, jeśli pijany przejedzie na pasach zakonnicę w ciąży ”.

 

Polecamy też: "Jedni mnie nie lubią, drudzy nienawidzą. Tak powinno być". Adam Michnik kończy 70 lat ​

Wideo

Marynarki, kardigany, sukienki maxi, kozaki na słupku. Te produkty będą modne jesienią i zimą 2020/2021

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

JOANNA PRZETAKIEWICZ I RINKE ROOYENS Mężczyzna z przeszłością, kobieta po przejściach… Dlaczego zdecydowali się na ślub? KASIA STRUSS Życiowa rewolucja supermodelki. JOE BIDEN – rodzinne tragedie, trudne wybory i droga na szczyt 46. prezydenta Stanów Zjednoczonych. VINCENT ŻUŁAWSKI Co zawdzięcza rodzicom – Andrzejowi Żuławskiemu i Sophie Marceau? Polska „junioromania”, czyli wszystko o EUROWIZJI JUNIOR 2020. W cyklu Extra Elitarne szkoły i uczelnie Wielkiej Brytanii (nie)tylko dla wybranych.