Józef Piłsudski
Fot. Zbiory D.B. Lomaczewska / East News
ZE ŚWIATA HISTORII

Tajemnica wąsów Józefa Piłsudskiego… Tego się nie spodziewaliście!

Co Marszałek starał się ukryć przed kobietami?

Roman Praszyński 11 listopada 2019 08:00
Józef Piłsudski
Fot. Zbiory D.B. Lomaczewska / East News

W połowie życia zgolił brodę. Ale nigdy nie ruszył wąsów. Marszałek Józef Piłsudski, ojciec polskiej niepodległości, kojarzy się z imponującym zarostem. Nie nosił go dla kaprysu. Roman Praszyński z VIVY! zdradza, dlaczego naczelnik państwa nosił sumiastego wąsa. I jaki to miało związek z kobietami. Tego na pewno się nie spodziewaliście!

Dlaczego Józef Piłsudski miał wąsy?

„Kobiety go rozpieszczają. Matka pierwsza, ale nie ostatnia. Na zesłaniu znajduje kochającą opiekunkę, starszą o sześć lat Leonardę Lewandowską. Poznają się w 1887 roku w Kireńsku na Syberii, gdzie trafia zamieszany w zamach na cara Aleksandra III. Kosztuje go to dwa przednie zęby wybite kolbą karabinu. Dlatego do końca życia nosi sumiaste wąsy, zasłaniające ubytek uzębienia”.

Piłsudski nie miał przednich zębów! Stad jego pasja noszenia sumiastych wąsów. Ukrywał, że jest szczerbaty! Na szczęście dla niego, kobietom to nie przeszkadzało...

Historię Marszałka poznamy także w filmie Piłsudski, wyreżyserowanym przez Michała Rosę. W tytułowej roli zobaczymy Borysa Szyca, któremu na ekranie partnerują między innymi Magdalena Boczarska, Maria Dębska, Józef Pawłowski, Jan Marczewski i Tomasz Schuchardt. Premiera na wielkich ekranach już 13. września. 

Józef Piłsudski z żoną, Marią i córkami, Wandą i Jadwigą
Fot. Zbiory D.B. Lomaczewska / East News

Kadr z filmu „Piłsudski”

Film Piłsudski
Fot. Materiały prasowe

Wideo

Byli małżeństwem przez 3 lata. Oto historia miłości Agnieszki i Piotra Woźniak-Staraków

Polecamy

Top

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

PAULINA SMASZCZ-KURZAJEWSKA Kiedy zebrała siły po dramatycznych życiowych wydarzeniach, musiała zmierzyć się z rozwodem… O zawrotnej karierze, jej załamaniu i reaktywacji opowiada lider zespołu Papa D. – PAWEŁ STASIAK. ROMA LIGOCKA o życiu z traumą Holocaustu, relacji kat–ofiara i swoich książkach. JUDY GARLAND – ofiara Hollywood.