AOKZ wystawa niepublikowanych zdjęć Kory, Kora, Olga Jackowska
Fot. Jacek Poremba
ZE ŚWIATA FOTOGRAFII

(EX)plozja energii w Galerii AOKZ. Wystawa zdjęć Kory autorstwa Jacka Poremby

To naprawdę wyjątkowe wydarzenie...

Konrad Szczęsny 17 sierpnia 2023 17:17
AOKZ wystawa niepublikowanych zdjęć Kory, Kora, Olga Jackowska
Fot. Jacek Poremba

Gdy już myśleliśmy, że znamy wszystkie wcielenia Kory i jej kreacje, pojawił się Jacek Poremba i jego przepastne archiwum zdjęć artystki. Niektóre z nich były jednorazowo publikowane na łamach prasy, jednak nigdy dotąd nie zostały zebrane w całość i zaprezentowane jako pewna opowieść. W efekcie pieczołowitej pracy kuratorskiej Grzegorza Jarosza i Macieja Domareckiego oraz doskonałej współpracy z wybitnym fotografem udało się stworzyć jedyną w swoim rodzaju wystawę. Wybrane zdjęcia Kory, pod znamiennym tytułem (EX)plozja, będzie można oglądać od 9 do 19 września w łódzkiej Galerii AOKZ.

(EX)plozja energii w Galerii AOKZ – szczegóły wystawy

Wybór Łodzi nie jest przypadkowy, gdyż to tutaj splatają się losy zarówno jednego z najlepszych polskich fotografów, zmarłej pięć lat temu artystki, jak i właścicieli Galerii AOKZ. Jacek Poremba jest łodzianinem z krwi i kości, tu spędził młodość i odkrył swoją artystyczną drogę, Kora nagrywała na łódzkich podwórkach teledyski, m.in. obraz Maanamu do utworu „Kreon”, który powstał w słynnych katakumbach Parku Abramowskiego. Obecnie jedna z alejek parkowych nosi jej imię. Z kolei Galeria AOKZ na ul. Włókienniczej 3 to nowe miejsce na kulturalno-artystycznej mapie Łodzi, które wyznacza trendy na rynku galeryjnym i daje przestrzeń do twórczego dialogu artystów z publicznością. Jest miejscem spotkań ludzi, których łączy pasja i miłość do sztuki.

AOKZ wystawa niepublikowanych zdjęć Kory, Kora, Olga Jackowska, Eksplozja
Fot. Jacek Poremba

Harmonia dwóch osobowości

Wystawa opowiada swoistą historię fascynacji i bezgranicznego zaufania, jakim Kora obdarzyła Jacka Porembę. Znana ze swojej bezkompromisowości, charyzmatyczna, siejąca postrach wśród producentów sesji zdjęciowych, w kontakcie z cichym i nieco wycofanym fotografem odnalazła równowagę i porozumienie bez słów. – Wtedy ze światem słabo komunikowałem się werbalnie, byłem bardzo nieśmiały. Ale niespodziewanie moja cisza natychmiast znalazła wspólny język z jej gadulstwem. Popatrzyła na mnie i tak po prostu polubiliśmy sięwspomina Jacek Poremba. Efektem tego spotkania są fascynujące zdjęcia, pokazujące Korę ekspresyjnie i zarazem intymnie. To nie tylko artystyczny zapis kolorowej osobowości artystki totalnej, ale także emanacja siły i kunsztu fotografa, jego wizji i konsekwentnej realizacji pomysłu.

Styl Jacka Poremby jest wyrazisty i charakterystyczny. Jego wizytówką są portrety, które jak otwarta księga pokazują szczegółowo nakreśloną mapę życia bohatera. Sam artysta tak mówi o procesie twórczym - Kiedy staję przed kimś z aparatem fotograficznym, nawet kiedy tego kogoś nie znam, z reguły nie potrzebuję żadnych słów, wystarczy mi usłyszeć jego spojrzenie, by wiele się o tym kimś dowiedzieć. To spojrzenie jest często bardziej autentyczne niż słowa. Bo kiedy spotyka się dwoje ludzi, automatycznie rodzi się relacja, która jest wymianą i wzajemnym wpływem – wszystko odbija i jest odbijane, jak światło. Jacek Poremba uważa, że aparatem jest głowa, nie sprzęt fotograficzny, a zdjęcie i towarzysząca mu energia rodzi się w głowie przed naciśnięciem spustu migawki.

AOKZ wystawa niepublikowanych zdjęć Kory, Kora, Olga Jackowska, Szare miraże
Fot. Jacek Poremba

Łódzki matecznik

Mimo, że kariera Jacka Poremby nabrała tempa i rozkwitła w Warszawie, to jednak w Łodzi wszystko się zaczęło - pierwsze eksperymenty, poszukiwania, kontakty, nowe ścieżki. Wystawa w łódzkiej galerii AOKZ nabiera dodatkowego znaczenia, gdyż Jacek Poremba jako dojrzały, ukształtowany artysta, nie miał do tej pory indywidualnej wystawy w swoim rodzinnym mieście. I jak tu nie mówić o magii.

Od momentu otwarcia naszej galerii konsekwentnie idziemy obraną drogą. Pokazujemy sztukę, która budzi w nas emocje, skłania do myślenia i dyskusji. Chcemy siać pozytywny ferment, zachęcać ludzi do uczestniczenia w kulturze, dlatego nasze wystawy i wybory kuratorskie są tak różnorodne - mówi Maciej Domarecki, współzałożyciel i współwłaściciel Galerii AOKZ.

Ważnym elementem naszej misji jest też edukacja. Mamy potrzebę dzielenia się swoją pasją i wiedzą. Wedle założeń AOKZ to strefa otwarta na wszystkie formy artystycznego dialogu ze sztuką - uzupełnia Grzegorz Jarosz, współzałożyciel i współwłaściciel Galerii AOKZ.

Twórcy projektu (EX)plozja nie postawili jeszcze kropki nad i, gdyż okazuje się, że udostępnione przez Jacka Porembę zdjęcia to zaledwie część archiwum. Nadal wiele sesji z Korą czeka na odkrycie, a oryginalna wystawa być może będzie miała swoją kontynuację.

Wystawa (EX)plozja zostanie otwarta 9 września. Tego dnia miłośnicy fotografii artystycznej będą mogli skorzystać z wyjątkowego oprowadzania pod okiem autora zdjęć oraz właścicieli Galerii. Wystawa potrwa do 19 września.

AOKZ wystawa niepublikowanych zdjęć Kory, Kora, Olga Jackowska, Nic Dwa razy się nie zdarza
Fot. Jacek Poremba

Więcej informacji na temat Galerii Sztuki AOKZ można znaleźć na:

***

JACEK POREMBA

Ur. w Łodzi w 1966 roku. Od 1990 roku w zawodzie, zaczynał jako fotograf mody, zyskując ogromny poklask i uznanie. Jego obecną specjalnością są portrety, którym w ostatnich latach poświęca najwięcej uwagi, z przyjemnością dokumentuje również swoje podróże. Współpracował z największymi tytułami prasowymi tj. VIVA!, Twój Styl, Uroda, Pani, Gala, Cosmopolitan. Jest autorem sesji okładkowych płyt takich artystów, jak Katarzyna Nosowska, Kayah/Bregovic, Lipnicka/Porter, Bartosiewicz, Kowalska, Jopek, Kora, Maria Peszek. Jedne z najbardziej ikonicznych zdjęć to te, które powstały w efekcie wyjątkowej przyjaźni z Korą – twórczego spotkania dwóch energii i wrażliwości.

GRZEGORZ JAROSZ i MACIEJ DOMARECKI

Założyciele Galerii AOKZ, wielbiciele sztuki, kolekcjonerzy, kuratorzy, a także prywatnie przyjaciele, których marzeniem jest dzielić się swoją pasją i wiedzą. Grzegorz Jarosz jest od ponad 25 lat zawodowo związany ze światem komunikacji, mediów i PR. Maciej Domarecki jest prawnikiem i wykładowcą.  

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

„Miałem szczęście do kobiet”… Jerzy Stuhr o mamie i babci w ostatnim wywiadzie dla VIVY.pl

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

ANITA SOKOŁOWSKA zdobyła sympatię widzów jako Zuza w „Przyjaciółkach”. Wytańczyła Kryształową Kulę. Teraz przyszedł czas na realizowanie swoich projektów i marzeń. URSZULA DUDZIAK I GRZECH PIOTROWSKI: dwie silne osobowości, dwa pokolenia. Diwa jazzu i wirtuoz saksofonu połączyli siły w niesamowitym projekcie „WE” dla pokoju na świecie. KRZYSZTOF MIRUĆ: architekt z wykształcenia, osobowość telewizyjna, z zamiłowania projektant wnętrz o swojej drodze do sukcesu.