VIVA! Photo Awards 2021, wyniki
Fot. Radosław Rędzikowski, Aleksandra Jabłońska
TYLKO U NAS!

VIVA! Photo Awards 2021: znamy wyniki! Oto zwycięzcy plebiscytu

Kto okazał się najlepszy?

Redakcja VIVA! 3 grudnia 2021 18:53
VIVA! Photo Awards 2021, wyniki
Fot. Radosław Rędzikowski, Aleksandra Jabłońska

Trzynasta edycja naszego prestiżowego konkursu fotograficznego rozstrzygnięta! Nadesłane prace oceniało jury w składzie: światowej sławy fotokompozytor Ryszard Horowitz – przewodniczący, projektantka mody Gosia Baczyńska, fotografka i portrecistka Marlena Bielińska, fotoreporter Chris Niedenthal, redaktor naczelna magazynu VIVA! i serwisu viva.pl. Katarzyna Przybyszewska-Ortonowska, dyrektor artystyczny Edipresse Polska Marek Knap. O swojej pracy artystycznej Ryszard Horowitz niedawno mówił: „Tworząc, zawsze starałem się być sobą”. Ważne przesłanie dla wszystkich artystów i dla naszych laureatów.

VIVA! Photo Awards 2021: wyniki. Kto został laureatem?

Grand Prix, KATEGORIA: Portret

Mikołaj Marczuk, „Tajemniczy Świat”

Ze sztuką obcował od dzieciństwa, bo jego rodzice są malarzami. Ma 21 lat. Sam zawsze dużo rysował i malował. Skończył szkołę plastyczną w Krakowie i tam też rozpoczęła się jego przygoda z fotografią. I stała się formą wyrazu, w której najlepiej się odnajduje. „Jednak nigdy nie chciałem i nadal nie chcę ograniczać się jedynie do fotografii”, przyznaje. Marzy o pracy w filmie. O portrecie „Tajemniczy Świat” mówi, że jest portretem wnętrza jego głowy, symbolem ucieczki przed demonami, ale też jednoczesnym przymusem ciągłego mierzenia się z nimi.

Czytaj także: Wychodzi z cienia sławnego ojca. Matteo Bocelli już niebawem wystąpi w Polsce!

VIVA! Photo Awards 2021, wyniki, Grand Prix, kategoria Portret, Tajemniczy świat
Fot. Mikołaj Marczuk

KATEGORIA: reportaż, Ewa Dworczyk, seria zdjęć „Miłość pod Giewontem”

Projekt „Miłość pod Giewontem” zrealizowała, będąc w ostatnim miesiącu ciąży. Mówi: „Niesiona własnymi, czasem niełatwymi doświadczeniami, postanowiłam zapytać starszych od siebie i doświadczonych w mojej okolicy rdzennych mieszkańców Podhala o to, czym jest miłość”. Ewa ma 34 lata, fotografią pasjonuje się od najmłodszych lat. Pasjonuje się też psychologią, muzyką, pisaniem. Właścicielka studia fotograficznego, operatorka programów telewizyjnych. Kręci materiały, zjeżdżając na nartach w górach, w różnych miejscach na świecie. Z wykształcenia pedagog i terapeuta uzależnień.

VIVA! Photo Awards 2021, wyniki, Grand Prix, kategoria Reportaż, seria zdjęć „Miłość pod Giewontem”
Fot. Ewa Dworczyk

VIVA! Photo Awards 2021, wyniki, Grand Prix, kategoria Reportaż, seria zdjęć „Miłość pod Giewontem”
Fot. Ewa Dworczyk

VIVA! Photo Awards 2021, wyniki, Grand Prix, kategoria Reportaż, seria zdjęć „Miłość pod Giewontem”
Fot. Ewa Dworczyk

VIVA! Photo Awards 2021, wyniki, Grand Prix, kategoria Reportaż, seria zdjęć „Miłość pod Giewontem”
Fot. Ewa Dworczyk

KATEGORIA: natura, Jacek Świercz, „Vestrahorn”

W 2009 roku wyjechał na Islandię, a pięć lat później, zafascynowany krajobrazem na wyspie, zaczął swoją przygodę z fotografią. Mówi: „Uwielbiam fotografować z użyciem filtrów i tak właśnie wykonałem wyróżnione zdjęcie. Vestrahorn to miejsce, gdzie zacząłem robić pierwsze zdjęcia i gdzie najczęściej fotografuję – to mój drugi dom, a że mieszkam w pobliżu, każdą wolną chwilę spędzam w tym pięknym miejscu”.

Czytaj także: Wielkie emocje, niezapomniane prace i występy... Tak VIVA! Photo Awards stworzyło własną historię

VIVA! Photo Awards 2021, wyniki, Grand Prix, kategoria Natura, Vestrahorn
Fot. Jacek Świercz

KATEGORIA: fashion, Aleksandra Jabłońska, „Ewa”

Ma 23 lata. Po ukończeniu Technikum Fototechnicznego w Warszawie w 2018 roku jej celem stała się Mokotowska Make Up Academy. Kreowanie, wizualizowanie, silny zmysł estetyczny były w niej od zawsze. Fotografia jest jej pasją od dziecka. Wykonała już wiele własnych projektów, będących od początku do końca realizacją jej koncepcji – poczynając od wyboru fotografowanej osoby, lokalizacji, stylizacji (ubiór, fryzura, makijaż) i zdjęcia. Interesuje się przede wszystkim fotografią modową, portretową i artystyczną. Mówi: „Świadomość, że dzięki efektom moich prac pomogłam kilku młodym osobom zaistnieć w modzie, pomaga mi trwać w swoim uporze, że to jest ta droga, którą powinnam kroczyć”. Zdradza, że tylko w świecie artystycznym jest w stanie się odnaleźć. „Moja twórczość to kompletne ja – autentyczność, nostalgia, melancholia, a jeśli widnieje uśmiech, to tylko ten niewymuszony”.

VIVA! Photo Awards 2021, wyniki, Grand Prix, kategoria Fashion, Ewa
Fot. Aleksandra Jabłońska

VIVA! Photo Awards 2021, wyniki, Grand Prix, kategoria Fashion, Ewa
Fot. Aleksandra Jabłońska

VIVA! Photo Awards 2021, wyniki, Grand Prix, kategoria Fashion, Ewa
Fot. Aleksandra Jabłońska

KATEGORIA: beauty, Radosław Rędzikowski, „Diversity”

Co jest jego inspiracją? „W fotografii beauty samo zdjęcie to dla mnie za mało, najczęściej projektuję i robię akcesoria i stylizacje do sesji i kiedy te instalacje ożywają, potrafią być bardzo inspirujące. Tutaj było tak samo, kręciłem z drutu sprężyny na wiertarce, a potem coś, co na żywo było plątaniną złomu, na zdjęciu zamieniło się w eksplozje płynnych metali. Magia”. Fotografuje od dziecka, w tym zawodzie kształcił się i pracuje. A poza tym jest „mężem Abchazki, ojcem jednego ludzkiego i ośmiu zwierzęcych dzieci”. Feministą, pacyfistą i weganinem. Żyje w starej chacie w lesie i prowadzi dom tymczasowy dla schorowanych i starych psów. Zbiera grzyby, uprawia ogródek, uwielbia gotować i karmić ludzi. Lubi pracę z drewnem i renowację mebli. „Cenię artystyczny recykling i dawanie szansy na drugie życie”.

VIVA! Photo Awards 2021, wyniki, Grand Prix, kategoria Beauty, „Diversity”
Fot. Radosław Rędzikowski

Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy!  

Opracowanie: Małgorzata Lewandowska

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

Nie pokochali się od razu, kilka lat temu pokonali kryzys. Hania Żudziewicz i Jacek Jeschke o drodze o ślubu

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

ANITA SOKOŁOWSKA zdobyła sympatię widzów jako Zuza w „Przyjaciółkach”. Wytańczyła Kryształową Kulę. Teraz przyszedł czas na realizowanie swoich projektów i marzeń. URSZULA DUDZIAK I GRZECH PIOTROWSKI: dwie silne osobowości, dwa pokolenia. Diwa jazzu i wirtuoz saksofonu połączyli siły w niesamowitym projekcie „WE” dla pokoju na świecie. KRZYSZTOF MIRUĆ: architekt z wykształcenia, osobowość telewizyjna, z zamiłowania projektant wnętrz o swojej drodze do sukcesu.