World Press Foto 2016
Fot. Warren Richardson
Ze świata fotografii

Oto zdjęcie roku 2015! Australijczyk Warren Richardson zwycięzcą World Press Photo

km 18 lutego 2016 14:41
World Press Foto 2016
Fot. Warren Richardson

Zdjęcie roku 2015 należy do Warrena Richardsona. Australijczyk otrzymał nagrodę World Press Photo 2016 za fotografię pt. "Hope for a New Life", wykonaną na granicy serbsko-węgierskiej. Fotografowi udało się uchwycić w kadrze poruszający moment przekładania niemowlęcia przez płot, wykonany z drutu kolczastego. Czarno-białe zdjęcie powstało w nocy 28 sierpnia 2015 roku w okolicy miejscowości Röszke na Węgrzech. Fotografia powstała bez dodatkowego oświetlenia. Poblask daje na nim jedynie światło księżyca.

To zdjęcie ma tak dużą siłę dzięki swojej prostocie, a zwłaszcza dzięki symbolice drutu kolczastego. Uznaliśmy, że ma wszystko, żeby stanowić mocne zobrazowanie tego, co dzieje się z uchodźcami. Sądzę, że to bardzo klasyczne i jednocześnie ponadczasowe zdjęcie - czytamy na łamach portalu Wirtualnemedia.pl uzasadnienie Francisa Kohna, przewodniczącego jury konkursu.

Warren Richardson jest australijskim freelancerem, mieszkającym obecnie w Budapeszcie. Fotograf w sierpniu minionego roku koczował na granicy serbsko-węgierskiej z grupą około dwustu uchodźców, którzy próbowali przedostać się do Węgier przez stający na granicy płot z drutu kolczastego. To jego pierwsza nagroda w tym konkursie.

 

World Press Photo to najbardziej prestiżowy konkurs dla fotografów, wykonujących zdjęcia dla mediów. Tegoroczna edycja była już 59. w historii. Zdjęcia przyznano w ośmiu kategoriach: sprawy współczesne, życie codzienne, wiadomości ogólne, projekty długoterminowe, przyroda, ludzie, sport i bieżące informacje. Do konkursu zgłoszono ponad 80 tysięcy zdjęć, autorstwa ponad 5 tysięcy fotografów ze 128 krajów. Wśród tegorocznych nagrodzonych nie ma Polaków.

 

World Press Foto 2016
Fot. Warren Richardson

Zwycięskie zdjęcie World Press Photo 2016. Fotografia Warrena Richardsona, przedstawiająca mężczyznę, podającego przez płot z drutu kolczastego niemowlę na granicy serbsko-węgierskiej.

 

World Press Foto 2016
Fot. Corentin Fohlen

Drugie miejsce w kategorii „Spot News". Autorem zdjęcia jest Corentin Fohlen. Fotografia przedstawia manifestację w Paryżu po atakach terrorystycznych na redakcję "Charlie Hebdo".

 

World Press Foto 2016
Fot. Niclas Hammarström

Trzecie miejsce w kategorii "News Spot. Autorem zdjęcia jest Niclas Hammarström. Fotografia pokazuje ofiarę przemocy w pojedynkach gangów w  San Pedro Sula w Hondurasie.

 

Polecamy także: Stulecie brytyjskiego „Vogue'a”. Irving Penn, Mario Testino, Tim Walker w National Portrait Gallery ZDJĘCIA I FILM.

 

Wideo

Marynarki, kardigany, sukienki maxi, kozaki na słupku. Te produkty będą modne jesienią i zimą 2020/2021

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

MAŁGORZATA ROZENEK-MAJDAN i RADOSŁAW MAJDAN w przejmującej rozmowie o walce o dziecko, mierzonej poświęceniem, niepewnością, ale i wdzięcznością. MICHAŁ ŻEBROWSKI i EUGENIUSZ KORIN, dyrektor i reżyser Teatru 6. piętro. Czy się lubią, podziwiają i... kłócą. MARIOLA BOJARSKA FERENC Los naznaczony tragediami: wypadek mamy, walka o życie synka, rozwód, choroba męża. W cyklu EXTRA: Czy w kontekście niemieckich obozów koncentracyjnych może być mowa o modzie? – opowiada antropolożka mody Karolina Sulej. PODRÓŻ „Będziecie tam wracać”, mówi o Bieszczadach słynna podróżniczka Elżbieta Dzikowska.