Olga Figaszewska 1 stycznia 2017 11:15
1/8
Szymon Brodziak
Copyright @Szymon Brodziak
1/8

UWAGA KONKURS!

 

To ostatnia szansa by tylko u nas wygrać jeden z OSTATNICH egzemplarzy limitowanej edycji WALL CALENDAR by Szymon Brodziak. Autor przekazał na konkurs specjalny numer 100/717 z sygnaturą, zachowany na wyjątkową okazję. 

 

Mijający rok należał do niego. Szymon Brodziak, słynny polski fotograf, znany z realizacji wizerunkowych kampanii dla światowych marek, wydał swój pierwszy autorski Kalendarz Brodziak 2017.

Co należy zrobić?? Obowiązujące zasady są proste. Kto pierwszy ten lepszy! Wystarczy, że odpowiesz na pytanie: Jak brzmi artystyczne motto Szymona Brodziaka?

 

Odpowiedzi wysyłajcie na adres online@viva.pl

 

Polecamy też: Kultowe zdjęcia: 60 lat fotografii mody! Newton, Penn i Horst w Atlas Gallery


2017 Brodziak Calendar


Pierwszy autorski kalendarz Szymona Brodziaka na rok 2017 wyszedł w limitowanym nakładzie 717 sztuk i prezentuje 13 fotograficznych kolaży inspirowanych błędem drukarskim. Podsumowuje on piętnastoletnią karierę fotografa. Każdy z egzemplarzy jest ręcznie numerowany przez autora. Za szatę graficzną niezwykłego projektu, odpowiada Piotr Marzol z Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu.

 

Jak narodził się ten pomysł? „Już dwa lata temu, podczas drukowania albumu Brodziak ONE, zafascynowałem się ideą błędu drukarskiego, który powstaje w wyniku przypadkowego nałożenia się kilku fotografii na jednym arkuszu. To, co może być uważane za błąd, ja postrzegam jako nową jakość, która pozwala odkryć nowe nieopowiedziane wcześniej historie” - wyjaśnia autor.

 

Szymon Brodziak, 2017 Brodziak Calendar

 

2016 rok był dla niego wyjątkowo udany. Poznański fotograf zajął pierwsze miejsce w kategorii Moda, w konkursie International Photography Awards w Stanach Zjednoczonych czy nagrodę Fotografa Reklamowego Roku 2016 na Prix de la Photographie Paris we Francji. To jedynie niektóre z licznych nagród i wyróżnień. Ale to w ubiegłym roku, jako pierwszy Polak, swoje dzieła wystawił w Berlinie, Muzeum Fotografii - Fundacji Helmuta Newtona. Prace poznańskiego fotografa zawisły obok fotografii Franka Horvata i Newtona. Jest najmłodszym artystą, którego dzieła prezentowane będą przez berlińską fundację.

 

Zobacz też: Kochał nagość, fetysze i fotografował gwiazdy. Wystawa „króla perwersji” Helmuta Newtona. 200 zdjęć!

 

Autorski kalendarz na 2017 rok, dostępny jest w sklepie online, cena 195 zł.


Patrzy w czerni i bieli

 

Szymon Brodziak z wykształcenia jest ekonomistą. Porzucił firmę, pracę w agencji reklamowej. Początkowo asystował przy sesjach mody i kampaniach reklamowych, by dziś, jak donosi magazyn LIBERTYN.eu,  nazywano go „polskim Helmutem Newtonem”. W Poznaniu znajdziecie autorską galerię - Brodziak Gallery. Trzy lata temu, podczas Festiwalu Filmowego w Cannes, został uznany przez FashionTV za najlepszego fotografa czarno-białych kampanii reklamowych świata. Wydany w 2014 roku album „One”, otrzymał Złoty Medal w międzynarodowym konkursie Prix de la Photographie Paris.  Zajmuje się fotografią cyfrową jak i analogową. Posiada sentyment do fotografii monochromatycznej, od której to właęnie zaczęła się jego fotograficzna przygoda. Jest znany z czerni i bieli, jego styl jest charakterystyczny i mocno rozpoznawalny. Od początku konsekwentnie buduje swoje portfolio. Na jego fotografiach znajdziemy głównie kobiety. Brodziak w wywiadzie dla portalu Fotoblogia.pl opowiadał o swoich pracach:  „Nigdy nie miałem potrzeby układania jakiejś filozofii do moich zdjęć. To widz decyduje o tym, co zobaczy na zdjęciu, to on buduje z tego historię, pozostawiam to odbiorcom, ich wyobraźni i wrażliwości. Moje zadanie to zrobić zdjęcie, które sobie wymyśliłem, ta dowolność w kreowaniu nowych światów jest dla mnie bardzo ważna”.

 

Polecamy też: Kultowe zdjęcia: 60 lat fotografii mody! Newton, Penn i Horst w Atlas Gallery

 

Szczególnie ceni sobie twórczość Helmuta Newtona i Petera Lindbergha. „Ale ogólnie nie jestem specjalnie obeznany w twórcach i tak zwanej „branży”, a tym bardziej w zagadnieniach technicznych. Wynika to z tego, że fotografia jako taka mnie nie interesuje. Jest mi przede wszystkim potrzebna do realizacji moich czarno-białych wizji” - dodaje artysta w rozmowie z Piotrem Kałą.

 

„Z jednej strony zdaje się hołdować ideałom piękna obowiązującym w fotografii mody i aktu, z drugiej jednak podważa funkcjonujące w nich stereotypy. Dramaturgia wizualna jego zdjęć sprawia, że mamy wrażenie oglądania spektakularnych kadrów filmowych” – tak na temat prac Brodziaka wypowiadał się Matthias Harder, kurator wystawy w Fundacji Helmuta Newtona, gdzie zostały wystawione prace fotografa.

 

Zobacz galerię niezwykłych zdjęć, które znalazły się w kalendarzu.

 

Polecamy też: Polska marka Local Heroes wypuściła charytatywny kalendarz! Tak wyglądają prawdziwe… Miss World!

 

TAGI #fotografia

Wideo

Piękni, szczęśliwi, zakochani. Tak Karol i Małgorzata Strasburgerowie pozowali w sesji dla VIVY!  

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

JULIA KUCZYŃSKA „MAFFASHION” – Influencerka, ikona stylu, bizneswoman. Teraz przyszedł czas na nowy rozdział w jej życiu. ZBIGNIEW ZAMACHOWSKI w dniu 60. urodzin wyjawia „całą” prawdę o karierze i swoich pryncypiach. MODA W WIELKIM MIEŚCIE – Czy Carrie i jej przyjaciółki z serialu „Seks w wielkim mieście” zrezygnują z designerskich strojów, zobaczymy w sequelu „And Just Like That”. KRYSTYNA KOFTA – Nagła choroba spadła na nią jak grom z jasnego nieba. Jak wyglada teraz jej życie? W cyklu EXTRA: Co się stanie z milionami Afganek w kraju, gdzie wciąż kamienuje się kobiety?