fotografia
Fot. Anita Andrzejewska,Przemek Dzienis, Bart Pogoda/materiały prasowe
ZE ŚWIATA FOTOGRAFII

To miejsce ma zmienić nasze spojrzenie na fotografię. Zobacz galerię wyjątkowych zdjęć

Olga Figaszewska 25 listopada 2016 07:15
fotografia
Fot. Anita Andrzejewska,Przemek Dzienis, Bart Pogoda/materiały prasowe

26 listopada startuje wystawa SINGLE SHOT otwierająca nową galerię fotografii w Warszawie. W Galerii Instytutu Fotografii Fort, zostaną zaprezentowane prace 30 polskich fotografów współczesnych. Cel? Pokazanie relacji między fotografem, zdjęciem i jego opisem. Kuratorem wystawy jest Krzysztof Miękus.

 


SINGLE SHOT

 

Wystawa jest  zestawieniem trzydziestu pojedynczych kadrów najlepszych polskich fotografów współczesnych. Będziemy mogli podziwiać prace m.in.: Anita Andrzejewska, Robby Cyron, Kuba Dąbrowski, Przemek Dzienis, Paweł Fabjański, Mariusz Forecki, Jacek Fota, Dominika Gęsicka, Paweł Jaszczuk, Monika Kmita, Jacek Kołodziejski, Zuza Krajewska, Adam Lach, Diana Lelonek, Michał Łuczak, Igor Omulecki, Maciej Nabrdalik, Chris Niedenthal, Adam Pańczuk, Jacek Piotrowski, Bart Pogoda, Jacek Poremba, Maksymilian Rigamonti, Michał Siarek, Filip Skrońc, Ilona Szwarc, Michał Szlaga, Tomasz Tomaszewski, Magda Wunsche, Łukasz Ziętek. W ich gronie znalazły się osobliwości fotograficznego świata, z którymi VIVA! współpracuje na co dzień.

 

Polecamy też: Przyjaciel Johna Malkovicha, fotograf z duszą. Poznajcie jurora VIVA! PHOTO AWARDS Sandro Millera

wernisaż SINGLE SHOT
Fot. materiały prasowe

Plakat promujący wystawę SINGLE SHOT


Odrębna historia

 

„Widzimy to, w co wierzymy”. - pisze Errol Morris.

 

Trzydzieści pojedynczych kadrów, trzydzieści różnych wizji świata. Za każdą pracą kryją się dwie odrębne historie - ta o  fotografie i historia tego co zastaje przed obiektywem. A co się dzieje, gdy dochodzi do tego sam opis zdjęcia? Jak powstają poszczególne obrazy i co zainspirowało artystów do stworzenia dzieła? Ta wystawa odkrywa konteksty i opowieści kryjące się za kadrami twórców.

 

„Pomiędzy obrazem i tekstem może rodzić się napięcie, dysonans, który domaga się rozwiązania. Lecz tekst i obraz należą do różnych rejestrów – rozwiązanie dysonansu nie przychodzi łatwo. Gdy tekst i obraz pozostają ze sobą w konflikcie, zaczynamy żonglować zawartymi w nich znaczeniami i ukrytymi symbolami tak, by ustawić je w jednej linii – by je zestroić w jeden ciąg. Taka próba jest często skazana na niepowodzenie” – opowiada Krzysztof Miękus, kurator wystawy.

 

Fotografia jest tą dziedziną sztuki, która wiele obnaża, pozostawiając przy tym nadal pewne niedopowiedzenia. Czytelnik rozpoznaje kształty, przedmioty… konkretną informację. Fotografii jako obrazowi nie przypisywana jest również wartość prawdy lub fałszu. Fałsz może dotyczyć jedynie tekstu, który ją opisuje.

 

„Fotografia czysta nie istnieje poza obszarem czystej abstrakcji. Ale nawet ta ostatnia skłania do zadawania sobie pytania: co jest na zdjęciu”? - kontynuuje kurator wystawy.

 

Polecamy też: Być jak Marilyn Monroe, Dali i Einstein. Poznajecie, który znany aktor wcielił się w ikony kultury?

wernisaż SINGLE SHOT
Fot. Bart Pogoda/AF PHOTO, materiały prasowe

Fotografia Barta Pogody z wystawy SINGLE SHOT

 

Galeria Instytutu Fotografii Fort

 

Kulturalna mapa Warszawy powiększyła się o nowe miejsce. Powstała jedna z największych w Polsce galerii poświęconych wyłącznie fotografii. Celem jest prezentacja dorobku artystycznego nie tylko uznanych polskich artystów, a także promocja i wsparcie młodych fotograficznych talentów.
W planach Instytutu Fotografii Fort znajdują się: duże i ciekawe wystawy, programy sponsorskie realizowane krok po kroku. Zbiory czytelni IFF obejmują ponad 900 albumów fotograficznych.


„Chcemy, aby przestrzeń tej galerii spełniała oczekiwania zarówno kolekcjonerów fotografii, jak i osób, dla których jest ona jeszcze niezgłębioną dziedziną sztuk” - powiedziała Olga Łacna (Łebkowska), prezes fundacji IFF i dyrektor programowy.

 

Prace artystów będzie można oglądać od 26.1.2016 do 22.01.2017 w  Forcie Mokotów, Galerii IFF ul. Racławicka 99.

 

Polecamy też: Żmuda Trzebiatowska, Zielińska, Bujakiewicz w barwach jakich ich nie widzieliście. Wyjątkowa wystawa

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

LENKA I JAN KLIMENTOWIE o trudnej drodze do rodzicielstwa i o tym, jak narodziny Cristiana zmieniły ich związek. ANDRZEJ SEWERYN: czy czuje się autorytetem, czym jest dla niego sztuka i najważniejsze życiowe role. HELENA ENGLERT: dlaczego wolała studiować w Stanach, a potem wróciła do Polski i czy znane nazwisko to atut? LISA MARIE PRESLEY miała bajkowe dzieciństwo, które zakończyło się wraz ze śmiercią ojca, i smutne życie, bo znane nazwisko nie przyniosło jej szczęścia.