Strona zawiera treści przeznaczone
tylko dla osób dorosłych

MA, AL 20 kwietnia 2016 14:18
1/6
Malkovich jako---Andy-Warhol---Green-Marilyn-(1962) 2014
Copyright @Sandro Miller
1/6

John Malkovich wcielił się w bohaterów najsłynniejszych portretów." John jest piękny. Jak czyste płótno gotowe do malowania" - mówi fotograf Sandro Miller, który namówił znanego aktora do odtworzenia najbardziej znanych portretów w historii fotografii. I tak John Malkovich stał się Marilyn Monroe, Alfredem Hitchcockiem, Albertem Einsteinem, Johnem Lennonem, Jackiem Nicholsonem i wieloma innymi wybitnymi postaciami kultury. Zdjęcia stały się częścią wystawy, która jeździ po świecie. Od piątku 22.04  także w Polsce - w warszawskiej Leica Gallery.

 

John Malkovich, znany głównie z ról dziwaków, również poza kinem kocha niekonwencjonalne zadania. To, że potrafi spojrzeć na siebie ironicznie, udowodnił już w 1999 roku w eksperymentalnym filmie "Być jak John Malkovich" Spike'a Jonze'a, w którym zagrał samego siebie, tworząc postać znudzonego, niezbyt błyskotliwego hollywoodzkiego aktora.

 

O Malkovichu: "John się nie boi. John jest piękny" 

Niedawno dał się namówić na to, by wcielić się w najbardziej kultowe postaci światowej kultury i odtworzyć je na zdjęciach swojego przyjaciela, fotografa Sandro Millera. I tak 62-latek został m.in. Marilyn Monroe, Albertem Einsteinem, Che Guevarą, Betty Davis, Andym Warholem, Salvadorem Dali, Pablo Picasso, Jackiem Nicholsonem, Ernestem Hemingwayem i Johnem Lennonem. 

 

Zrobił to tak dobrze, że o zdjęciach stało się głośno na całym świecie. Trudno rozpoznać, co jest kopią, co oryginałem. Tym bardziej, że panowie zabrali się za kultowe portrety autorstwa najwybitniejszych fotografów w historii: od Richarda Avedona i Berta Sterna po Annie Leibovitz i Irvinga Penna.

 

- John jest piękny. Jak czyste płótno gotowe do malowania - Miller komplementował Malkovicha, z którym zna się od ponad 18 lat. - Ma bardzo otwarty umysł i zawsze jest gotowy, aby wejść w rejony, których większość aktorów jego kalibru wolałoby uniknąć. On się nie boi - dodał.

 

30 x Malkovich

Wszystko zaczęło się trzy lata temu, gdy Miller chciał oddać hołd swojemu mistrzowi - legendarnemu amerykańskiemu fotografowi Irvingowi Pennowi. Gdy uświadomił sobie, że jego przyjaciel wygląda trochę jak Truman Capote, namówił go, by odtworzyli razem kultowy portret pisarza autorstwa Penna z 1948 roku. 

- Jego chęć do przebierania się za innych ludzi i łatwość, z jaką stał się bohaterem najbardziej znanych zdjęć z historii, to prawdziwy dar - fotograf ocenił efekty współpracy. 

 

A ten efekt to ponad 30 zdjęć, które stały się częścią wystawy "Malkovich, Malkovich, Malkovich: Homage To Photographic Masters", która jeździ po świecie. Ekspozycja trafiła też do Polski. Od 22 kwietnia do 12 czerwca będzie ją można oglądać w warszawskiej Leica Gallery.

 

Polecamy też: Znał Salvadora Dalego, pozowali mu Olbrychski i Polański. Niepublikowane zdjęcia Ryszarda Horowitza.

 

 

2/6
John Malkovich Annie-Leibovitz---John-Lennon-and-Yoko-Ono-(1980),-2014
Copyright @Sandro Miller
2/6

John Malkovich jako John Lennon z fotografii Annie Leibovitz.

 

Polecamy też: Rewolucja w kalendarzu Pirelli. Kobiety z osiągnięciami, a nie obiekty pożądania.

3/6
Malkovich jako Che-Guevara
Copyright @Sandro Miller
3/6
4/6
John Malkovich Arthur-Sasse---Albert-Einstein-Sticking-Out-His-Tongue-(1951),2014
Copyright @Sandro Miller
4/6
5/6
John Malkovich Diane-Arbus---Identical-Twins,-Roselle,-New-Jersey-(1967),-2014
Copyright @Sandro Miller
5/6
6/6
John Malkovich---Philippe-Halsman---Salvador-Dalí-(1954),-2014
Copyright @Sandro Miller
6/6

John Malkovich jako Salvador Dali z portretu Philippe'a Halsmana.

 

Polecamy też: "Czarodziej, który prześwietla człowieka". Irving Penn po raz pierwszy od 20 lat.

Wideo

Zobaczcie 12 najgorętszych trendów na wiosnę 2020!

Akcje

Polecamy

Top

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

„Ciąża Małgosi to ukoronowanie tego, o co walczyliśmy”, mówi RADOSŁAW MAJDAN i nie ukrywa, że z powodu epidemii on i jego żona są pełni obaw. LESZEK MILLER z wnuczką MONIKĄ o tym, jak dziś wygląda ich życie po bolesnej stracie syna i ojca. Legendarny aktor WITOLD SADOWY niedawno skończył sto lat i zdobył się na niezwykle szczere wyznanie. „Widziałam, jak czai się śmierć” – ELISABETH REVOL wspomina ostatnie chwile z TOMKIEM MACKIEWICZEM podczas wspinaczki na Nanga Parbat.