Strona zawiera treści przeznaczone
tylko dla osób dorosłych

MA, AL 20 kwietnia 2016 14:18
1/6
Malkovich jako---Andy-Warhol---Green-Marilyn-(1962) 2014
Copyright @Sandro Miller
1/6

John Malkovich wcielił się w bohaterów najsłynniejszych portretów." John jest piękny. Jak czyste płótno gotowe do malowania" - mówi fotograf Sandro Miller, który namówił znanego aktora do odtworzenia najbardziej znanych portretów w historii fotografii. I tak John Malkovich stał się Marilyn Monroe, Alfredem Hitchcockiem, Albertem Einsteinem, Johnem Lennonem, Jackiem Nicholsonem i wieloma innymi wybitnymi postaciami kultury. Zdjęcia stały się częścią wystawy, która jeździ po świecie. Od piątku 22.04  także w Polsce - w warszawskiej Leica Gallery.

 

John Malkovich, znany głównie z ról dziwaków, również poza kinem kocha niekonwencjonalne zadania. To, że potrafi spojrzeć na siebie ironicznie, udowodnił już w 1999 roku w eksperymentalnym filmie "Być jak John Malkovich" Spike'a Jonze'a, w którym zagrał samego siebie, tworząc postać znudzonego, niezbyt błyskotliwego hollywoodzkiego aktora.

 

O Malkovichu: "John się nie boi. John jest piękny" 

Niedawno dał się namówić na to, by wcielić się w najbardziej kultowe postaci światowej kultury i odtworzyć je na zdjęciach swojego przyjaciela, fotografa Sandro Millera. I tak 62-latek został m.in. Marilyn Monroe, Albertem Einsteinem, Che Guevarą, Betty Davis, Andym Warholem, Salvadorem Dali, Pablo Picasso, Jackiem Nicholsonem, Ernestem Hemingwayem i Johnem Lennonem. 

 

Zrobił to tak dobrze, że o zdjęciach stało się głośno na całym świecie. Trudno rozpoznać, co jest kopią, co oryginałem. Tym bardziej, że panowie zabrali się za kultowe portrety autorstwa najwybitniejszych fotografów w historii: od Richarda Avedona i Berta Sterna po Annie Leibovitz i Irvinga Penna.

 

- John jest piękny. Jak czyste płótno gotowe do malowania - Miller komplementował Malkovicha, z którym zna się od ponad 18 lat. - Ma bardzo otwarty umysł i zawsze jest gotowy, aby wejść w rejony, których większość aktorów jego kalibru wolałoby uniknąć. On się nie boi - dodał.

 

30 x Malkovich

Wszystko zaczęło się trzy lata temu, gdy Miller chciał oddać hołd swojemu mistrzowi - legendarnemu amerykańskiemu fotografowi Irvingowi Pennowi. Gdy uświadomił sobie, że jego przyjaciel wygląda trochę jak Truman Capote, namówił go, by odtworzyli razem kultowy portret pisarza autorstwa Penna z 1948 roku. 

- Jego chęć do przebierania się za innych ludzi i łatwość, z jaką stał się bohaterem najbardziej znanych zdjęć z historii, to prawdziwy dar - fotograf ocenił efekty współpracy. 

 

A ten efekt to ponad 30 zdjęć, które stały się częścią wystawy "Malkovich, Malkovich, Malkovich: Homage To Photographic Masters", która jeździ po świecie. Ekspozycja trafiła też do Polski. Od 22 kwietnia do 12 czerwca będzie ją można oglądać w warszawskiej Leica Gallery.

 

Polecamy też: Znał Salvadora Dalego, pozowali mu Olbrychski i Polański. Niepublikowane zdjęcia Ryszarda Horowitza.

 

 

2/6
John Malkovich Annie-Leibovitz---John-Lennon-and-Yoko-Ono-(1980),-2014
Copyright @Sandro Miller
2/6

John Malkovich jako John Lennon z fotografii Annie Leibovitz.

 

Polecamy też: Rewolucja w kalendarzu Pirelli. Kobiety z osiągnięciami, a nie obiekty pożądania.

3/6
Malkovich jako Che-Guevara
Copyright @Sandro Miller
3/6
4/6
John Malkovich Arthur-Sasse---Albert-Einstein-Sticking-Out-His-Tongue-(1951),2014
Copyright @Sandro Miller
4/6
5/6
John Malkovich Diane-Arbus---Identical-Twins,-Roselle,-New-Jersey-(1967),-2014
Copyright @Sandro Miller
5/6
6/6
John Malkovich---Philippe-Halsman---Salvador-Dalí-(1954),-2014
Copyright @Sandro Miller
6/6

John Malkovich jako Salvador Dali z portretu Philippe'a Halsmana.

 

Polecamy też: "Czarodziej, który prześwietla człowieka". Irving Penn po raz pierwszy od 20 lat.

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

WERONIKA ROSATI o życiu w Los Angeles i córce: „Moment, w którym zaczęło się moje drugie życie, to narodziny córki”. AGNIESZKA I PIOTR GŁOWACCY: Para popularnych aktorów, rodzice bliźniaków, opowiadają o „podwójnym” szczęściu i o dojrzewaniu do miłości. JOHN PORTER: Najsłynniejszy Walijczyk mieszkający od 46 lat w Polsce mówi: „Jestem lekkim socjopatą”. Dlaczego? Ponadto HISTORIE NIEZWYKŁYCH WIĘZI MATEK I CÓREK oraz opowieść o MEMPHIS, mieście bluesa, grilla i Presleya.