2 września 2016 22:10
1/8
Bjork Vulnicura album art
Copyright @materiały promocyjne
1/8

Björk to artystka jedyna w swoim rodzaju. Pierwszy zespół założyła w wieku 14 lat, czyli 36 lat temu. I od tej pory nieustannie zaskakuje. Jej styl śpiewania to efekt inspiracji odgłosami islandzkiej natury - niektórzy uważają go za dziwaczny, inni uwielbiają. Jednak, Björk to nie tylko wokalistka, przede wszystkim, artystka wizualna, która inspiruje się naturą i nauką. W produkcji swoich teledysków często wykorzystuje nowoczesne technologie, a efekty są bardzo zaskakujące. Podobnie jak jej kostiumy… Artystka uwielbia eksperymentować (w historii mody i show-biznesu zapisała się na przykład jej suknia-łabędź z oscarowej gali, a - sądząc po nowych kreacjach - Islandka wtedy dopiero się rozkręcała) i chętnie korzysta z wyobraźni najlepszych projektantów, a najbardziej ceni tych awangardowych, jak Alexander McQueen, Hussein Chalayan czy  Iris Van Herpen.
Teledyski, artystyczne instalacje i kostiumy Björk w zeszłym roku mogliśmy podziwiać na głośnej wystawie retrospektywnej w legendarnym Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Nowym Jorku. A już teraz w Somerset House w Londynie można podziwiać jej kolejną wystawę - „Björk Digital”, na której prezentuje między innymi instalację wideo „Black Lake”, która dzięki panoramicznym wizualizacjom i przestrzennemu udźwiękowieniu pozwala widzom zanurzyć się w niezwykłym świecie artystki, oraz teledysk „Mouthmantra”, nakręcony... wewnątrz jamy ustnej artystki w trakcie śpiewu. Ekspozycji będą towarzyszyć specjalne koncerty w Royal Albert Hall, na których Björk będzie wykonywać materiał z ostatniej płyty, a właściwie multimedialnego projektu, „Vulnicura”. Warto odwiedzić Londyn, by docenić niezwykłą kreatywność artystki. Ale  Björk to też nietuzinkowa osobowość - ma duże poczucie humoru i zdarza się zachowywać bardzo niekonwencjonalnie. Wiedzieliście, że zdarzyło jej się ukraść nadmuchiwany basen i że należała do zespołu Tappi Tikarras, którego nazwę można przetłumaczyć na „Zatkaj du.ę tej su.e”? Więcej mało znanych faktów z życia artystki w naszej galerii!

 

Teledysk do "Black Lake" z albumu Vulnicura, autorstwa uznanego reżysera Andrew Thomasa Huanga. Został nakręcony na Islandii, skąd pochodzi piosenkarka. Wykorzystuje elementy animacji 3D.

 

Wystawę „Björk Digital” można oglądać do 23 października w Somerset House w Londynie.

 

Polecamy też: Suknię potrafi uszyć nawet ze szkła. Zobaczcie zdumiewające projekty Iris van Herpen!

2/8
wystawa Bjork Digital
Copyright @Santiago Felipe
2/8

Pierwszy album wydała w wieku 12 lat

Pierwszy kontrakt z islandzką wytwórnią Björk podpisała po występie w radio. W ramach niego nagrała płytę zatytułowaną jej imieniem, na której znalazły się covery różnych piosenek przetłumaczone na islandzki i kilka autorskich utworów (np. utwór na flet, napisany w hołdzie islandzkiemu malarzowi Jóhannesowi Kjarvalowi). Pieniądze zarobione na płycie Björk zainwestowała w nowy fortepian.

 

Powyżej: na wystawie w Londynie artystka porozmawiała z fanami za pośrednictwem elektronicznego avatara.

 

Zobaczcie to też na wideo:

 

Polecamy też: „Pociąga mnie normalność” - mówi Margaret. Ale patrząc na te zdjęcia trudno w to uwierzyć!

3/8
4. Björk, Vulnicura album art
Copyright @materiały promocyjne
3/8

Uważa, że wszyscy są biseksualni

W wywiadzie z 2004 roku Björk powiedziała: „W moim życiu zawsze było dużo silnych kreatywnych kobiet i mężczyzn, i myślę, że część z tych relacji można określić jako romantyczne. Uważam, że każdy jest do pewnego stopnia biseksualny. Pozostaje tylko kwestia tego, czy to zauważa i akceptuje. Według mnie wybór między kobietą i mężczyzną przypomina ten między ciastem i lodami. Głupio byłoby nie spróbować obu, skoro jest tyle różnych smaków.

 

Powyżej: grafika z płyty "Vulnicura"

 

Polecamy też: Wystawa w Met Museum pokazuje, jak będzie wyglądała moda przyszłości. Czy będą nas ubierać… maszyny?

 

4/8
Björk
Copyright @ Santiago Felipe
4/8

Zdarzyło jej się zjeść maskonura.

Zapytana o najdziwniejszą rzecz jaką miała w ustach Björk odpowiedziała: „Raz zjadłam maskonura. Jest przereklamowany. Na Islandii jest mnóstwo marynowanych rzeczy. Sikają na rekina, a później grzebią go w ziemi na kilka miesięcy, by później go wykopać i zjeść. Wolę jednak świeże rzeczy”.

 

W tym samym wywiadzie przyznała się do kradzieży basenu dla dzieci.

„Przechodziłam fazę walki z systemem, gdy uważałam, że wszystko powinno być za darmo. Ukradłam basen, ponieważ razem z chłopakiem nie mieliśmy wanny. Robiłam to z kolegą poetą, który bardzo się pocił. Poeci widać nie mają wystarczająco mocnych nerwów do takich spraw”.

 

Polecamy też: Trzy wieki mody na niezwykłej wystawie w paryskim Luwrze. Tak tworzyła się historia!

5/8
Björk Digital (Poster) Photo by Nick Knight_Typography by MMParis
Copyright @Nick Knight_Typography by MMParis
5/8

Bywa wybuchowa

Björk zwykle jest spokojna, ale pokazała już, że nie warto z nią zadzierać. W 1996 roku grupa dziennikarzy otoczyła ją, gdy była na lotnisku w Bangkoku z synem Sindrim. W pewnym momencie zaatakowała jedną reporterkę - chwyciła ją za włosy, zaczęła bić i rzuciła na ziemię. Później artystka wyjaśniła że dziennikarze nękali ją od dawna i że straciła panowanie nad sobą, gdy kobieta powiedziała do jej syna: „Bycie synem gwiazdy popu jest bardzo trudne, prawda?”. Dwa lata później zaatakowała kolejnego reportera w Nowej Zelandii.

 

Polecamy też: „Będziesz tu stała za parę lat!”. I stanęła na scenie w Krakowie! Hipnotyzująca Natalia Nykiel

 

6/8
8. Björk - Black Lake (Photo Credit - Andrew Thomas Huang)
Copyright @Andrew Thomas Huang
6/8

Lubi śpiewać po pijanemu

Przy pracy nad jednym ze swoich najbardziej szalonych albumów - "Medullą"- Björk inspirowała się heavy metalem i wokalnymi eksperymentami, które wykonywała po pijanemu. W wywiadzie z "the Daily Telegraph" powiedziała: „Większość death i heavy metalowych piosenek jest świetna a capella”.

 

Powyżej: kadr z teledysku "Black Lake"

 

Polecamy też: Wywiad, którego Margaret udzieliła rok temu Piotrowi Najsztubowi: „Chcę pracować i robić muzę. Przestałam się bać”.

7/8
5. Björk - Stonemilker VR (Photo Credit - Andrew Thomas Huang)
Copyright @Andrew Thomas Huang
7/8

Uważa, że zwierzęta pokonają ludzi

W wywiadzie z Rolling Stone Björk powiedziała o swojej piosence „Human Behaviour”: „To zwierzęcy punkt widzenia. A zwierzęta na pewno kiedyś pokonają ludzi”.

 

Powyżej: kadr z teledysku "Stonemilker"

 

Polecamy też: Takiej reklamy perfum jeszcze nie było! Najnowszy klip Kenzo jest śmiały, zabawny i… drwi z konkurencji

8/8
Notget VR (Photo Credit - REWIND VR)
Copyright @REWIND VR
8/8

Zanim rozpoczęła solową karierę, Björk była członkinią kilku punkowych kapel
Zespoły Spit and Snot, Exodus, Tappi Tikarass (czyli „Zatkaj du.ę tej su.e”), Kukl były nawet popularne zagranicą, ale największą sławę zdobyło Sugarcubes (czyli: kostki cukru), które dziwne wokale i poetyckie teksty łączyło z rockiem i szalonym jazzem.

 

Polecamy też: Otwieramy nowy sezon! Zobaczcie najbardziej efektowne kampanie reklamowe zbliżającej się jesieni

TAGI #Bjork

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

KAROLINA PISAREK i ROGER SALLA: tuż przed ślubną ceremonią modelka opowiada o niespodziewanych oświadczynach, swoim związku i przygotowaniach do ślubu. MICHAŁ WIŚNIEWSKI: po co mu ten ślub?! Wyznania mężczyzny, który pięć razy mówił „tak”. AGATA TUSZYŃSKA często przedkładała wszystko nad kolejne książki. Czy to był dobry wybór? Czy nie żałuje? I czy w ogóle umie żyć inaczej? Do refleksji. ŚLUBY WSZECH CZASÓW: Kelly i książę Rainier, Beaulieu i Presley, Yoko Ono i Lennon, Diana i książę Karol… Ich śluby zawładnęły zbiorową wyobraźnią.