Wystawa „Björk Digital” w Poznaniu
Fot. Materiały prasowe
ZE ŚWIATA SZTUKI

Witajcie w świecie przyszłości! Tylko do końca miesiąca zdumiewająca wystawa „Björk Digital” w Poznaniu! Czegoś takiego jeszcze nie widzieliście...

Marcin Brzeziński 24 października 2017 13:00
Wystawa „Björk Digital” w Poznaniu
Fot. Materiały prasowe

Wystawa „Björk Digital” jest ozdobą tegorocznej edycji Art & Fashion Forum by Grażyna Kulczyk. Ta niezwykła ekspozycja w poznańskim Starym Browarze pokazuje multimedialne prace, które w ostatnich latach stworzyła islandzka wokalistka Björk wraz z artystami i specjalistami z różnych dziedzin: reżyserami, grafikami, programistami. To rzadka możliwość by przekonać się na własnej skórze, jak nowoczesne technologie wirtualnej rzeczywistości mogą już wkrótce zmienić nasz odbiór sztuki. Nie będziemy już tylko widzami, lecz wszystkimi zmysłami będziemy się przenosić w kreowany przez artystów kosmos. To prawdziwa wizyta w świecie, którego jeszcze nie znamy.
Wystawa „Björk Digital” miała swą premierę w prestiżowej nowojorskiej MoMie, a potem wędrowała po świcie. Ale warto dodać, że ekspozycja w Poznaniu jest zaprezentowana z większym rozmachem niż w innych krajach. W Polsce po raz pierwszy dołączony do niej został na przykład teledysk prezentujący najnowszy singiel wokalistki „The Gate”. A instalacja „Black Lake” zajmuje w Starym Browarze aż 170 metrów kwadratowych (dla porównania w Barcelonie zajęła tylko jedną trzecią tej powierzchni), wykorzystuje dwa ekrany i ponad 50 głośników! Dodatkowo, w położonym nieopodal miejsca wystawy Barze Blow Up Hall do końca października serwowany jest inspirowany twórczością artystki… drink.

 

Wystawa „Björk Digital” w Poznaniu
Fot. Materiały prasowe

Björk w teledysku „Black Lake” prezentowanym na wystawie „Björk Digital” w Poznaniu.

 

Polecamy też: Kuratorem wystawy polskiej fotografii modowej w Nowym Jorku będzie Alexi Lubomirski! A czyje prace zostaną pokazane?

 

Królowa Björk

Bycie jej fanem nie jest zajęciem prostym. Björk już od dawna bowiem nie nagrywa przebojowych piosenek, którymi zdobyła sobie sobie popularność w latach 90. Jej ostatnie albumy to prawdziwy tor przeszkód. „Medúlla" z 2004 roku została nagrany praktycznie a capella. Perfidia tej płyty polega na tym, że utwory w gruncie rzeczy klasyczne i melodyjne, jak na przykład „Oceania", przeplatane są fragmentami, które z powodzeniem mogłyby być wykonywane na Warszawskiej Jesieni. Następujący po „Medúlli" album z muzyką do filmu „Drawing Restraint 9" ówczesnego życiowego partnera Björk, Mattew Barney'a, również nie nadawał się do słuchania przy kolacji. Płyta „Volta" atakowała z kolei potężną, żałobną sekcją dętą i agresywną, postpunkową elektroniką... Jednak w wypadku Björk wszystkie trudy zostają wynagrodzone. Jest przecież osobą o gigantycznym talencie i kreatywności, kimś wyjątkowym i z natury niepodrabialnym. Dziękujemy Art&Fashion Forum by Grażyna Kulczyk za możliwość spotkania z najnowszymi pracami tej niezwykłej postaci współczesnej sztuki.

 

Wystawa „Björk Digital” w Poznaniu
Fot. Materiały prasowe

Plakat wystawy „Björk Digital”w poznańskim Starym Browarze, obok awatar artystki,

 

Polecamy też: Frida Kahlo wciąż fascynuje! Ruszyła wystawa w Poznaniu poświęcona jej twórczości! Co na niej zobaczymy?

Wideo

Polska nie mogła wygrać Eurowizji Junior trzeci raz? Sara James odpowiada na słowa Jacka Kurskiego

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

IRENA SANTOR mówi: „Cóż jest piękniejszego, niż żyć, istnieć? Interesuje mnie jutro, odkąd zachorowałam na raka...”. MAGDA i JASIEK MELA – Był najmłodszym zdobywcą bieguna, pomimo utraty ręki i nogi. Co dziś najbardziej w nim ceni jego żona Magda? ANNE APPLEBAUM, słynna dziennikarka, laureatka Pulitzera, o odwadze Polaków, domu w Chobielinie i wolności. PIOTR JACOŃ o córce Wiktorii i tym, jak to jest być rodzicem dziecka transpłciowego oraz budowaniu rodzinnych relacji na nowo.