EN_01258240_3416, Stanisława Ryster co dziś robi
Fot. Jan Bogacz/TVP/East News source
O tym się mówi

O zwolnieniu z TVP Stanisława Ryster dowiedziała się... z prasy. Gorzko wspominała ten czas

Przez ponad trzy dekady prowadziła kultowy teleturniej „Wielka Gra”

Marta Nawacka 4 kwietnia 2024 19:51
EN_01258240_3416, Stanisława Ryster co dziś robi
Fot. Jan Bogacz/TVP/East News source

Dziś media obiegła przykra informacja o śmierci Stanisławy Ryster. Przez ponad 30 lat była gospodynią kultowego teleturnieju „Wielka Gra”, którego poprowadziła ponad 650 odcinków. Niestety jej rozstanie ze stacją TVP nie odbyło się w przyjaznej atmosferze, ale... nie obyło się bez skandalu. Dlaczego? O tym prezenterka opowiedziała w jednym z ostatnich wywiadów.

Stanisława Ryster przez ponad trzy dekady prowadziła „Wielką Grę”

Śmiało można powiedzieć, że jest jedną z największych gwiazd Telewizji Polskiej. Jej przygoda ze stacją zaczęła się w 1966 roku, gdy Stanisława Ryster prowadziła programy młodzieżowe. Z czasem została gospodynią kultowego teleturnieju „Wielka Gra” i to właśnie ten format przyniósł jej największą rozpoznawalność. Choć była dopiero trzecią osobą, która prowadziła show, została w nim na stałe i w latach 1975-2006 poprowadziła ponad 650 odcinków.

W 1962 roku, dzięki Ryszardowi Serafinowiczowi program trafił na antenę. Początkowo „Wielką Grę” wzorowano na amerykańskim „Double Your Money”. W tej wersji uczestników zamykano w specjalnych kabinach, a następnie odpowiadali na pytania ekspertów. Ostateczną formę teleturniej przybrał w latach 70. Choć za sprawą produkcji Stanisława Ryster była niewątpliwą gwiazdą stacji, to jej pożegnanie z TVP odbyło się w atmosferze skandalu...

„Nie pamiętam nazwiska tego prezesa i jakoś nie chcę sobie przypomnieć. Pojawił się, by znieść programy, które powstały za czasów komuny. Nikt mnie nie powiadomił, dowiedziałam się z prasy, która stanęła za mną murem”, po latach w rozmowie z Onetem wspominała Stanisława Ryster. Dlaczego zdecydowano się na zdjęcie popularnej produkcji? Kulisy tej decyzji do dziś są niejasne. O decyzji stacji nie poinformowano wcześniej producentów, nie pomogły nawet listy protestacyjne, jakie wysyłano w obronie „Wielkiej Gry”.

Czytaj też: Nie poszła w ślady mamy, zawsze dbała o jej finanse. Stanisława Ryster była niezwykle dumna z córki

Stanisława Ryster, Wielka gra 1990 rok
Fot. PAP/Marcin Wegner

Stanisława Ryster, Wielka gra 1990 rok

Stanisława Ryster: kariera po „Wielkiej Grze”

Według oficjalnego komunikatu powodem na zrezygnowanie ze słynnego teleturnieju i zdjęcie go z anteny była spadająca oglądalność. „Podobno, gdy rozważano powrót "Wielkiej gry", stwierdzono, że program powinien mieć, cytuję, "więcej energii". Może najlepiej niechby uczestnicy ścigali się w workach, a dopiero później odpowiadali na pytania”, mówiła żartobliwie Stanisława Ryster.

A jak potoczyły się jej losy po zakończeniu programu? Okazuje się, że telewizja wciąż upominała się o Stanisławę Ryster proponując jej między innymi udział w „Familiadzie” czy „Kocham Cię Polsko”. Prezenterka dostała nawet propozycję wręczania Telekamer. Nie skorzystała jednak nigdy z żadnej z nich, ponieważ... w rozmowach organizatorzy zapominali wspomnieć o jej gaży.  

Zobacz także: Wielbiciele wysyłali jej listy, miała za sobą dwa nieudane małżeństwa. Tak wyglądały związki Stanisławy Ryster

Stanisława Ryster, Wielka gra, 2005
Fot. Jan Bogacz/TVP/East News

Stanisława Ryster, Wielka gra, 2005

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

To nie była miłość od pierwszego wejrzenia, ale szybko zamieszkali razem. Teraz czeka ich wielka zmiana!

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

MARYLA RODOWICZ o poczuciu zawodowego niedocenienia, związkach – tych „gorszych, lepszych, bardziej udanych” i swoim azylu. KAROLINA GILON I MATEUSZ ŚWIERCZYŃSKI: ona pojechała do pracy na planie telewizyjnego show, on miał przeżyć przygodę życia jako uczestnik programu… MAREK TORZEWSKI mówi: „W miłości, która niejedno ma imię, są dwa kolory. Albo biel, albo czerń. A ja mam tę biel, a to wielkie szczęście…”.