Raquel Welch
Fot. Herbert Dorfman/Corbis via Getty Images
NIEZWYKŁE HISTORIE

Walczyła z wytwórnią o swoje prawa, później jej kariera dobiegła końca... Życie Raquel Welch nie było usłane różami

Cztery śluby i cztery rozwody... Nie znalazła też prawdziwej miłości

Karol Sowa 5 września 2023 13:56
Raquel Welch
Fot. Herbert Dorfman/Corbis via Getty Images

Kilka miesięcy temu media obiegła informacja o śmierci Raquel Welch. Amerykańska aktorka i modelka odeszła wówczas wieku 82. lat. Przypomnijmy, że zagrała w takich produkcjach jak: Fantastyczna Podróż, Trzej Muszkieterowie, Prawo do śmierci czy Pomysł na interes. Jej życie jednak nie było takie proste, jak mogło się wydawać. Miała czterech mężów, z którymi wzięła rozwód, wychowywała też dwóch synów. Gdy zaczęła walczyć ze studiem MGM o swoje prawa, jej wielka kariera się skończyła. „Od tamtego czasu nigdy nie wystąpiłam w dużym filmie. Nie takiej sprawiedliwości szukałam", przyznała z goryczą. Dzisiaj Raquel Welch skończyłaby 83 lata. 

Raquel Welch: dzieciństwo, początki, kariera, filmy

Raquel Welch przyszła na świat 5 września 1940 roku w Chicago. Była córką imigranta z Boliwii. Od zawsze chciała osiągnąć wielki sukces. Na początku wygrywała lokalne konkursy piękności dla nastolatek. Co ciekawe, nikt nie wróżył jej kariery w aktorstwie, ponieważ przed kamerami nie była tak dobra, jak w obiektywie aparatów. Ona jednak postanowiła udowodnić, że wszyscy się mylą. Z tego powodu zaczęła się kształcić na wydziale aktorskim na Uniwersytecie stanowym w San Diego.

W wieku 17 lat zdobyła koronę Miss San Diego. Później zaczęła pracę jako modelka i już w 1959 roku wyszła za mąż za Jamesa Welcha, z którym chodziła do szkoły średniej. Para doczekała się dwóch synów, których nazwali: Tahnee i Damon. Ich miłość jednak nie przetrwała próby czasu. Rozwiedli się w 1964 roku. 

Raquel Welch chciała realizować się jako aktorka, jednak nie mogła znaleźć zatrudnienia w branży filmowej. W tamtym czasie pracowała jako pogodynka czy kelnerka. W pewnym momencie los się do niej uśmiechnął. Zaczęła grać mniejsze role telewizyjne. Później podpisała kontrakt z wytwórnią 20th Century Fox, dzięki której otrzymywała lepsze propozycje. Na szklanym ekranie zadebiutowała w produkcji pod tytułem „Roztańczone lato" z 1965 roku. Następnie mogliśmy ją oglądać w „Fantastycznej podróży", „Trzech Muszkieterach", za których otrzymała Złotego Globa, „Prawie do śmierci" czy „Milion lat przed naszą erą".

Raquel Welch — walka w sądzie

W 1981 roku Raquel Welch postanowiła zawalczyć o prawa aktorów. Dlaczego? Kilka tygodni przed wejściem na plan do filmu „Ulica Nadbrzeżna", wytwórnia MGM postanowiła nagle zrezygnować z głównej gwiazdy. 40-letnia wówczas Raquel została zwolniona. Studio tłumaczyło wtedy, że nie odpowiadał im nacisk Welch na to, aby fryzury i makijaż były przygotowywane w domu, a nie na planie. To miało naruszać jej kontrakt wart 250. tys. dolarów. Na miejsce amerykańskiej piękności obsadzono 25-letnią wówczas Debrę Winger. 

Raquel na początku chciała zaakceptować decyzję MGM, jednak jej warunkiem była rola w innej produkcji. Przedstawiciel studia stanowczo odmówił. Wtedy artystka złożyła pozew o naruszenie umowy. Zażądała wówczas 24 mln. dolarów odszkodowania. „Wykorzystali mnie do zdobycia funduszy na film, a potem nagle zwolnili. Planowali to od początku", wyjaśniała w wywiadzie dla „The Hollywood Reporter". „Makiaweliczną częścią tego wszystkiego był fakt, że Debra i ja byłyśmy reprezentowane przez tę samą agencję", dodała. Sąd stanął po stronie Welch. Siedem lat później sąd apelacyjny podtrzymał wyrok w tej sprawie. Wtedy ulubienica publiczności otrzymała 10 mln. dolarów odszkodowania. „To pokazuje, że ważne jest, aby stanąć w obronie swoich praw. Mam nadzieję, że kobiety w Hollywood i poza nim staną w obronie swoich, gdy poczują się pokrzywdzone", mówiła przed salą sądową.

Później wyznała, że musiała zawalczyć też o swoje dobre imię. Co więcej, proces raz na zawsze przekreślił jej karierę. „Od tamtego czasu nigdy nie wystąpiłam w dużym filmie. Nie takiej sprawiedliwości szukałam", przyznała z goryczą.

CZYTAJ TEŻ: Dla Jane Seymour czas się zatrzymał. Tak wygląda dziś serialowa Doktor Quinn

Raquel Welch
Fot. gettyimages

Raquel Welch - życie prywatne

Aktorka rzadko opowiadała o swoim zaciszu domowych. Chroniła swoją prywatność. Pewne jest jednak, że czterokrotnie wychodziła za mąż. Pierwszą miłością modelki był wcześniej wspomniany James Welch, z którym szybko się rozstała. Później pokochała Patricka Curtisema, którego poślubiła w 1967 roku, jednak ta relacja przetrwała zaledwie 5 lat. Z Andre Weinfeldem na ślubnym kobiercu stanęła w 1980 roku, ale rozstali się w 1990 roku. Za Richarda Palmera wyszła za mąż w 1999 roku, jednak rozwiedli się w 2008 roku.

Wtedy też Raquel przyznała, że już nigdy więcej nikogo nie poślubi. Dotrzymała słowa...

Raquel Welch, Patrick Curtis, 1967 rok

Raquel Welch
Fot. KEYSTONE-FRANCE/Gamma-Rapho via Getty Images

Raquel Welch, Andre Weinfeld, 1982 rok

Raquel Welch
Fot. Thomas Iannaccone/WWD/Penske Media via Getty Images

Raquel Welch, Richard Palmer

Raquel Welch
Fot. Ron Galella/Ron Galella Collection via Getty Images

Raquel Welch śmierć i ostatnie chwile aktorki

W ostatnich latach życia Raquel Welch wzięła udział w takich produkcjach jak: „2012 CSI: Kryminalne zagadki Miami”, „House of Versace” z 2014 roku czy „Latynoski ogier".

Na swoim koncie miała tylko jednego Złotego Globa. Przypomnijmy, że ulubienica widzów była nominowana też do tej samej nagrody za udział w „Prawie do śmierci". Dodatkowo kreacja aktorska w „Pomyśle na interes" nie przypadła do gustu wielu krytykom. Z tego powodu otrzymała nominację do Złotej Maliny.

Raquel Welch wydawała też kasety wideo z ćwiczeniami. Wielokrotnie pojawiała się również w rankingach  najpiękniejszych gwiazd kina. Magazyn „Empire" w 1995 roku umieścił ją na liście 100 najseksowniejszych gwiazd w historii kina, natomiast w rankingu „Playboya" znalazła się na trzecim miejscu. 

Zmarła 15 lutego 2023 roku. Z informacji, jakie podawało „TMZ", Raquel Welch niedługo przed śmiercią przechodziła krótką chorobę. 

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Przystojny Sully z ''Dr Quinn'' był obiektem westchnień kobiet. Już tak nie wygląda!

Raquel Welch
Fot. Herbert Dorfman/Corbis via Getty Images

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

Dziś pomaga mężczyznom, ją umocniła choroba ukochanego: „Diagnoza spadła na nas nagle. Rinke był na granicy życia i śmierci”

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

MARINA ŁUCZENKO-SZCZĘSNA w intymnym wywiadzie chwilę przed narodzinami córeczki. HANNA ŻUDZIEWICZ I JACEK JESCHKE o zmiennych losach ich związku i bajkowym ślubie w Ligurii. MATTEO BRUNETTI: ambasador włoskiej kuchni i polskiej kultury o… włosko-polskich korzeniach. KOBIETY IKONY:  Santor, Kunicka, Rodowicz, Majewska, Sipińska, Sośnicka… – one rządziły zbiorową wyobraźnią w PRL-u.