Gianni Versace
Fot. Eyedea / Zuma Press / Forum
NIEZWYKŁE HISTORIE

Gianni Versace zginął pod swoją rezydencją, kulisy tej zbrodni wciąż owiane są tajemnicą. Kim był jego 27-letni wówczas morderca?

Andrew Cunanan zabił wcześniej 4 inne osoby

Karol Sowa 4 grudnia 2023 18:56
Gianni Versace
Fot. Eyedea / Zuma Press / Forum

Gianni Versace do dzisiaj uchodzi za legendę mody. Projektant wiódł luksusowe życie i obracał się wśród cenionych artystów, którzy go szanowali. Niestety jego życie zostało nagle przerwane 15 lipca 1997 roku. Założyciela kultowego domu mody zamordował Andrew Cunanan, seryjny morderca, który wcześniej zabił 4 osoby. Oto kulisy tajemniczej zbrodni.

Gianni Versace — kulisy zabójstwa

Gianni miał dwójkę rodzeństwa: starszego brata o imieniu Santo oraz młodszą siostrę Donatellę, która była jego wielkim wsparciem. Projektant mody przez 20 lat prężnie dział w branży i z sukcesem rozwijał swoją markę. Niestety w 1997 roku jego życie zostało nagle przerwane. 

Gianni Versace ostatnie chwile spędził na Florydzie, w swojej willi Casa Casuarina nad Miami Beach. To właśnie tam lubił przyjeżdżać ze swoim wieloletnim partnerem, Antoniem d'Amicem.

To miał być normalny poranek. Projektant, jak co dzień wyszedł do kafejki News Cafe, by kupić kilka magazynów. W tym czasie partner artysty został na balkonie i pił kawę. Niecierpliwie czekał na ukochanego, który miał wrócić za 10 minut. Około godziny 9:00 Gianni wchodził do swojej rezydencji, gdy nagle tajemniczy mężczyzna wyszedł zza rogu i oddał dwa strzały w tył głowy Versacego. Upadł na ziemię i powoli umierał w kałuży krwi. Gianni odszedł w szpitalu o godzinie 9:15. „Czułem, jak zmroziło mi krew w żyłach. Dom miał witraże, więc nie mogłem od środka zobaczyć, co się wydarzyło, musiałem otworzyć bramę. Wtedy zobaczyłem Gianniego leżącego na schodach, w kałuży krwi. W tym momencie straciłem przytomność, nic więcej nie widziałem", wspominał Antonio d’Amico w rozmowie z tygodnikiem „The Observer".

Mordercą okazał się Andrew Cunanan, mężczyzna, który od kilku miesięcy był ścigany listem gończym za zamordowanie 4 innych osób. Po zastrzeleniu słynnego projektanta natychmiast uciekł z miejsca zbrodni... Wiedział jednak, że niebawem zostanie złapany przez policję. Po kilku dniach od tragicznego wydarzenia znaleziono jego zwłoki w łodzi, do której wcześniej się włamał.

CZYTAJ TEŻ: Przyjaźń Jacka Borkowskiego i Doroty Kamińskiej przerodziła się w romans. Ich rozstanie było bardzo burzliwe

Gianni Versace
Fot. Ron Galella/Ron Galella Collection via Getty Images

Pogrzeb Gianniego Versace

Po tragicznej śmierci wybitnego artysty zaczęły spływać kondolencje od ludzi z branży. Wśród osób, które wyraziły swój żal były między innymi: Valentino Garavani czy Giorgio Armani, który na łamach magazynu Guardian przyznał: „Wieści o śmierci Gianniego Versacego wywołały we mnie szok. Reaguję sprzeciwem przeciwko tak nienaturalnej i brutalnej śmierci", mówił wówczas. 

Na pogrzebie pojawiły się najbardziej znane osoby ze świata kultury. Na ceremonię przyjechali: Madonna, Elton John czy księżna Diana.

Księżna Diana na pogrzebie Gianniego Versacego w 1997 roku

Gianni Versace, księżna Diana, pogrzeb, 1997 rok
Fot. Reuters Photographer / Reuters / Forum

Gianni Versace został zamordowany przed swoją rezydencją. Kim był Andrew Cunanan?

Przyszedł na świat w San Diego w Kalifornii i w dniu zabójstwa projektanta miał zaledwie 27 lat. Andrew wychował się w skromnej włosko-filipińsko-amerykańskiej rodzinie. Uchodził za bystrego i bardzo mądrego człowieka. Co ciekawe, w wieku 10 lat nauczył się całej encyklopedii, a jego iloraz inteligencji wynosił aż 147. Jego znajomo twierdzili, że miał fotograficzną pamięć i zawsze doskonale potrafił odnaleźć się w towarzystwie. 

Nigdy nie zaznał blichtru sławy i marzył o bogactwie. Konsekwentnie więc dążył do wyznaczonego celu. Spotykał się z zamożnymi mężczyznami, uwodził ich, a następnie korzystał z ich pieniędzy. Wiedział, jak manipulować swoimi partnerami, gdyż doskonale kłamał, a jego wyobraźnia nie znała granic. 

Co więcej, po przeprowadzonym po jego śmierci śledztwie okazało się, że był sadystą seksualnym. Andrew kolekcjonował materiały pornograficzne, które były bardzo brutalne. W dodatku dwie wcześniejsze ofiary doskonale znał. Pierwszą z nich był jego przyjaciel — Jeffrey Traila, zaś drugą był jego kochanek — David Madson. 

Cunanan zabijał nagle. Żadna z ofiar nie mogła więc przewidzieć najgorszego. I choć Andrew doskonale znał dwie pierwsze ofiary, tak następne trzy były mu obce. Policja uważa, że kolejne osoby, które zabił, były kwestią przypadku. 

Po zabójstwie projektanta policja namierzyła mordercę, jednak on nie chciał iść do więzienia. Postanowił strzelić sobie w głowę. Uważał, że było to dla niego jedyne wyjście. Samobójstwa dokonał niedaleko willi Versacego. Do tej pory motywy zbrodni Andrew Cunanana pozostają wielką zagadką, gdyż mężczyzna nie pozostawił po sobie żadnego listu. 

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Romansował z Korą, jego karierę przekreślił wypadek. Po nim Bogdan Kowalewski musiał zmienić specjalizację

Andrew Cunanan

Andrew Cunanan
Fot. Jamie Scott Lytle/Sygma via Getty Images

Andrew Cunanan

Andrew Cunanan
Fot. LEA SUZUKI/The San Francisco Chronicle via Getty Images

18-24 KWIETNIA
szaleństwo zakupów
do -40%
do -40%
Rabat do -40% na wszystkie but... więcej»
Kod rabatowy:ZAKUPY
Zobacz
+
do -40%
Online

Rabat do -40% na wszystkie buty i torebki z kodem: ZAKUPY. Oferta dostępna sklep.carinii.com.pl. Szczegóły na stronie.  

Najniższa cena produktu ze zdjęcia z 30 dni przed obniżką - 649 zł.  

Cena produktu po zastosowaniu rabatu - 519,20 zł

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:ZAKUPY
Zobacz
-20% przy zakupach za min. 150 zł
-20% przy zakupach za min. 150 zł
Rabat 20% dla wszystkich klien... więcej»
Kod rabatowy:SZALENSTWO20
Zobacz
+
-20% przy zakupach za min. 150 zł
Online
Stacjonarnie

Rabat 20% dla wszystkich klientów przy zakupach za min. 150 zł. Oferta obowiązuje w sklepach stacjonarnych oraz na www.calzedonia.com, nie łączy się z innymi promocjami. Szczegóły w sklepach i na stronie.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:SZALENSTWO20
Zobacz
20% na cały asortyment
20% na cały asortyment
Rabat 20% na cały asortyment,... więcej»
Kod rabatowy:SZ2024
Zobacz
+
20% na cały asortyment
Online
Stacjonarnie

Rabat 20% na cały asortyment, dostępne w salonach stacjonarnych oraz na www.wojas.pl. Oferta nie łączy się z innymi promocjami. Szczegóły w salonach i na stronie.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:SZ2024
Zobacz
-20% na wybrane produkty
-20% na wybrane produkty
Rabat 20% na kolczyki oraz akc... więcej»
Kod rabatowy:SZALENSTWO24
Zobacz
+
-20% na wybrane produkty
Online
Stacjonarnie

Rabat 20% na kolczyki oraz akcesoria przy zakupach za min. 299 zł. Rabat 20% na zegarki do 8 000 zł. Szczegóły w salonach i na wkruk.pl

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:SZALENSTWO24
Zobacz
-30% przy zakupach za min. 229zł*
-30% przy zakupach za min. 229zł*
30% rabatu na cały asortyment... więcej»
Kod rabatowy:szalenstwo30
Zobacz
+
-30% przy zakupach za min. 229zł*
Online
Stacjonarnie

30% rabatu na cały asortyment przy zakupach za min. 229zł. Rabat nakłada się w koszyku po wpisaniu kodu oferty i spełnieniu warunków oferty. Nie łączy się z innymi ofertami. Nie dotyczy produktów przecenionych, pomadek Almost Lipstick in Black Honey, miniproduktów, zestawów oraz nowości. Oferta dostępna w salonach firmowych i na clinique.com.pl. Szczegóły u sprzedawcy i na stronie www.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:szalenstwo30
Zobacz
-7% na 700 marek kosmetyków i perfum
-7% na 700 marek kosmetyków i perfum
7% rabatu na 700 największych... więcej»
Kod rabatowy:7EZEBRA
Zobacz
+
-7% na 700 marek kosmetyków i perfum
Online

7% rabatu na 700 największych marek kosmetyków i perfum. Oferta dostępna na ezebra.pl. Szczegóły na stronie.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:7EZEBRA
Zobacz
REKLAMA

Wideo

Maciej Musiał zadzwonił do Dagmary Kaźmierskiej z przeprosinami. Wcześniej zamieścił w sieci niestosowny komentarz

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

FILIP CHAJZER w poruszającej rozmowie wyznaje: „Szukam swojego szczęścia w miłości, w życiu, na świecie…”. GOŁDA TENCER: „Ludzie młodzi nie znają historii. Patrzą do przodu (…). A ja robię wszystko, by ocalić pamięć”, mówi. JAN HOLOUBEK i KASPER BAJON: reżyser i scenarzysta. Czego nie nakręcą, staje się hitem. A jak wyglądają ich relacje poza planem filmowym? MONIKA MILLER od lat zmaga się z depresją i chorobą dwubiegunową, ale teraz za sprawą miłości pierwszy raz w życiu jest szczęśliwa.