Film Ogród rodzinny. Przyjaciel
Fot. Materiały prasowe
ZE ŚWIATA FILMU

Ogród rodzinny. Przyjaciel. Historia o niespełnionej miłości, pożądaniu i rodzinie

W kinach od 15 lutego

Łukasz Kaliński 12 lutego 2019 08:23
Film Ogród rodzinny. Przyjaciel
Fot. Materiały prasowe

Inspirowana prawdziwymi wydarzeniami trylogia Jana Hřebejka i Petra Jarchovský'ego Ogród rodzinny przedstawia losy trzech rodzin na tle najbardziej dramatycznych dekad w historii Czech. Pierwsza część, Przyjaciel trafi do polskich kin już 15 lutego. Kolejne dwie 29 marca (Dezerter) i 10 maja (Ukochany).

„Ogród rodzinny. Przyjaciel”. Opis fabuły

II wojna światowa, okupowana przez nazistów Praga. Trzy siostry: Vilma (Anna Geislerová), Ela (Gabriela Míčová) i Bedřiška (Klára Melíšková) mieszkają z dwójką dzieci. Ich mężowie zostali wywiezieni do obozów koncentracyjnych za działalność w ruchu oporu. Lekarz Jiří (Ondřej Sokol), przyjaciel męża Vilmy, wdzięczny kolegom z konspiracji, że go nie wydali w trakcie przesłuchań pomaga samotnym kobietom przez całą wojnę. Z czasem między Vilmą i Jiřím budzi się uczucie. Tuż po zakończeniu wojny niespodziewanie wraca mąż Vilmy, Jindřich (Martin Finger). Po latach nieobecności jest on dla domowników obcym człowiekiem, ale zostaje z rodziną. Jiří odchodzi.

O filmie „Ogród rodzinny. Przyjaciel”

Akcja pierwszej części trylogii Ogród rodzinny rozgrywa się w latach czterdziestych XX wieku podczas niemieckiej okupacji. Głównymi bohaterami tej burzliwej rodzinnej sagi są rodziny radiooperatora lotnictwa Jindřicha Rohna, właściciela luksusowego salonu fryzjerskiego Otto Bocka (Jiří Macháček) oraz właściciela ogrodu z kwiatami Miloša Pecky (David Novotný). Wielkie wydarzenia historyczne są w filmie Ogród rodzinny Przyjaciel tłem dla historii filmowych bohaterów pokonujących swoje małe i duże życiowe zakręty. Scenariusz autorstwa Petra Jarchovský’ego powstał na podstawie jego osobistych wspomnień związanych z rodziną. Dzięki filmowi chciał ocalić od zapomnienia historie opowiadane mu przez rodziców i dziadków. Jak sam wspomina, przygotowania do napisania scenariusza filmu Ogród rodzinny. Przyjaciel trwały właściwie całe życie, choć proces spisywania zapamiętanych historii zajął mu około dwóch lat.

– Wierzę, że jest to interesująco skomponowana trylogia – przekonuje Jarchovský. – Są to trzy filmy, które są ze sobą połączone, ale mogą również istnieć niezależnie od siebie. Jeśli widzowie zobaczą wszystkie filmy, otrzymają pełną panoramę, obraz, który otrzymujemy po przeczytaniu powieści. Myślę, że wielu widzów uwielbia rodzinne sagi. Każdy film z trylogii ma nieco inny gatunek. Pierwsza część, Przyjaciel, to melodramat. Oczywiście są w tym filmie elementy humoru, ale przeważa nostalgia i historia miłosna. Środkowa część, Dezerter, to przejmujący dramat, choć także są w nim komiczne sceny. Ostatnia część, Ukochany, to dynamiczna komedia romantyczna. Kończymy więc także śmiechem.

Zwiastun filmu „Ogród rodzinny. Przyjaciel”

Dla reżysera filmu, Jana Hřebejka, trylogia Ogród rodzinny to największy dotychczasowy projekt, przy którym uczestniczył.

– Interesujące, że każdy z tych filmów ma nieco inny gatunek ­– wtóruje scenarzyście Hřebejk. – Przechodzimy od wojennego melodramatu do dramatu z przełomu lat 1947 i 1948 r., czyli okresu przewrotu lutowego do komedii z końca lat pięćdziesiątych. Myślę, że w czasach wojny i w powojennej historii jest dużo humoru. Powiedziałbym nawet, że najpoważniejsza scena jest w Dezerterze, przejmującym dramacie. Jednocześnie w trzeciej, komediowej części jest wiele smutnych i wzruszających momentów. To jest taki powrót do Musimy sobie pomagać, oraz do Pod jednym dachem (poprzednie filmy Hřebejka i Jarchovský'ego). Uważam, że do tego projektu doprowadziło nas całe doświadczenie zgromadzone przez ponad dwadzieścia pięć lat.

Pierwsza część trylogii Ogród rodzinnyPrzyjaciel w kinach od 15 lutego. 

Plakat filmu Ogród rodzinny. Przyjaciel

plakat filmu Ogród rodzinny. Przyjaciel
Fot. materiały prasowe

TAGI #film #kino

Wideo

Byli małżeństwem przez 3 lata. Oto historia miłości Agnieszki i Piotra Woźniak-Staraków

Polecamy

Top

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

PAULINA SMASZCZ-KURZAJEWSKA Kiedy zebrała siły po dramatycznych życiowych wydarzeniach, musiała zmierzyć się z rozwodem… O zawrotnej karierze, jej załamaniu i reaktywacji opowiada lider zespołu Papa D. – PAWEŁ STASIAK. ROMA LIGOCKA o życiu z traumą Holocaustu, relacji kat–ofiara i swoich książkach. JUDY GARLAND – ofiara Hollywood.