Film Faworyta
Fot. Materiały prasowe
VIVA! RECENZJE

Oryginalna mieszanka absurdu i realizmu... Recenzja filmu Faworyta

To film z 10 nominacjami do Oscara!

Łukasz Kaliński 23 stycznia 2019 18:44
Film Faworyta
Fot. Materiały prasowe

Nominowany do dziesięciu Oscarów najnowszy film greckiego reżysera Yorgosa Lanthimosa Faworyta, to obok Romy jeden z największych faworytów ceremonii rozdania Oscarów. Ile statuetek otrzyma? Tego dowiemy się w nocy z 24 na 25 lutego. Wcześniej, bo już 8 lutego, Faworytę będzie można zobaczyć w naszych kinach.

„Faworyta”. Opis fabuły

Początek XVIII wieku. Anglia toczy właśnie wojnę z Francją, ale królowa Anna (Olivia Colman) nie jest zainteresowana prowadzeniem polityki. Cierpiąca na podagrę zgorzkniała kobieta woli bawić się ze swoimi siedemnastoma królikami. Każdy z nich reprezentuje jedno z dzieci, które Anna w przeszłości straciła. Najbliższą zaufaną królowej jest księżna Marlborough Sarah (Rachel Wiesz), która de facto podejmuje za Annę wszystkie najważniejsze decyzje. Lider opozycji Robert Harley (Nicholas Hoult) sprzeciwia się planowanemu przez królową podniesieniu podatków, by móc w ten sposób opłacić dalsze działania wojenne. Taką decyzję wymogła na królowej Sarah, której mąż dowodzi wojskami angielskimi. Harley nie daje jednak za wygraną i szuka sposobu na to, by w najbliższe otoczenie królowej podstawić swojego szpiega. Doskonałą kandydatką do tego zadania jest uboga krewna księżnej Marlborough, Abigail Hill (Emma Stone). Abigail zaczyna pracę na dworze jako zwykła służka, ale wkrótce zdobywa zaufanie królowej.

„Faworyta”. Recenzja filmu

Yorgos Lanthimos nie zwalnia tempa. O greckim reżyserze zaczęło być głośno dziesięć lat temu wraz z nominowanym do Oscara dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego Kłem. Stawiający na oryginalne kino z pogranicza surrealizmu i absurdu Lanthimos kontynuował swoją wizję w następnych filmach: Lobster i Zabicie świętego jelenia. Kwestią czasu było aż trafi w końcu do Hollywood, a Faworyta to jego pierwszy film nakręcony za oceanem. Jak również pierwszy film Lanthimosa, do którego nie napisał scenariusza. Trzeba też od razu przyznać, że Faworyta jest najbardziej przystępnym z dotychczasowych dzieł greckiego reżysera. Mimo to Faworyta w niczym nie przypomina dzieł pokroju Rozważnej i romantycznej czy Elizabeth. Również i ten film Lanthimosa skąpany jest w oparach absurdu, jedynie nie tak mocno jak jego poprzednie dzieła.

Fabuła filmu Faworyta została zainspirowana prawdziwą historią. W centrum zainteresowania reżysera znajdują się trzy kobiety wplątane w miłosny trójkąt. W miarę poukładany świat cierpiącej królowej i jej faworyty z hukiem dobija się ambitna służąca Abigail Hill. Jej ojciec zhańbił nazwisko rodowe, a córkę przegrał w karty. Przeczołgana przez życie widzi na dworze królowej swoją szansę na lepsze życie. Jak sama mówi, nie chce skończył u boku żołnierza chorego na syfilis i nie cofnie się przed niczym, by wkraść się w łaski królowej. Nie będzie to takie proste, gdy po drugiej strony barykady stoi twarda lady Marlborough. Sarah nie zamierza zrezygnować z posiadanych przywilejów, a w świecie dworskich intryg jest wprawiona jak mało kto. Sytuacja skomplikuje się jeszcze bardziej, gdy królowa w końcu zapragnie mieć też swoje zdanie. Trzy kobiety pogrążą się w świecie manipulacji, pożądania i cynizmu na przemian będąc manipulowanymi i manipulując.

Zwiastun filmu „Faworyta”

Faworyta Lanthimosa to oryginalny miks absurdu i realizmu. Kontrast pomiędzy światem na zewnątrz pałacu królowej, a jej komnatami potęgują zdjęcia kręcone wyłącznie przy naturalnym świetle. Abigail Hill poznaje ten świat od podszewki lądując na rozjeżdżonym kołami powozów i upstrzonym łajnem przypałacowym trawniku. Wkrótce zamieni ciasnotę pomieszczeń dla służących na przestronne królewskie komnaty. Tutaj będzie z kolei świadkiem dziecinady, jaka rozgrywa się w tle podejmowania decyzji mających wpływ na losy państwa. Wyścigi kaczek organizowane przez premiera czy rzucanie owocami przez członków opozycji w golasa są tu na porządku dziennym.

Film Lanthimosa to jednak przede wszystkim wspaniałe role nominowanych do Oscara Olivii Colman, Emmy Stone i Rachel Weisz. Choć z filmu Lanthimosa momentami zaczyna zawiewać lekką nudą, to dzięki nim i ich kreacjom do końca mamy do czynienia z ponadprzeciętnym i oryginalnym dziełem kostiumowym. 

18-24 KWIETNIA
szaleństwo zakupów
-30% przy zakupach za min. 229zł*
-30% przy zakupach za min. 229zł*
30% rabatu na cały asortyment... więcej»
Kod rabatowy:szalenstwo30
Zobacz
+
-30% przy zakupach za min. 229zł*
Online
Stacjonarnie

30% rabatu na cały asortyment przy zakupach za min. 229zł. Rabat nakłada się w koszyku po wpisaniu kodu oferty i spełnieniu warunków oferty. Nie łączy się z innymi ofertami. Nie dotyczy produktów przecenionych, pomadek Almost Lipstick in Black Honey, miniproduktów, zestawów oraz nowości. Oferta dostępna w salonach firmowych i na clinique.com.pl. Szczegóły u sprzedawcy i na stronie www.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:szalenstwo30
Zobacz
-20% na wybrane produkty
-20% na wybrane produkty
Rabat 20% na cały asortyment z... więcej»
Kod rabatowy:szalenstwo20
Zobacz
+
-20% na wybrane produkty
Online

Rabat 20% na cały asortyment z wyłączeniem kolekcji Sablewska x Gabriella. Oferta dostępna na gabriella.pl. Nie łączy się z innymi promocjami. Szczegóły na stronie. 

Najniższa cena produktu ze zdjęcia 30 dni przed obniżką - 16,90 zł. 

Cena po zastosowaniu rabatu - 13,52 zł.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:szalenstwo20
Zobacz
Do -20% na meble i lampy
Do -20% na meble i lampy
Do -20% na wybrane, designersk... więcej»
Kod rabatowy:zakupy24
Zobacz
+
Do -20% na meble i lampy
Online
Stacjonarnie

Do -20% na wybrane, designerskie marki mebli, lamp i dywanów! Rabat obowiązuje na 9design.pl oraz w salonie stacjonarnym (Warszawa, ul. Lucerny 25). Promocja nie łączy się z innymi rabatami i nie obejmuje produktów przecenionych. Szczegóły u Partnera.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:zakupy24
Zobacz
-20% na całą kolekcję Doctor Nap
-20% na całą kolekcję Doctor Nap
Rabat dotyczy całej kolekcji d... więcej»
Zobacz
+
-20% na całą kolekcję Doctor Nap
Online

Rabat dotyczy całej kolekcji dostępnej na www.doctornap.com i łączy się z innymi promocjami. Szczegóły na stronie www.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Zobacz
-7% na 700 marek kosmetyków i perfum
-7% na 700 marek kosmetyków i perfum
7% rabatu na 700 największych... więcej»
Kod rabatowy:7EZEBRA
Zobacz
+
-7% na 700 marek kosmetyków i perfum
Online

7% rabatu na 700 największych marek kosmetyków i perfum. Oferta dostępna na ezebra.pl. Szczegóły na stronie.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:7EZEBRA
Zobacz
-20% na wybraną biżuterię
-20% na wybraną biżuterię
Rabat 20% na biżuterię marki d... więcej»
Zobacz
+
-20% na wybraną biżuterię
Online
Stacjonarnie

Rabat 20% na biżuterię marki dostępny w salonach stacjonarnych i online. Oferta nie dotyczy kolekcji Nomination oraz nie łączy się z innymi promocjami. Szczegóły u sprzedawcy i na stronie www. 

Najniższa cena produktu ze zdjęcia z 30 dni przed obniżką - 3 190 zł.  

Cena produktu po zastosowaniu rabatu – 2 552 zł.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Zobacz
REKLAMA

Wideo

Bogna Sworowska o pracy w modelingu kiedyś i dziś…

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

FILIP CHAJZER w poruszającej rozmowie wyznaje: „Szukam swojego szczęścia w miłości, w życiu, na świecie…”. GOŁDA TENCER: „Ludzie młodzi nie znają historii. Patrzą do przodu (…). A ja robię wszystko, by ocalić pamięć”, mówi. JAN HOLOUBEK i KASPER BAJON: reżyser i scenarzysta. Czego nie nakręcą, staje się hitem. A jak wyglądają ich relacje poza planem filmowym? MONIKA MILLER od lat zmaga się z depresją i chorobą dwubiegunową, ale teraz za sprawą miłości pierwszy raz w życiu jest szczęśliwa.