Eurowizja 2019
Fot. Thomas Hanses/Eurovision.tv
O TYM JEST GŁOŚNO

Skandal wokół Eurowizji! TVP ocenzurowała show przez transseksualną gwiazdę?!

Co na to rzecznik stacji?

Konrad Szczęsny 17 maja 2020 16:37
Eurowizja 2019
Fot. Thomas Hanses/Eurovision.tv

W sobotę 16 maja na antenie Telewizji Polskiej widzowie mogli obejrzeć transmisję show „Światło dla Europy”. Był to swoisty hołd złożony widowisku, które w tym roku po raz pierwszy w swojej 65-letniej historii zostało odwołane. Wszystko przez szalejącą na świecie pandemię koronawirusa. Niestety, na antenie nie wyemitowano tych fragmentów show, w których pojawiła się transseksualna Youtuberka i prezenterka, NikkieTutorials.

TVP ocenzurowało Eurowizję 2020 przez transseksualną gwiazdę?

Dwugodzinne widowisko obfitowało w wiele podniosłych i wzruszających momentów. Wyemitowano m.in. fragmenty piosenek, które miały wziąć udział w odwołanej Eurowizji, wspólne wykonanie zwycięskiego utworu z 1997 roku, od którego nazwę wzięło show, czyli „Love shine a light” formacji Katrina&The Waves oraz łączono się z artystami w całej Europie. I tak widzowie mogli podziwiać w transmisji m.in. Viki Gabor, która ze studia w Warszawie przekazała radosną wiadomość o organizacji Eurowizji Junior w listopadzie w stolicy Polski.

Niestety, nie wszystkie fragmenty widowiska „Eurowizja. Światło dla Europy”, nadawanego z Hilversum w Holandii, zostały wyemitowane przez Telewizję Polską. Tuż po zakończeniu transmisji w sieci, w tym na Twitterze, pojawiły się informacje, że publiczny nadawca ocenzurował te fragmenty, w których łączono się z transseksualną Youtuberką i prezenterką Nikkie de Jager, posługującą się w sieci pseudonimem NikkieTutorials. 

To właśnie z nią kilka razy rozmawiali gospodarze wieczoru: Chantal Janzen, Edsilia Rombley i Jan Smit. Dlaczego TVP zdecydowało się ich nie pokazywać?

Kim jest transseksualna Nikkie de Jager, czyli NikkieTutorials?

W czasie, gdy łączono się z Nikkie de Jager, stacja emitowała reklamy. Internauci twierdzą, że było to celowe działanie, które miało zatuszować udział transseksualnej gwiazdy w widowisku. A jest to postać doskonale znana użytkownikom sieci: Nikkie de Jager, ukrywająca się pod pseudonimem NikkieTutorials, od 2008 roku zamieszcza w serwisie Youtube filmiki, na których zdradza tajniki sztuki charakteryzacji. Współpracowała z wieloma gwiazdami, m.in. z Lady GaGą oraz Meghan Trainor. 

W styczniu tego roku ujawniła, że jest osobą transpłciową. Hormony zaczęła przyjmować w wieku 14 lat, zaś cała przemiana zakończyła się 5 lat później, przed jej 19. urodzinami. Holendrzy ogłosili w lutym tego roku, że będzie ona odpowiedzialna za poprowadzenie konkursu w sieci. Ostatecznie show odwołano z powodu pandemii koronawirusa, jednak Nikkie została zaangażowana przez lokalnego nadawcę do programu „Eurovision: Europe shine a light!” (Eurowizja. Światło dla Europy). Niestety, polscy widzowie nie mogli zobaczyć jej w transmisji na TVP1. Dlaczego?

TVP ocenzurowała Eurowizję 2020? Pytanie do rzecznik prasowego

Fakt ten zauważyli użytkownicy Twittera. Zaczęli powoływać się na transmisje w innych krajach, takich jak Niemcy, Norwegia czy Holandia. Gdy Telewizja Polska emitowała reklamy, prowadzący show w Hilversum rozmawiali z transseksualną influencerką i nadawcy z innych krajów pokazywali te fragmenty widowiska. 

„Teraz TVP1 nadaje na żywo transmisję koncertu Eurovision: Shine a light, ale polscy widzowie nie zobaczą fragmentów, które prowadzi transpłciowa youtuberka NikkieTutorials, bo TVP1 przerywa program i nadaje reklamy, choć TVP nie może przerywać programów. Cenzura jest wszędzie”, zauważył jeden z internautów.

„To prawda, że TVP wycięła z koncertu eurowizyjnego fragmenty z transseksualną youtuberką NikkieTutorials? Poniżej screeny z transmisji holenderskiej, norweskiej i niemieckiej TV. W TVP były reklamy?”, pytał inny.

W sieci zawrzało, internauci nie szczędzili Telewizji Polskiej ostrych słów.

„Manipulacja”, „Reżim”, „Skandal” – to te najłagodniejsze określenia, które padały pod adresem nadawcy.

Redakcja serwisu Pudelek zwróciła się do rzecznika TVP z prośbą o odniesienie się do medialnego zamieszania, jednak ten do tej pory nie skomentował zaistniałej sytuacji...  

Tak wygląda Youtuberka Nikkie de Jager, ukrywająca się pod pseudonimem NikkieTutorials:

Niestety, TVP nie wyemitowała fragmentów widowiska „Eurowizja. Światło dla Europy”, w których pojawiła się transseksualna influencerka:

 

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Czy czas zabliźnia rany, zaciera pamięć? Co sądzą o filmie „Ania”? BLISCY ANNY PRZYBYLSKIEJ w poruszającej, intymnej rozmowie. BARBARA ROMANOWICZ-TORZEWSKA I MAREK TORZEWSKI: słynny polski tenor i aktorka. Od 40 lat razem. Na dobre i na złe. Niezmiennie w sobie zakochani. Ich wyznania brzmią jak piękna miłosna aria. DOROTA GARDIAS: wydawałoby się, że ma wszystko: urodę, talent, popularność, miłość widzów i udaną córeczkę Hanię. A jednak los jej nie rozpieszcza… RADOSŁAW ŚMIGULSKI zarządza Polskim Instytutem Sztuki Filmowej. Czy sam jest… fanem kina? KRÓLOWA ELŻBIETA II i jej wielkie miłości…