Film Maria królowa Szkotów
Fot. Materiały prasowe
VIVA! POLECA

Maria, królowa Szkotów. Dramat odkrywający nowe fakty z życia Marii Stuart i Elżbiety I

To aktorski pojedynek Margot Robbie i Saoirse Ronan

Łukasz Kaliński 22 stycznia 2019 18:14
Film Maria królowa Szkotów
Fot. Materiały prasowe

Po nominowanej do Oscara roli Tonyi Harding w filmie Jestem najlepsza. Ja, Tonya, Margot Robbie wciela się w kolejną historyczną postać: Elżbietę I. Partneruje jej trzykrotnie nominowana do Oscara Saoirse Ronan. Maria, królowa Szkotów na ekranach polskich kin już od piątku 25 stycznia.

„Maria, królowa Szkotów”. O filmie

Bohaterką filmu Josie Rourke  Maria, królowa Szkotów jest charyzmatyczna Maria Stuart (Saoirse Ronan). Dziewczyna już w wieku szesnastu lat zostaje królową Francji, by zaledwie dwa lata później owdowieć. Pomimo nacisków otoczenia, by ponownie wyjść za mąż, Maria Stuart decyduje się na powrót do rodzinnej Szkocji. Ma zamiar odzyskać tam należny jej tron. Tymczasem na tronie Anglii zasiada jej kuzynka Elżbieta I (Margot Robbie), która z fascynacją przygląda się Marii. Ambitna dziewczyna, która nie zamierza być jedynie marionetką w świecie wielkiej polityki zdominowanej przez mężczyzn, zagraża suwerenności Elżbiety. Mimo obaw o przyszłość, Elżbieta przygląda się Marii z rosnącą fascynacją. Obydwie będą musiały zdecydować, jaką taktykę wybrać. Rozpoczyna się okres rebelii, zdrad i konspiracji, które zmienią na zawsze kurs historii.

Maria, królowa Szkotów to filmowy debiut uznanej reżyserki teatralnej Josie Rourke. Scenariusz filmu został oparty na motywach książki autorstwa dra Johna Guya Queen od Scots: The True Life of Mary Stuart. Guy odkrył nieznane dotychczas fakty z życia Marii Stuart i Elżbiety I. Zaprzeczył powszechnej opinii o Marii Stuart, która przez setki lat uchodziła za ofiarę i osobę rozwiązłą seksualnie. Film Rourke opowiada historię Marii i Elżbiety w sposób przemawiający do współczesnych kobiet.

Urodzona jako katoliczka 8 grudnia 1542 roku Maria Stuart miała zaledwie sześć dni, gdy umarł jej ojciec. Tym samym została królową Szkocji. Większość dzieciństwa spędziła jednak we Francji, rodzinnym kraju jej matki. Wszystko z powodu religijnej zawieruchy, która zagrażała jej życiu. Podczas nieobecności Marii w Szkocji władzę nad krajem przejęli protestanci, dla których kobieta na tronie byłaby zaprzeczeniem woli boskiej. Maria decyduje zmierzyć się z konspiracyjnymi działaniami jej wrogów, rebelią społeczną oraz nienawiścią kobiet kwestionujących jej seksualność.

Zwiastun filmu „Maria, królowa Szkotów”

Producentami filmu Maria, królowa Szkotów są Tim Bevan i Eric Fellner, którzy wcześniej zrealizowali dwa inne filmy poświęcone Elżbiecie I: Elizabeth oraz Elizabeth: Złoty wiek. W postać królowej Elżbiety wcieliła się nagrodzona Oscarem Cate Blanchett. – Po skończeniu prac nad filmami o Elżbiecie I, wciąż miałem w głowie pomysł filmu na temat Marii ponieważ to jedna z najbardziej fascynujących postaci wszech czasów – wspomina Bevan. To nieprawdopodobna historia. Dwie kobiety w absolutnie zdominowanym przez mężczyzn świecie władców i liderów. Przez dziesięć lat życia w Szkocji Maria miała dwóch mężów i wdała się w dwie wojny.

Reżyserka Marii, królowej Szkotów, Josie Rourke, była bardzo podekscytowana możliwością pracy nad filmem, w którym w głównej roli są silne kobiety. – Ten film to historia wzajemnej obsesji tych kobiet na punkcie przeciwniczki. Punktem zwrotnym jest ich spotkanie, ale Maria jest w myślach Elżbiety przez cały czas. To ona wpływa na podejmowane przez Elżbietę decyzje, kroki, na całe życie królowej. Bo tak naprawdę nie mamy wielu królowych; one mogły porównać się tylko z samymi sobą wzajemnie, tylko one mogły rozumieć, co czuje ta druga. Choć podejmowały różne decyzje, tak naprawdę są tą samą stroną monety – mówi Rourke.

Maria, królowa Szkotów na ekranach polskich kin już od 25 stycznia. 

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

JULIA WIENIAWA o magii sceny, dorastaniu na oczach widzów, manii kontroli i miłości. ADRIANNA BIEDRZYŃSKA i MICHALINA ROBAKIEWICZ – Matka i córka opowiadają, jak gra się im na jednej scenie i nosi... te same ubrania. JERZY SKOLIMOWSKI: Artysta wszechstronny – reżyser, scenarzysta, poeta i malarz, w szczerej rozmowie o życiowej rewolucji. W cyklu Kobiety ikony – co się dzieje z… SOPHIA LOREN, bogini kina, zjawiskowa piękność, która na swoje miejsce na Ziemi wybrała Rzym zamiast Hollywood. W cyklu Podróże – gdzie jeżdżą gwiazdy: Greckie wyspy. Tu odpoczywają JOANNA PRZETAKIEWICZ, ANNA PUŚLECKA i RITA ORA. Sztuka gotowania JOANNY BRODZIK.