Marek Czyż
Fot. Irek Dorozanski / Forum
O tym się mówi!

Karierę w mediach zaczął trzy dekady temu, przyjaźnił się z Kamilem Durczokiem. Kim jest Marek Czyż?

"Jak państwo z pewnością zauważyli, zaszły pewne zmiany, więc mają państwo prawo oczekiwać wyjaśnień"

Aleksandra Frankowska 21 grudnia 2023 11:51
Marek Czyż
Fot. Irek Dorozanski / Forum

Dwudziestego grudnia o godzinie 19:30 na antenie TVP pojawiła się nowa postać wygłaszająca ważne oświadczenie. Marek Czyż zapewnił, że choć dziś widzowie nie obejrzeli jak codziennie wiadomości, wrócą one 21 grudnia w nowej, prawdziwej i szczerej odsłonie. W mediach pracuje od ponad 3 dekad, a wraz z objęciem posady szefa TVP przez Jacka Kurskiego, zrezygnował z pracy dla stacji. Teraz wraca w nowej roli i zapowiada tak wyczekiwane przez Polaków zmiany. Kim jest Marek Czyż i czego możemy spodziewać się dziś wieczorem na antenie TVP?

ZOBACZ TEŻ: Kiedyś prowadził „Teleexpres”. Teraz Maciej Orłoś nie szczędzi gorzkich słów TVP

Kim jest Marek Czyż?

Marek Czyż był kiedyś jednym z czołowych dziennikarzy TVP. Przy okazji objęcia stanowiska prezesa przez Jacka Kurskiego, zrezygnował w 2016 roku. Ma 55 lat i od zawsze pracował w Katowicach. Przez 12 lat był głównie prowadzącym programy publicystyczne. Pracował zarówno dla TVP, TAI oraz TVP Info. Nie pozostawał jednak bezczynny zawodowo. Związał się z Nowa TV, następnie z Superstacją, serwisem Silesia24.pl, aż w końcu uruchomił własny serwis CzyzTak.pl. Od stycznia 2022 roku był dyrektorem informacji Radia ZET, skąd odszedł w lipcu 2023. 

"Mam swoje projekty na Śląsku, idzie dość ciężki czas i chce się na nich skupić. Kierowanie działem informacji Radia Zet wymaga pełnego zaangażowania, trzeba cały czas trzymać rękę na pulsie. To się robiło niemożliwe. Musiałem wybrać i wybrałem to, co jest mi bliższe" – tłumaczył dziennikarz.

Przemówienie Marka Czyża

20 grudnia o godzinie 19:30 na antenie TVP pojawił się Marek Czyż, który oficjalnie zapowiedział zmiany w stacji. Wiemy, że to właśnie on poprowadzi pierwsze wydanie "Wiadomości" po zmianach, czyli 21 grudnia. 

"Jak państwo z pewnością zauważyli, zaszły pewne zmiany, więc mają państwo prawo oczekiwać wyjaśnień. Pozwolą więc państwo, że wyjaśnię: żaden polski obywatel, który finansuje działanie telewizji publicznej, nie ma żadnego obowiązku wsłuchiwać się w propagandę. Czyjąkolwiek — zaczął Czyż.

Z pewnością widzowie nie spodziewali się takiego przemówienia, a jednak możliwe, że było ono konieczne, aby zrozumieć nadchodzące zmiany. 

Marek Czyż
Fot. Michal Kosc / Forum

"Każdy polski obywatel, który finansuje media publiczne, ma prawo żądać od nich rzetelnej, profesjonalnej i uczciwej informacji. Dlatego proponuję państwu, jak sądzę, uczciwą umowę: od jutra "Wiadomości" będą państwu prezentowały fotografię świata i dnia. Z wszystkim, co przyniesie" — zapowiedział.

Wśród informacji podawanych w mediach, jest on wymieniany jako nowy szef "Wiadomości", jednak nie jest to jednoznaczne. Mówi się również o Pawle Płusce.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Elżbieta Dmoch może liczyć na swoich fanów. Na artystkę czekały przedświąteczne niespodzianki

Marek Czyż
Fot. Krystian Maj / Forum

Przyjaciel Kamila Durczoka

Nowy szef wiadomości to również wieloletnie przyjaciel Kamila Durczoka. Obaj pochodzili ze Śląska, który w ich sercach zawsze zajmował ważne miejsce. Marek Czyż był pierwszą osobą, która porozmawiała z Durczokiem o jego problemach, po tym jak ten spowodował wypadek samochodowy, będąc pod wpływem alkoholu. Śmierć przyjaciela była dla niego ogromnym ciosem. 

"Ciągle mam w telefonie jego SMS-y. Ciągle mam jego głos nagrany na sekretarce. Ale to nie jest głos redaktora Kamila Durczoka. To jest głos kumpla, przyjaciela, Pinia. Nie bardzo lubił, gdy mówiłem do niego Pinio. Tak, to ten Pinio z "Proszę słonia"" - wspominał. 

Do dziś Kamil Durczok zajmuje w jego sercu i pamięci ważne miejsce. Podkreśla, że czasem odsłuchuje nagrania z głosem przyjaciela, myśli o nim, tęskni. 

"Mnie opuścił przyjaciel. Człowiek, który nie zawiódł, zawsze wsparł, pomagał wstać i szczerze bił brawo, gdy było za co. Nie polemizuję z tymi, którzy ciągle próbują wygoić rany i zadrapania po kontakcie z nim. Czasem prawdziwe, czasem nie" - mówił. 

Zuzanna Czyż pracuje w TVP

Wiemy również, że córka Marka Czyża pracowała w TVP za rządów partii PiS. Zuzanna Czyż związana przede wszystkim z TVP Katowice poszła w ślady ojca, który zawsze był dla niej ogromnym autorytetem. 

"Mój najbardziej udany projekt w życiu, świętuje dziś swoją pierwszą "ćwiartkę". Twoje zdrowie, córeczko!" - pisał Marek Czyż na swoim Instagramie. 

Zuzanna Czyż interesuje się sztukami walki, na co dzień trenuje karate kyokushin. Jeszcze nie wiadomo, czy Zuzannę Czyż będziemy wciąż oglądać w TVP. Być może będzie miała okazję rozwinąć swoją ścieżkę kariery.

Na ten moment czekamy na wieczorne wydanie "Wiadomości" w nowej odsłonie. 

TAGI #TVP #Telewizja

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

To nie była miłość od pierwszego wejrzenia, ale szybko zamieszkali razem. Teraz czeka ich wielka zmiana!

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

KATARZYNA GROCHOLA i DOROTA SZELĄGOWSKA: matka i córka o tym, jak ich niełatwa kiedyś relacja zmieniała się i dojrzewała. Jaka jest dzisiaj? NATALIA NIEMEN, ANIA RUSOWICZ, KATARZYNA WODECKA-STUBBS z okazji zbliżającego się Wodecki Twist Festiwal córki legendarnych artystów otworzyły skarbiec swoich niezwykłych wspomnień. HENRYK GOŁĘBIEWSKI i FILIP ŁOBODZIŃSKI grali razem w kultowych filmach dla dzieci, ale ich drogi się rozeszły. Teraz znów się spotkali.