Magdalena Cwenówna i Adam Hanuszkiewicz: historia miłości 
Fot. PAP/Afa Pixx/Krzysztof Wellman
HISTORIA MIŁOŚCI

Magdalena Cwenówna i Adam Hanuszkiewicz spędzili ze sobą ponad 30 lat, była jego czwartą żoną 

Ukochana aktora odeszła po walce z chorobą

Dorota Falkowska 21 lutego 2024 12:15
Magdalena Cwenówna i Adam Hanuszkiewicz: historia miłości 
Fot. PAP/Afa Pixx/Krzysztof Wellman

Kiedy przyrzekał miłość i wierność swojej młodszej o 30 lat czwartej wybrance, miał 66 lat. Jego koledzy odchodzili już na emeryturę, a on zaczynał nowy etap życia. "Był taki pełen życia, energii, młody i piękny. Wzbudzał zazdrość", wspominała Magdalena Cwenówna w wywiadzie dla magazynu VIVA!. 

Media obiegła dziś smutna wiadomość o śmierci wdowy po Adamie Hanuszkiewiczu. Magdalena Cwenówna zmarła w wieku 69 lat. Od roku zmagała się z chorobą nowotworową. Jak wyglądał jej związek z jedną z największych postaci polskiej sceny teatralnej? 

Magdalena Cwenówna i Adam Hanuszkiewicz: jak się poznali?

Dzieliło ich pokolenie, dorastali w innych miastach i środowiskach, ale czwarta żona aktora lubiła wspominać, że poniekąd łączył ich Lwów, skąd też pochodzą jej rodzice, a które było też miejscem urodzenia Hanuszkiewicza. Mama Magdaleny Cwenówny była starsza od swojego zięcia tylko o pięć lat. 

Jak Adam Hanuszkiewicz poznał swoją czwartą wybrankę? W jego ukochanym środowisku - w Teatrze Narodowym, którego był wówczas dyrektorem. Ona miała 20 lat, była studentką PWSFTviT w Łodzi. Kiedy usłyszała, że w Narodowym w Warszawie potrzebują zastępstwa za Halinę Rowicką grającą Zosię w „Weselu” Wyspiańskiego, pojechała do stolicy jak na skrzydłach. Uprzednio poleciła ją do tej roli Barbara Fijewska, która pracowała u Hanuszkiewicza, a jednocześnie uczyła w Łodzi.

"Wchodzę do gabinetu dyrektora Hanuszkiewicza, oczywiście na miękkich nogach, i przedstawiam się: <Nazywam się Magdalena Cwen…>. <A cóż to za nazwisko – Cwen?! U mnie będzie się pani nazywała Cwenówna!>. I tak zmieniłam nazwisko i tego się będę do końca życia trzymać!", opowiadała w wywiadzie z Krystyną Pytlakowską dla magazynu VIVA!. 

Zobacz też: Kazimierz Rudzki błagał, by z nim była. Danuta Szaflarska dwukrotnie odrzuciła jego zaręczyny

Magdalena Cwenówna i Adam Hanuszkiewicz

Magdalena Cwenówna, Adam Hanuszkiewicz historia miłości
Fot. Darek Majewski / Forum

Magdalena Cwenówna i Adam Hanuszkiewicz: historia miłości 

Magdalena Cwenówna jako młodziutka aktorka dostała wówczas szansę na zagranie w „Weselu” u boku największych nazwisk. W tym samym spektaklu gospodynię grała Zofia Kucówna – trzecia żona Hanuszkiewicza, a gospodarza Jan Łomnicki. 

Mówiło się, że to przez Cwenównę rozpadło się trzecie małżeństwo Adama Hanuszkiewicza. Czwarta wybranka aktora stanowczo temu zaprzeczała. "Ono już musiało być w jakimś sensie rozbite, kiedy spotkałam Adama osiem lat później w Łodzi, gdy po wyrzuceniu z Narodowego przyjechał do Opery, żeby reżyserować balet", wspominała na łamach VIVY!. 

Adam Hanuszkiewicz mawiał, że nigdy nie był kawalerem. Pierwszy ślub wziął jeszcze jako nastolatek. Jego trzy kolejne żony były aktorkami. Połączone przez tego samego mężczyznę i końcówkę w nazwisku: "ówna". "Popatrz, jaki paradoks. Ryś, Kuc, Cwen. Rysiówna, Kucówna, Cwenówna. Trzy jednosylabowe nazwiska. Trzy kobiety urodzone pod znakiem Byka. Trzy aktorki 164 centymetry wzrostu. Trzy żony i jeden facet! Czy to nie jakaś metafizyka?", mówiła w rozmowie z Krystyną Pytlakowską Magdalena Cwenówna. 

Sam aktor i reżyser mówił o sobie: „Jestem z rozbitej rodziny. Sam rozbiłem niejedną". I dodawał: „Nie wszyscy są zdolni do miłości. Pytanie, czy jak się uczucie kończy, rozejść się, czy na siłę utrzymywać fikcję, dla dobra dzieci? Ja chyba nie nadaję się na ojca”. 

Jego małżeństwo z Zofią Kucówną trwało niemal 30 lat, rozwiedli się w 1989 roku, a rok później aktor poślubił swoją czwartą i ostatnią już muzę. Od plotek huczało, mówiono, że młoda aktorka wzięła sobie dyrektora teatru dla pieniędzy, ale para przez trzy lata mieszkała w teatralnej garderobie, nie mieli swojego mieszkania ani samochodu. Cwenówna mówiła o ukochanym, że pieniądze się go nie trzymały. Rozdawał je lekką ręką. "Gdybym chciała wyjść za mąż dla pieniędzy, to na pewno za Adama bym nie wyszła", podkreślała.

Aktorka została nie tylko czwartą żoną Hanuszkiewicza, ale także panią dyrektorową. Zanim tak się stało, usłyszała od niego: „Tylko żebyś nie miała pretensji, że nie zrobisz kariery. Będziesz miała bardzo trudną sytuację”. Po latach przyznała, że jej mąż się nie pomylił. Stanowisko żony dyrektora było dla niej zadaniem bardzo niewdzięcznym, wielu ludzi demonizowało tę funkcję i czyniło z małżonki "tę złą". "Swoje marzenie o karierze świadomie poświęciłam dla Adama. Coś za coś", podkreśliła Magdalena Cwenówna. 

Czytaj także: Wzdychał do jej urody, nie wiedział, że jest mężatką. Daniel Olbrychski przed laty kochał się w Barbarze Brylskiej 

Magdalena Cwenówna o Adamie Hanuszkiewiczu: „Był dla mnie wyzwaniem. Wydawało mi się, że mogę choć trochę go zmienić”
Fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe

Magdalena Cwenówa i Adam Hanuszkiewicz: kryzysy w związku, ostatnie chwile

W trzecim roku ich małżeństwa aktorska para przeszła przez bardzo trudne chwile. Magdalena Cwenówna zakochała się w innym mężczyźnie i w pewnym momencie musiała wybierać. W wywiadzie dla VIVY! przyznała otwarcie, że nie była w stanie zostawić męża. Zobowiązywała ją do tego przysięga. "Wyszliśmy z niego bardzo pokaleczeni, ale myślę, że mądrzejsi. W każdym razie ja na pewno. I zostaliśmy razem", wspominała żona Hanuszkiewicza. 

Aktor w kolejnych latach małżeństwa także nie stronił od romansów. Miał miłostki, bywał zakochany. Wówczas jego żona mówiła mu, że powinien iść za głosem serca i wyprowadzić się z domu. Pewnego razu to ona chciała być tą, która opuszcza ich wspólne miejsce. Dochodziło wówczas do dramatycznych scen z wyrywaniem kluczyków i kładzeniem się przed autem. "Bywało to mało zabawne! Ale się nie dałam. Może to był rewanż za ból, który mu zadałam?", podsumowała ze smutkiem Cwenówna. 

W ostatnich latach życia Adam Hanuszkiewicz mocno podupadł na zdrowiu. Aktorka wspominała, że bez pracy w teatrze znikał w oczach i stracił całą radość życia. Opiekowała się nim żona, choć i z tego zrodziło się wiele plotek, m.in. o tym, że Cwenówna wysłała męża na stałe do Domu Aktora w Skolimowie, podczas gdy chodziło wówczas jedynie o dwutygodniową opiekę nad aktorem. W tym samym czasie ona dochodziła do zdrowia po złamaniu ręki. Na co dzień to żona sprawowała nad aktorem opiekę. "Stał się jakby moim dzieckiem, które podnosiłam, myłam, karmiłam. Bezradnym i kochanym". 

Kiedy Adam Hanuszkiewcz zmarł, Magdalena Cwenówna była na scenie. "Ze szpitala wyjechałam dwie godziny przed jego śmiercią. Do pracy. O 15.00 odebrałam telefon: „Czy pani Kucówna?”. „Nie”. „Ale żona pana Hanuszkiewicza?”. Telefon się rozładował. Na szczęście. Pobiegłam na scenę. Po spektaklu w garderobie zastałam naszego przyjaciela Andrzeja Golimonta. Nic nie musiał mówić. Wiedziałam. Nie byłam przy Adamie, nie trzymałam go za rękę. Nie pożegnaliśmy się. I tak już zostanie", opowiadała na łamach magazynu VIVA!.  

Zobacz też: Dzisiaj ta miłość jest wspomnieniem, choć oboje mają do siebie sentyment. Barbara Nowacka i Adrian Zandebrg byli przed laty parą 

Magdalena Cwenówna i Adam Hanuszkiewicz: historia miłości 
Fot. PAP/Afa Pixx/Krzysztof Wellman

18-24 KWIETNIA
szaleństwo zakupów
Rabat 25% na zakupy za min. 499 zł
Rabat 25% na zakupy za min. 499 zł
Rabat 25% na zakupy za minimum... więcej»
Kod rabatowy:SZALENSTWO25
Zobacz
+
Rabat 25% na zakupy za min. 499 zł
Online

Rabat 25% na zakupy za minimum 499 zł w sklepie internetowym www.karcher.pl. Oferta dotyczy produktów nieprzecenionych z kategorii Home&Garden i nie łączy się z innymi promocjami. Szczegóły na stronie www.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:SZALENSTWO25
Zobacz
do -25% w sklepie basiclab.shop
do -25% w sklepie basiclab.shop
Rabat na wszystko dostępny na... więcej»
Zobacz
+
do -25% w sklepie basiclab.shop
Online

Rabat na wszystko dostępny na www.basiclab.shop. Promocje nie łączą się. Szczegóły na stronie.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Zobacz
20% rabatu na wszystko
20% rabatu na wszystko
Rabat 20% na wszystkie produkt... więcej»
Kod rabatowy:ZAKUPY
Zobacz
+
20% rabatu na wszystko
Online
Stacjonarnie

Rabat 20% na wszystkie produkty Sisley i Hair Rituel by Sisley w butiku internetowym sisley-paris.pl i stacjonarnie w Maison Sisley w Warszawie. Promocja nie dotyczy nowości, zestawów i produktów z zakładki "Ostatnia Szansa". Szczegóły dostępne u Partnera.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:ZAKUPY
Zobacz
-20% na wybrane produkty
-20% na wybrane produkty
Odbierz rabat -20% na naszyjni... więcej»
Kod rabatowy:SZ20
Zobacz
+
-20% na wybrane produkty
Online
Stacjonarnie

Odbierz rabat -20% na naszyjniki złote oraz -20% na bransoletki srebrne. Rabat nie łączy się z innymi. Oferta i szczegóły promocji dostępne w salonach stacjonarnych i na jubilerschubert.pl.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:SZ20
Zobacz
-20% na wybrane kosmetyki
-20% na wybrane kosmetyki
Darmowa dostawa oraz próbki i... więcej»
Kod rabatowy:ZAKUPY2024
Zobacz
+
-20% na wybrane kosmetyki
Online
Stacjonarnie

Darmowa dostawa oraz próbki i prezenty w każdym zamówieniu. Nie wiesz jaki kosmetyk wybrać dla swojej skóry? W Topestetic możesz skorzystać z bezpłatnej porady kosmetologów przez czat, mailowo lub telefonicznie — a także w gabinecie na warszawskim Wilanowie. Sprawdź na topestetic.pl

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:ZAKUPY2024
Zobacz
Rabat do -30%
Rabat do -30%
Rabat do -30% w sklepach stacj... więcej»
Kod rabatowy:HEGOS2024
Zobacz
+
Rabat do -30%
Online
Stacjonarnie

Rabat do -30% w sklepach stacjonarnych i na www.hegos.eu. Szczegóły u sprzedawcy i na stronie www.  

Najniższa cena produktu ze zdjęcia z 30 dni przed obniżką - 699,99 zł.  

Cena produktu po zastosowaniu rabatu – 499,99 zł

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:HEGOS2024
Zobacz
REKLAMA

Wideo

Maciej Musiał zadzwonił do Dagmary Kaźmierskiej z przeprosinami. Wcześniej zamieścił w sieci niestosowny komentarz

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

FILIP CHAJZER w poruszającej rozmowie wyznaje: „Szukam swojego szczęścia w miłości, w życiu, na świecie…”. GOŁDA TENCER: „Ludzie młodzi nie znają historii. Patrzą do przodu (…). A ja robię wszystko, by ocalić pamięć”, mówi. JAN HOLOUBEK i KASPER BAJON: reżyser i scenarzysta. Czego nie nakręcą, staje się hitem. A jak wyglądają ich relacje poza planem filmowym? MONIKA MILLER od lat zmaga się z depresją i chorobą dwubiegunową, ale teraz za sprawą miłości pierwszy raz w życiu jest szczęśliwa.