Agata Tuszyńska: „Czarna torebka odmieniła moje życie. Połączyła z żydowskim światem, o którego istnieniu w sobie nie miałam pojęcia”
To osobista opowieść o odkrywaniu żydowskiej babki Deli, swojej tożsamości i poznawaniu jej wojennych losów...
To osobista opowieść o odkrywaniu żydowskiej babki Deli, swojej tożsamości i poznawaniu jej wojennych losów... Wszystko dzięki przedmiotom odnalezionym w czarnej torebce. Na rynku wydawniczym pojawiła się nowa wyjątkowa książka Agaty Tuszyńskiej pt. Czarna torebka. To pozycja, która powstała z okazji 80. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim. Jednocześnie z premierą książki ukazał się audiobook, czytany przez samą autorkę, a tle możemy podziwiać muzykę Jerzego Satanowskiego.
„Ta torebka to moje wojenne papiery, aryjskie. Moje barwy ochronne, legitymacja życia. Przepustka w jasny los. Zawsze mogę do nich sięgnąć, gdyby się okazało, że jestem podejrzana. Podejrzany jest lęk. I on mnie nie łączy z tymi, dla których zbudowano Treblinkę. Powtarzam sobie jedenaste przykazanie: nie bój się. I wychodzę z torebką na spacer”, pisze Agata Tuszyńska w Czarnej torebce.
Agata Tuszyńska o książce Czarna Torebka
Dowiedziała się, że jest Żydówką, kiedy skończyła osiemnaście lat. Wraz z tą informacją matka przekazała Agacie Tuszyńskiej torebkę swojej matki Deli Goldstein. Ale nie było w niej nic „trefnego”. Aryjskie papiery na nazwisko Zofii Zmiałowskiej. Przepisy, dokumenty, święty obrazek. Nic, co mogłoby zdradzić.
„W torebce nie ma nic trefnego, ale jej lektura nabrzmiewa dramatem żydowskiego losu. Kryjówki, przebrania, piętno, ucieczki, naznaczenie, horyzont śmierci. Wszystko to jest obecne w umiejętnie czytanym zestawie ratunkowych rekwizytów z aryjskiej strony”, mówi Agata Tuszyńska.
„Ogromnie ważne w tej historii jest pytanie, jak poradzić sobie z nową tożsamością. Każda rodzina ma swoją tajemnicę, głęboko skrywane sekrety, które określają jej los. Nagle otwarte, odwracają jego bieg i sprawiają, że trzeba od nowa budować własną historię. Czarna torebka, którą przekazała mi mama, kiedy skończyłam 18 lat, odmieniła moje życie. Połączyła za żydowskim światem, o którego istnieniu w sobie nie miałam pojęcia. Pomogła w oswojeniu złożonej tożsamości", dodaje Agata Tuszyńska
Zobacz także
W środę, 19 kwietnia o godzinie 18:00 w Green Caffe Nero, al. Solidarności 117 (przy dawnym kinie Femina) odbędzie się spotkanie z Agatą Tuszyńską, które poprowadzi Sylwia Chutnik. Gościnnie wystąpi Jan Emil Młynarski i Karol Szczubełek. Podczas spotkania będzie można spróbować ciastek według przepisu Babki Deli, bohaterki książki „Czarna torebka”.
Czytaj też: Rocznicowa akcja społeczno-edukacyjna Żonkile już 19 kwietnia
O autorce
Agata Tuszyńska - pisarka, poetka, reportażystka. Autorka biografii Isaaka Bashevisa Singera, Ireny Krzywickiej oraz Wiery Gran, a także osobistych Rodzinnej historii lęku i Ćwiczeń z utraty. W ostatnich latach wydała m.in. Oskarżona Wiera Gran (2010), Narzeczona Schulza (2015), Jamnikarium (2016), Bagaż osobisty. Po Marcu (2018), Mama zawsze wraca (2020), przeniesionej na scenę Muzeum POLIN oraz Ćwiczenia z utraty. Po 15 latach (2021). W 2022 roku miały premierę Żongler. Romain Gary oraz tomik wierszy Niesny. W kwietniu 2023 roku ukazała się Czarna torebka z okazji 80. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim.
„Bohaterką wszystkich moich książek jest PAMIĘĆ. Znikające światy i odchodzący ludzie. Zapisuję, żeby nie przestały istnieć. Wierzę w ocalającą moc słowa", mówiła pisarka.
Laureatka Nagrody Polskiego PEN-Clubu im. Ksawerego Pruszyńskiego za wybitne osiągnięcia w dziedzinie reportażu i literatury faktu, medalu Zasłużony Kulturze Gloria Artis i Francuskiego Orderu Literatury i Sztuki. Jej książki przetłumaczono na kilkanaście języków. Od marca 2022 roku jest felietonistką polskiej edycji Vogue.
Sprawdź też: Władysław Szpilman - legendarny pianista. Dlaczego próbowano go zniesławić?