Kim jest David Lagercrantz, autor kontynuacji Milennium
Fot. AFP/EAST NEWS
ZE ŚWIATA KULTURY

Do księgarni trafiła ostatnia część bestsellerowej serii Millenium

Kim jest autor kryminału „Ta, która musi umrzeć”?

Weronika Kostyra 30 sierpnia 2019 06:30
Kim jest David Lagercrantz, autor kontynuacji Milennium
Fot. AFP/EAST NEWS

Po wydaniu w 2005 roku powieści Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet, świat ogarnęło szaleństwo. Skandynawskie kryminały zyskały wielką popularność, a trzy książki Szweda Stiega Larssona, które razem stworzyły trylogię Millenium, sprzedały się w tysiącach egzemplarzy. Problem polegał na tym, że zostały one wydane pośmiertnie. pisarz zmarł na zawał serca w 2004 roku. Po ogromnym sukcesie zarówno wydawcy, jak i rodzina Stiega Larssona, że stworzona przez niego historia musi żyć dalej. Kontynuacja, której autorem jest David Lagercrantz także okazała się strzałem w dziesiątkę. Światło dzienne ujrzała właśnie szósta, ostatnia, część Millenium.

Kim jest David Lagercrantz?

Saga Millenium to światowy bestseller. Na całym świecie sprzedano ponad 100 mln egzemplarzy powieści. Tylko w Polsce były to aż dwa miliony książek. Do księgarni trafiła właśnie powieść Ta, która musi umrzeć. To szósta i ostatnia część bestsellerowej serii powieści kryminalnych Millenium. Jej autorem jest David Lagercrantz, uznany szwedzki pisarz i dziennikarz śledczy. Miał na swoim koncie biografie oraz powieści sensacyjno-kryminalne, ale jego kariera nabrała rozpędu, kiedy został niejako artystycznym spadkobiercą dorobku Stiega Larssona. Co ciekawe to rodzina Larssona wskazała go jako pisarza, który napisze kontynuację trylogii. Pierwsza książka zatytułowana Co nas nie zabije ukazała się w 2015 roku i od razu została bestsellerem. Na jej podstawie nakręcono niedawno film Dziewczyna w sieci pająka. Kolejną powieścią była książka Mężczyzna, który gonił swój cień.

Krytycy podkreślają, że Lagercrantz sprawnie wyjaśnił wątki, które w były tajemnicze i niewyjaśnione w pierwotnej trylogii. Sięgnął do przeszłości, by wytłumaczyć zawiłe losy bohaterów. Mimo ciążącej na nim presji udźwignął odpowiedzialność i stworzył książki zgodne z zamysłem Stiega Larssona. „Mogę tylko mieć nadzieję, że by je docenił. Myślę, że by to zrobił. Jestem pewien, że ucieszyłoby go nowe życie dane całej serii i jego książkom”, powiedział David Lagercrantz w rozmowie z Onet Kultura.

O czym jest książka „Ta, która musi umrzeć”?

W centrum Sztokholmu znalezione zostaje ciało bezdomnego mężczyzny. Choć sprawa wygląda na wypadek, w sprawę zaangażowany zostaje dziennikarz Mikael Blomkvist. Wpada na trop powiązań między bezdomnym a szwedzkim ministrem obrony. Bezskutecznie bezskutecznie próbuje skontaktować się z Lisbeth Salander, która wyjechała z kraju. Jest w Moskwie, by raz na zawsze wyrównać rachunki ze swoją siostrą Camillą...

Książka Ta, która musi umrzeć ukazała się nakładem wydawnictwa Czarna Owca. 

Książka Ta, która musi umrzeć, Milennium, David Lagercrantz
Fot. Materiały prasowe

Film Dziewczyna w sieci pająka
Fot. Materiały prasowe

TAGI #książka

Wideo

Zobaczcie 12 najgorętszych trendów na wiosnę 2020!

Polecamy

Top

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

BEATA TADLA: „Obiecaliśmy sobie z Rafałem, że nie będziemy opowiadać o naszym związku w mediach. Rafał nie jest osobą publiczną”. Dlaczego SZYMON MAJEWSKI mówi o sobie: „dożywotni maminsynek”? Aneta Hickinbotham produkowała głośną „Ostatnią rodzinę”, nominowane do Oscara „Boże Ciało” i pracowała przy filmie „Troja”. Dlaczego została producentką, a nie… lekarzem? A także oscarowe zaskoczenia i karnawałowe szaleństwo w Rio.