Jerzy Rakowiecki
Fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe
ZE ŚWIATA KULTURY

Pamiętnik inteligenta to kilkadziesiąt lat polskiej historii i zaskakująco współczesne refleksje...

Książka Jerzego Rakowieckiego wkrótce w sprzedaży

Redakcja VIVA.PL 31 stycznia 2019 06:03
Jerzy Rakowiecki
Fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe

Jerzy Rakowiecki urodził się w 1920 roku w Warszawie. Był reżyserem teatralnym i aktor. W latach 1945-53 był aktorem w teatrach Łodzi, Torunia, Poznania, Krakowa i Warszawy. Po ukończeniu studiów pracował jako reżyser w teatrach stołecznych, natomiast w latach 1960-69 był dyrektorem i kierownikiem artystycznym Teatru Ludowego. Brał również udział w powstaniu warszawskim. Swoje ciekawe życie opisał w wyjątkowej książce…

Książka „Pamiętnik inteligenta” Jerzego Rakowieckiego

Takiej książki jeszcze nie było: wspomnienia powstańca warszawskiego i aktora, panicza z dworu i dyrektora teatru, komedianta i inteligenta. Kilkadziesiąt lat XX-wiecznej polskiej historii, w której mieszają się melancholia i satyra, patriotyzm i kpina, okupacja hitlerowska, stalinizm i stan wojenny. A nade wszystko parada największych sław teatralnych - Kazimierza Dejmka i Leona Schillera, Elżbiety Barszczewskiej i Romana Wilhelmiego, Tadeusza Łomnickiego i Niny Andrycz – widzianych z bliska, opisanych bez pardonu, z ich tajemnicami, słabościami i kulisami ich sławy. W sumie: Polska wielka i śmieszna, Polacy wspaniali i mali. A refleksje zaskakująco współczesne.

Książka ukaże się na rynku 27 lutego. Została wydana nakładem Edipresse Książki. 

Jerzy Rakowiecki, Pamiętnik inteligenta
Fot. Materiały prasowe

Wideo

Byli małżeństwem przez 3 lata. Oto historia miłości Agnieszki i Piotra Woźniak-Staraków

Polecamy

Top

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

PAULINA SMASZCZ-KURZAJEWSKA Kiedy zebrała siły po dramatycznych życiowych wydarzeniach, musiała zmierzyć się z rozwodem… O zawrotnej karierze, jej załamaniu i reaktywacji opowiada lider zespołu Papa D. – PAWEŁ STASIAK. ROMA LIGOCKA o życiu z traumą Holocaustu, relacji kat–ofiara i swoich książkach. JUDY GARLAND – ofiara Hollywood.