Philip Seymour Hoffman, 09.11.2007 r.
Fot. Mark Mainz/Getty Images for AFI
WSPOMNIENIE

Zdobywcę Oscara zniszczył alkohol i narkotyki. Złamane życie Philipa Seymoura Hoffmana

Od jego śmierci mija ponad 7 lat

Konrad Szczęsny 23 lipca 2021 07:04
Philip Seymour Hoffman, 09.11.2007 r.
Fot. Mark Mainz/Getty Images for AFI

Miał wszystko. Kochającą partnerkę, trójkę cudownych dzieci, sukcesy zawodowe na koncie. Niestety, nałogi okazały się silniejsze niż wszystko inne... Philip Seymour Hoffman zmarł drugiego lutego 2014 roku w wieku zaledwie 46 lat. Ta tragedia wstrząsnęła Hollywood. Jak do niej doszło?

Philip Seymour Hoffman: początek kariery, najważniejsze role, Oscar

Przyszedł na świat 23 lipca 1967 roku jako syn nauczycielki (później sędziny) oraz pracownika korporacji. Wychowywał się wraz z trójką rodzeństwa: starszym bratem Gordonem Richardem oraz dwiema siostrami Jill i Emily.

Zainteresował się filmem właściwie dzięki matce, która zabierała go regularnie wraz z rodzeństwem do placówek kulturalnych, takich jak muzea, kina czy teatry. Początkowo swoją przyszłość chciał związać ze sportem. Talent zaczął przejawiać jednak dopiero w liceum i regularnie występował w przedstawieniach szkolnych.  Przyczyniła się do tego kontuzja, której doznał (uprawiał wówczas wrestling).

Studia aktorskie ukończył w 1989 roku, zaś dwa lata później rozpoczął karierę serialową oraz filmową. Przełomem w jego karierze był udział w „Zapachu kobiety” z 1992 roku u boku Ala Pacino i Chrisa O'Donnella. Szybko zaskarbił sobie sympatię widzów oraz przychylność krytyków. Potwierdziły to kolejne role, tym razem w „Kiedy mężczyzna kocha kobietę”, „Naiwniaku”, „Boogie nights”, „U progu sławy”, „Magnolii” czy „Zmierzchu długiego dnia”.

CZYTAJ TEŻ: Morderca dziewczyny Ashtona Kutchera usłyszał wyrok po 20 latach. „Rozpruwacz z Hollywood” zadał jej 47 ran kłutych

Philip Seymour Hoffman, Rzym, 24.04.2006 rok
Fot. Elisabetta Villa/Getty Images
Philip Seymour Hoffman, Rzym, 24.04.2006 rok

Kwestią czasu było zaangażowanie go do takiego filmu, który sprawi, że stanie się megagwiazdą. Zaufaniem obdarzył go reżyser Bennett Miller. Philip Seymour Hoffman otrzymał rolę tytułową w filmie biograficznym „Capote”, przybliżającym losy kontrowersyjnego pisarza i scenarzysty, zmarłego w 1984 roku.

„Granie w Capote wymagało dużej koncentracji. Przygotowywałem się do tej roli przez cztery i pół miesiąca. Czytałem jego książki i słuchałem jego głosu oraz oglądałem jego nagrania w telewizji”, zdradził.

Hipnotyzujący, niezwykły, wciągający. Stworzony do tej roli. Aktor zgarniał wyróżnienie za wyróżnieniem. Przez Złotego Globa i Baftę aż po Oscara w kategorii najlepszy aktor pierwszoplanowy. Swój wielki talent potwierdził później udziałem w takich produkcjach, jak „Wojna Charliego Wilsona” (wyjątkowy agent CIA, 2007 rok), podejrzanego o pedofilię księdza w „Wątpliwości” (2008 rok) czy w „Mistrzu” z 2012 roku, w którym zagrał charyzmatycznego i silnego przywódcę religijnego. Krytycy docenili talent Hoffmana, dzięki czemu uzyskał za nie nominację zarówno do Złotego Globu, jak i Oscara.

Równolegle próbował swoich sił jako reżyser m.in. na Broadwayu. Stworzył również film na duży ekran pod tytułem „Jack uczy się pływać”. Parał się także produkcją.  

Wydawało się, że ma wszystko... Niestety, były to tylko pozory.

Philip Seymour Hoffman, Santa Barbara, 2007 rok
Fot. Chris Weeks/WireImage

Philip Seymour Hoffman, Santa Barbara, 2007 rok

Philip Seymour Hoffman: życie prywatne i walka z potwornymi nałogami

Przez 15 lat wiernie towarzyszyła mu projektantka kostiumów Marianne „Mimi” O'Donnell. Poznali się w 1999 roku. Między nimi zaiskrzyło i wiedzieli, że będzie to relacja niezwykła. Doczekali się trójki dzieci: synka Coopera Alexandra oraz dwóch córek:  Tallulah i Willi. W trakcie oficjalnych wydarzeń chętnie pozowali razem do zdjęć. Okazywali sobie czułość i wydawali się parą idealnie dobraną.

Jednak wzięty aktor miał również demony, z którymi trudno mu było wygrać. Chodziło o uzależnienie od alkoholu i narkotyków, z którym zmagał się przez lata, od czasu studiów. Jednak później jego sytuacja znacznie się poprawiła. Tak się przynajmniej wydawało... Aż do drugiego lutego 2014 roku.

Philip Seymour Hoffman, żona Mimi O'Donelll, 29.10.2007 r., Nowy Jork
Fot. Bruce Glikas/FilmMagic

Philip Seymour Hoffman z żoną Mimi O'Donelll, 29.10.2007 r., Nowy Jork

Philip Seymour Hoffman, syn Cooper Alexander Hoffman, Portland, 01.01.2013 r.
Fot. James Devaney/FilmMagic

Philip Seymour Hoffman z synem Cooperem Alexandrem Hoffmanem, Portland, 01.01.2013 r.

Śmierć Philipa Seymoura Hoffmana. Nic nie zapowiadało tragedii

Wtedy media obiegła wstrząsająca wiadomość. Ciało aktora odnaleziono w łazience apartamentu na Manhattanie, który wynajmował. Dokonał tego David Katz, jego znajomy i asystent. Według jego słów, nic nie zapowiadało tej tragedii.

„Po raz ostatni widziałem go w zeszłym tygodniu. Był taki jak zawsze – trzeźwy i czysty. Nie sprawiał wrażenia, aby mogło być inaczej”, podkreślał przyjaciel i osobisty sekretarz zmarłego w rozmowie z brytyjskim dziennikiem „Daily Mail”.

CZYTAJ TEŻ: Spektakularną karierę Brittany Murphy przerwała nagła śmierć. Co ją zabiło?

Inną wersję wydarzeń przedstawiło wówczas źródło „Hollywood Life”. Według znajomego Philipa Seymoura Hoffmana do perfekcji miał on dopracować ukrywanie swojego uzależnienia. Inni byli święcie przekonani, że „udało mu się wygrać z demonami przeszłości”. Według jeszcze innych źródeł nawrót miał nastąpić w 2013 roku. Mimo że aktor poszedł na odwyk, nie udało mu się wygrać.

Prawda okazała się brutalna... Policja w apartamencie, w którym znaleziono zwłoki Hoffmana, odnalazła heroinę, kokainę i środki odurzające oraz liczne akcesoria potrzebne do ich zażywania. Zwłoki aktora pochowano w trakcie prywatnej ceremonii z udziałem rodziny i przyjaciół...  

W lutym 2021 roku od jego śmierci minęło siedem lat. Wielu fanom wciąż trudno pogodzić się z tą stratą... 

Philip Seymour Hoffman, 09.11.2007 r.
Fot. Mark Mainz/Getty Images for AFI

Philip Seymour Hoffman, 09.11.2007 r.

Wideo

Piękni, szczęśliwi, zakochani. Tak Karol i Małgorzata Strasburgerowie pozowali w sesji dla VIVY!  

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

JULIA KUCZYŃSKA „MAFFASHION” – Influencerka, ikona stylu, bizneswoman. Teraz przyszedł czas na nowy rozdział w jej życiu. ZBIGNIEW ZAMACHOWSKI w dniu 60. urodzin wyjawia „całą” prawdę o karierze i swoich pryncypiach. MODA W WIELKIM MIEŚCIE – Czy Carrie i jej przyjaciółki z serialu „Seks w wielkim mieście” zrezygnują z designerskich strojów, zobaczymy w sequelu „And Just Like That”. KRYSTYNA KOFTA – Nagła choroba spadła na nią jak grom z jasnego nieba. Jak wyglada teraz jej życie? W cyklu EXTRA: Co się stanie z milionami Afganek w kraju, gdzie wciąż kamienuje się kobiety?