Najciekawsze filmy o psychopatach – 7 wnikliwych produkcji o mrocznych zakamarkach ludzkiego umysłu
Najlepsze dramaty psychologiczne i arcydzieła kina grozy
Filmy o psychopatach to nie tylko przerażające portrety seryjnych zabójców, ale także opowieści o mechanizmach popadania w obłęd. Wnikliwe analizy postaci pozwalają poznać motywację działań, prowadzących do zbrodni. Żądza sławy, obsesja, zawiść, samotność, a nawet miłość do sztuki – jakie są punkty wspólne dla bohaterów tych hipnotyzujących historii?
Spis treści:
- Miejsce 7: Urodzeni mordercy (1994) – film o zabijaniu dla popularności
- Miejsce 6: Mechaniczna pomarańcza (1971) – jak walczyć z przemocą?
- Miejsce 5: Co się zdarzyło Baby Jane? (1962) – studium zawiści
- Miejsce 4: Psychoza (1960) – hipnotyzujący thriller Alfreda Hitchcocka
- Miejsce 3: Milczenie owiec (1991) – o tym, jak pracuje umysł seryjnego mordercy
- Miejsce 2: Joker (2019) – „Why so serious?”
- Miejsce 1: Siedem (1995) – dzieło psychopatycznego mordercy
- Inne filmy o psychopatach, które warto obejrzeć
Miejsce 7: Urodzeni mordercy (1994) – film o zabijaniu dla popularności
Mickey i Mallory (Woody Harrelson i Juliette Lewis) przemierzają Stany Zjednoczone i z zimną krwią zabijają przypadkowo spotkanych ludzi. Poruszają się fikcyjną drogą numer 666, zawsze zostawiając jednego świadka, który będzie mógł zrelacjonować zbrodnię z pierwszej ręki. W ten sposób zdobywają popularność, budząc jednocześnie strach i podziw.
Kontrowersyjny thriller „Urodzeni mordercy” w reżyserii Olivera Stone'a powstał na podstawie historii napisanej przez Quentina Tarantino. Film otrzymał Nagrodę Specjalną Jury i nagrodę im. Francesco Pasinettiego (dla odtwórczyni głównej roli, Juliette Lewis) na MFF w Wenecji w 1994 r.
Ocena na Filmwebie: 7,6.
Miejsce 6: Mechaniczna pomarańcza (1971) – jak walczyć z przemocą?
Alex DeLarge (Malcolm McDowell) to młody i inteligentny chłopak z dobrego domu, a jednocześnie zbrodniarz i gwałciciel. Za morderstwo zostaje skazany na 14 lat więzienia. Aby wyjść wcześniej, zgadza się na udział w eksperymencie. Resocjalizacja polega na stymulacji mózgu z zastosowaniem fikcyjnej techniki Ludovika.
Chłopak przez kilka godzin jest zmuszany do oglądania scen przemocy, a specjalny płyn wstrzyknięty do jego organizmu powodu mdłości na widok brutalnych scen.
Film w reżyserii Stanleya Kubricka stawia podstawowe pytania o możliwość zlikwidowania przemocy i szanse na resocjalizację. „Mechaniczna pomarańcza” zajęła 4. miejsce na „Liście 10 najlepszych filmów w 10 klasycznych gatunkach filmowych”, w kategorii: film science–fiction (Lista Amerykańskiego Instytutu Filmowego). Piszemy o niej także w zestawieniu 10 najciekawszych filmów o przyszłości i nowych technologiach.
Ocena na Filmwebie: 7,9.
Miejsce 5: Co się zdarzyło Baby Jane? (1962) – studium zawiści
Film opowiada o dwóch siostrach utalentowanych aktorsko. Jedna z nich, Jane (Bette Davis) zrobiła karierę jako dziecięca gwiazda, jednak kiedy dorosła, świat kinematografii o niej zapomniał. Z kolei jej siostra, Blanche (Joan Crawford), teraz cieszy się dużą popularnością w Hollywood i może przebierać w ofertach. Pomaga siostrze w zdobywaniu nowych ról, ale niewiele to pomaga.
Jane jest upokorzona i narasta w niej nienawiść wobec siostry. Pewnej nocy, wracając z imprezy, powoduje wypadek. Blanche ląduję na wózku inwalidzkim i teraz to ona staje się zależna od siostry.
Film psychologiczny w reżyserii Roberta Aldricha dotyka dwóch zasadniczych problemów – krótkiej sławy dziecięcych gwiazd Hollywood oraz genezy zbrodni. Monochromatyczne dzieło z lat 60. zostało nagrodzone Oscarem 1963 r. w kategorii najlepsze kostiumy w czarno–białym filmie.
Ocena na Filmwebie: 8,0.
Miejsce 4: Psychoza (1960) – hipnotyzujący thriller Alfreda Hitchcocka
Główną bohaterką „Psychozy” jest Marion Crane (Janet Leigh), sekretarka pracująca w biurze nieruchomości. Kobieta otrzymuje od klienta pieniądze, które ma wpłacić do banku. Jednak zamiast to zrobić, ucieka z gotówką do Farivale, aby pomóc swojego chłopakowi w kłopotach finansowych.
Po drodze zatrzymuje się w przydrożnym motelu, gdzie poznaje tajemniczego pana Batesa (Anthony Perkins). Jedzą razem kolację w jego prywatnym pokoju. Bates opowiada Marion o swoim hobby, jakim jest wypychanie ptaków, o samotności i silnej relacji z matką.
Janet Leigh za rolę w thrillerze Alfreda Hitchcocka otrzymała nagrodę na festiwalu Złote Globy w 1961 r. Film zajął pierwsze miejsce na liście 100 najlepszych amerykańskich thrillerów wszech czasów z 2001 r. (Lista Amerykańskiego Instytutu Filmowego).
Ocena na Filmwebie: 8,1.
Miejsce 3: Milczenie owiec (1991) – o tym, jak pracuje umysł seryjnego mordercy
Fabuła kultowego „Milczenia owiec” zbudowana jest wokół postaci seryjnego mordercy, Hannibala Lectera (Anthony Hopkins). Pomimo tego, że jest on psychopatą i kanibalem, jest także wyjątkowo inteligentnym psychiatrą, który pomaga w schwytaniu innego groźnego przestępcy, Buffalo Billa (Ten Levine).
Agentka FBI, Clarice Starling (Jodie Foster), odbywa z dr Lecterem pełne traumatycznych wspomnień sesje. W zamian za informację o psychice mordercy mówi o swoich bardzo osobistych doświadczeniach.
Mrożący krew w żyłach thriller w reżyserii Jonathana Demme'a zdobył pięć Oscarów w 1992 r. – jako najlepszy film, za scenariusz (na podstawie książki Thomasa Harrisa), reżyserię i najlepsze pierwszoplanowe role w wykonaniu Anthony'ego Hopkinsa i Jodie Foster. To także nasz numer 1 w rankingu filmów o kanibalach.
Ocena na Filmwebie: 8,2.
Miejsce 2: Joker (2019) – „Why so serious?”
Dramat psychologiczny osadzony w scenerii mrocznego Gotham City rozgrywa się wokół postaci Arthura Flecka (Joaquin Phoenix). Mężczyzna mieszka z matką (Frances Conroy) i tylko w domu czuje się bezpiecznie. Marzy o karierze komika, ale nikt nie chce się śmiać z jego żartów. Wykluczenie i ostracyzm społecznym sprawiają, że zostaje największym zbrodniarzem w mieście – Jokerem.
W filmie Todda Phillipsa u boku Joaquina Phoenixa i Frances Conroy wystąpili Robert DeNiro jako Murray Franklin i Zazie Beetz jako Sophie Dumond. Studium jednej z najbardziej charakterystycznych postaci wydawnictwa DC Comics zostało pozytywnie przyjęte przez krytyków i fanów uniwersum Batmana.
„Joker” zdobył dwa Oscary w 2020 r. – dla odtwórcy głównej roli, Joaquina Phoenixa, i za doskonałą oprawę muzyczną autorstwa Hildur Guðnadóttir, kompozytorki znanej z muzyki do filmu „Tár” i serialu „Czarnobyl”.
Ocena na Filmwebie: 8,3.
Zobacz także: 7 najlepszych filmów o Czarnobylu – fakty i kłamstwa na temat największej tragedii lat 80.
Miejsce 1: Siedem (1995) – dzieło psychopatycznego mordercy
Film „Siedem” to trzymająca w napięciu pogoń za seryjnym mordercą. Główny zbrodniarz, John Doe (Kevin Spacey), wymierza sprawiedliwość na własną rękę. Jego ofiarami są ludzie, którzy popełnili jeden z siedmiu grzechów głównych. Sposób, w jaki dokonuje się egzekucja, nawiązuje do popełnionej winy.
Tropem psychopatycznego zabójcy podążają doświadczony porucznik, William Somerset (Morgan Freeman) i młody agent wydziału zabójstw, David Mills (Brad Pitt).
Thriller kryminalny w reżyserii Davida Finchera zdobył dwie nagrody na festiwalu Saturny w 1996 r. – za najlepszy scenariusz i charakteryzację. Film otrzymał także trzy Złote Popcorny MTV w kategoriach: najlepszy film, najlepszy czarny charakter (Kevin Spacey) i najbardziej pożądany mężczyzna (Brad Pitt).
Ocena na Filmwebie: 8,3.
Inne filmy o psychopatach, które warto obejrzeć
Trzeba przyznać, że osoby niezrównoważone psychicznie, a wśród nich seryjni mordercy, to barwne postacie w kinematografii. To bohaterowie wielu świetnych produkcji, wobec czego niezbędne jest uzupełnienie rankingu:
- Pachnidło: Historia mordercy (2006) – film o seryjnym mordercy na podstawie książki Patricka Süskinda. Jan Baptiste Grenouille (Ben Whishaw) zabija piękne kobiety, aby pozyskać z nich najpiękniejszy zapach na świcie. Reżyseria: Tom Tykwer,
- To nie jest kraj dla starych ludzi (2007) – mroczny film braci Coen o możliwościach wyboru i konsekwencjach swoich czynów. Tajemnicza walizka z pieniędzmi sprawia, że za myśliwym Llewelynem Mossem (Josh Brolin) podąża płatny zabójca (Javier Bardem). Thriller na podstawie powieści Cormaca McCarthy'ego.
- Ujrzałem diabła (2010) – koreański thriller o pościgu za mordercą. Reżyseria: Jee-woon Kim,
- Dom, który zbudował Jack (2018) – dramat Larsa von Triera o seryjnym mordercy, który w swoich zbrodnia widzi dzieła sztuki. W rolach głównych: Matt Dillon, Bruno Ganz i Uma Thurman,
- Musimy porozmawiać o Kevinie (2011) – wnikliwy dramat psychologiczny o nastolatku i jego świadomej grze na uczuciach matki. Reżyseria: Lynne Ramsay, w rolach głównych: Tilda Swinton i Ezra Miller,
- Misery (1990) – thriller na podstawie książki Stephena Kinga o psychopatyczne fance, przetrzymującej swojego ulubionego pisarza. Reżyseria: Rob Reiner. Tytuł zajmuje 6. miejsce w naszym rankingu filmów o porwaniach.